1. Anasayfa
 2. Nedir

Kanda Proteinin Yüksek Çıkmasının Nedenleri


0

Kan değerleri ölçüldüğünde protein seviyesinin yüksek çıkması

Kan değerleri ölçüldüğünde protein seviyesinin yüksek çıkması genellikle yanlış anlaşılabilir. Keza protein bakımından zengin bir beslenme alışkanlığına sahipseniz bu durumun bundan kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Ancak bağışıklık sistemimizin bir parçası olan ve kanda var olan antikorlardan birisi olan protein aldığımız proteinden farklıdır.

Kanda
Kanda Proteinin Yüksek Çıkmasının Nedenleri

Yani beslenmenin bu noktada bağımsız olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kanda protein fazlalığı bağışıklık sistemi ile ilgili bir problemin ilk habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Ki bağışıklık sisteminin vücudumuz için en önemli unsurlardan birisi olduğu unutulmamalıdır.

Kanda Proteinin Yüksek Olduğunun Belirtileri Neler?

Kan dolaşımımızda var olan antikorların sayısı bir hayli fazladır. Bu antikorlardan protein içinse iki serum öne çıkar. Bunlardan birisi Globülin iken diğeri Albümin olarak adlandırılır. Vitaminlerin, hormonların, minerallerin kan dolaşımımız ile beraber tüm vücudumuzda dolaşabilmesini sağlayan faktör ise bu proteinlerin ta kendisidir.

Dengede olması sağlıklı bir birey olmak için önemli kriterlerin başında gelir. Ancak kanda proteinin yüksek çıkması kendisini şu semptomlarla gösterebilir.

 • Baş dönmeleri
 • Yorgunluk hissi ve halsizlik
 • Tansiyon düşmesi
 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanmalar
 • Sebepsiz kilo kaybı
 • İshal

Kanda Proteinin Yüksek Olmasının Nedeni Nedir?

Elbette ki kanda proteinin yüksek çıkmasının nedenleri ile ilgili çok fazla seçenekten söz etmek mümkündür. Ancak genel olarak insanların kan değerlerinde proteinin fazla olmasını sağlayan unsurlar şu şekildedir.

 • Karaciğer rahatsızlıkları

Karaciğer en önemli organlarımızdan birisi olarak bazı faktörlerden ötürü sağlığını yitirebilir. Karaciğer odaklı rahatsızlıklar neticesinde de kanımızdaki iki hormonun düzeyinde artış olur. Aspartat Transaminaz ve Alanin Aminotransferaz hormonları karaciğer rahatsızlığını direkt olarak ortaya koyan hormon artışları olarak gözlenir. Bu bazen alkol tüketimi kaynaklı siroz, hepatit, diyabet ve diyabete bağlı olarak obezite ile ilişkilendirilebilir.

 • Çoklu Miyelom
İlginizi Çekebilir;  Pin Kodu Nasıl Öğrenilir? Turkcell Türk Telekom Vodafone PIN Öğrenme Yolları

Miyelom bir kanser türü olarak son derece risklidir. Zira bu tür kanserde kanda yer alan pek çok hormon ciddi oranda artış gösterir. Bunun getirisi olarak kanda protein değeri de inanılmaz seviyede artar. Çoklu miyelom görülen hastalarda kanserli hücrelerin çoğalma ve yayılma hızı son derece hızlıdır. Kemiklere hızlıca yayılan bu hücreler kırılmalara sebep olabilir. Kırılma olmasa bile ağrı ve kemiklerde zayıflık ile sonuçlanabilir.

 • Enfeksiyon ve İltihap

Kanda enfeksiyon olması durumunda sonucu itibariyle protein fazlalığı oluşabilir. Bilhassa uzun süreli enfeksiyonlarda bu durum daha net gözlemlenir. Hepatit B, Hepatit C, HIV gibi enfeksiyonlar ile beraber antikor üretimiyle doğru orantılı bir protein artışı oluşur.

 • Nedeni Belirlenemeyen Monoklonal Gammopati

Kanda antikorların ciddi oranda artmasına sebep olan bu durum son derece riskli olabilir. Nedeni bilinmeyen bir şekilde monoklonal antikorlarda artış yaşanır. Bu artış beraberinde kanda protein fazlalığını getirir.

Kanda Protein Fazlalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle gerçekten kanınızda protein seviyesinin yüksek olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Bunun için Üroloji uzmanına görünmeniz ve muayene olmanız gerekmektedir. Yapılacak özel protein testleri olabilir. Aynı zamanda alınan kandan kan çıkarıldıktan sonra geriye kalan sıvıda protein ölçümü yapılır. Bu ölçüme göre normal referans değerleri şekildedir.

 • Kanda protein miktarı sağlıklı kişilerde 6.0 – 8.3 g/dl aralığındadır.

Tabii ki kanda proteinin yüksek çıkması durumunda doktorunuz tarafından size en uygun tedavi metodu sunulacaktır. İlaç tedavisi için muhakkak doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca ilaç tedavisinin yanı sıra şu adımları uygulamanız yararlı olabilir.

 • Sağlıklı ve Düzenli Beslenmek

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineralleri ve besin değerlerini doğal yollarla almanız mümkün olur. Çeşitlilik yaratarak sebze, bakliyat ve meyvelerden oluşan sağlıklı bir besin programı oluşturmalısınız.

 • Dinlenmek
İlginizi Çekebilir;  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer Atasözünü Açıklayın

Uyku düzeni burada en önemli faktördür. Her gün belirli saat aralıklarını uyuyarak geçirmeli ve sağlıklı bir uyku uyumalısınız. Ayrıca egzersiz ve spor programlarınız kadar dinlenme programlarınızın üzerine de düşmelisiniz.

 • Stresten Uzaklaşın

Stresten uzak kalmak için derin nefes egzersizlerine başlayın. Yoga gibi rahatlatıcı etkinlikleri araştırın. İlginizi çeken bir hobi edinin.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü