1. Anasayfa
 2. Sözler

Şikemperver Ne Demektir? TDK’de Ne Anlama Gelir?


0

Şikemperver

Şikemperver Eski dönemlerde kullanılan bir kelime olan şikemperver kelimesi Farsça bir sözcük olup geçmişte oldukça kullanılmış ve bazı eserlerde yer almış olduğu için merak konusu olmuştur. Şikemperver Ne demektir ve ne anlama gelir sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Şikemperver
Şikemperver Ne Demektir? TDK’de Ne Anlama Gelir?

Şikemperver Ne Demek?

Şikemperver kelimesi Farsçadan Türkçeye geçmiş olan bir sözcük olarak bilinmektedir. Geçmiş dönemde kullanılan bir sıfat olarak bilinmesinin yanında yemek yemekten keyif alan boğazına düşkün kimse anlamına gelmektedir.

Şikem kelimesi Farsça da karın anlamına gelmekte perver kelimesi ise besleyen anlamına gelmektedir. İki kelime bir arada kullanıldığında ise karın besleyen, yemekten zevk alan kimse olarak kullanılmaktadır. Hepimiz birer şikemperver olabiliriz.

Türk Dil Kurumuna Göre Şikemperver Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Türk Dil Kurumuna göre şikemperver kelimesi boğazına düşkün, yemek yemeyi seven obur kişi olarak kabul edilmektedir. Eskimiş bir sıfat olarak kullanılan ve mecaz anlamda bulunan bir kelimedir.

Şikemperver Kelimesinin Kökeni Nedir?

Şikemperver kelimesi köken olarak Farsça bir kelime olarak kabul edilmektedir. Osmanlı döneminde sıklıkla kullanılan farsça eserler ve yazılar nedeniyle Türkçe’ye de geçmiş olan kelime zamanla kullanılmayan bir sıfat olarak kalmıştır. Geçmiş dönemlerde kaleme alınan eserlerde kullanıldığı görülmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Ülkemizdeki Karstik Kaynaklar ve Kullanım Alanları
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü