1. Anasayfa
 2. Sözler

Ülkemizdeki Karstik Kaynaklar ve Kullanım Alanları


0

Karstik Kaynaklar

Karstik kaynaklar mevcut kalker tabakalarında var olan yeraltı sularının yeryüzüne çıktıkları noktalardır. Bu kaynaklara aynı zamanda Voklüz ismi de verilir. Türkiye’de de karstik kaynaklar özellikle Toroslarda bolca görülebilir.

Ülkemizdeki
Ülkemizdeki Karstik Kaynaklar ve Kullanım Alanları

Türkiye’de karstik kaynakların görüldüğü bölgeler olarak şu alanları söylemek mümkündür.

 • Toros dağları
 • Sivas ve çevresi
 • Batı Karadeniz
 • Güneydoğu Anadolu’nun güney kesimleri

Bu bölgeler incelendiğinde toprakta erime gözlemlendiği için çıplak kayalar ortaya çıkmıştır. Yüzeyinin susuz kalması dolaylı yoldan tarım hareketlerini de bitirmiş olur. Bu tarz yapılar karstik şekiller olarak Türkiye’nin yüzölçümünde toplamda 1/5 oranında yer kaplamaktadır. Özellikle Akdeniz’de bol miktarda gözlemlenebilir.

Yeraltı sularının yeryüzüne çıkmasıyla oluşan karstik kaynaklar topraktaki kimyasal tepkimelerin bir sonucudur. Dolayısıyla basınç, nem, ısı gibi farklılıklar karstik kaynaklardan ortaya çıkabilecek havzalara ve mağaralara da sebep olabilir.

Akdeniz ve Toroslar karstik kaynaklar yönünden zengin olup diğer bölgelerden çok daha üst konumdadır. Nem ve ısı dengesindeki makasın fazla olması çeşitli coğrafi karstik yapıların oluşmasına da yol açmaktadır. Tabii ki Sivas çevresinde özellikle de Jips karstı, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu’nun güneyi de karstik yapılar açısından incelenebilir.

İlginizi Çekebilir;  Akıl Akıldan Üstündür Ne Demektir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü