1. Anasayfa
 2. Nedir

Sonbahar Mevsimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler


0

Sonbahar

Sonbahar, Dünya’nın yazdan sonra gelen ve kışı haber veren dört mevsiminden biridir. Bu mevsim aynı zamanda Sonbahar olarak da adlandırılabilir ve doğada ve çevrede büyük değişikliklerle ilgilidir.

Sonbahar, bol eğlence ve açık hava etkinlikleri demektir. İnsanların hayatına farklı renkler getirir; sarı, kırmızı, turuncu, kahverengi ve daha fazlası. Sıcaklık düşer, günler kısalır. Soğuk aylara hazırlanmaya başlayan hayvanlar ve bitkiler yemek yapmayı bırakır, doğadaki her şey yavaş yavaş uykuya dalar.

Sonbahar
Sonbahar Mevsimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sonbaharda Yaşanan Değişimler

Doğa

Sıcaklıklar düşmeye başlar, bazı bölgelerde kasırgalara bile hazır olmalısınız ve Sonbahar mevsimi çoğunlukla yağışlarla geçer. Ama elbette sonbaharın ana işareti, yaprakların renk değiştirmeye başlaması ve her şeyin daha muhteşem ve güzel hale gelmesidir.

Tohumlarını yere ya da rüzgâra atan bitkiler ve bazı hayvanlar da onları yiyebilir ya da kışa hazırlık için alabilirler.

Sonbahar hasat zamanıdır. Çiftçiler ve bahçıvanlar elma, balkabağı, armut, mısır ve diğer farklı mahsulleri toplarlar, çünkü ilk don aniden gelebilir ve onları yetiştirmek için tüm çabalar boşuna olacaktır.

Günler kısalır ve geceler uzar. Ayrıca yılın bu döneminde ay daha parlaktır ve ayrıca bazı yeni yıldızlar görülebilir.

Sonbahar Olayları

Sonbaharın her zaman yağmurlu günleri, bazı günlerde gökyüzünde gri ve ağır bulutları ve rüzgârları getirdiğini herkes bilir.

Yılın bu zamanında farklı mantar türleri büyümeye başlar. Farklı renk ve şekillerde olabilirler, ancak dikkatli olun, bazıları dokunmak bile tehlikelidir!

Sadece sonbaharda olan bir başka ilginç şey de sığırcıkların mırıltılarıdır. Binlerce hatta daha fazla kuşla büyük gruplar halinde ve birlikte sallanırlar. Görmeye değer!

İlginizi Çekebilir;  Geçişli Fiil Nedir? Geçişli Fiil Örnekleri

Ayrıca, Sonbahar mevsimi kuşların daha sıcak iklimlere uçmalarını sağlar.

Bitkiler

Sonbahar mevsimi geldiğinde hemen hemen tüm ağaçlar renk değiştirmeye başlar. Bu muhteşem altın, kırmızı, sarı ve diğerlerine bakmak bizim için çok hoş. Öyleyse dışarı çıkın ve bu harika zamanın tadını çıkarın! Sonbahar havasını her yerde hissedin.

Havalar soğudukça, toprağın sıcaklığı da soğur, bu nedenle bitkiler besin vermeyi bırakır.

Sonbaharda ekilecek en iyi çiçek çiğdemdir. Bu küçük ama çok güzel çiçek, her gün parlak renkleri ile sizi memnun edecek.

Bildiğiniz gibi sonbahar bir hasat dönemidir. Birçok çiftçi mahsullerini, farklı meyve ve sebzelerini toplamaya başlar. Ama aynı zamanda bir şeyler yetiştirebileceğiniz bir zamandır. Örneğin; bebek ıspanak, bezelye, turp, sarımsak ve lahana… Tabii ki bundan daha fazlası ama örnek için bu kadar yeterli olacaktır.

Hayvanlar

Havalar soğumaya başlayınca dışarıda yaşayan hayvanlar soğuk mevsimlere hazırlanmaya başlar. Hayvanların kışa hazırlanmalarının bazı yolları vardır.

Bazı hayvanlar sıcak katlar yetiştirir! Aynı bizim için sıcak giysiler satın aldığımız gibi. Tavşanların tüyleri daha kalındır ve bu nedenle kışın hayatta kalabilirler. Kediler veya köpekler bile bunu yapıyor, evcil hayvanınız varsa dikkat edin.

Diğer hayvanlar, kış uykusu adı verilen özel derin uykuya dalarlar. Vücut ısıları düşer ve bu sayede enerji tasarrufu sağlarlar. Bu yaşam tarzı ayılar, sincaplar ve kokarcalar için geçerlidir.

Bir barınak bulmak da hayvanlar için Kışta hayatta kalmak için iyi bir plandır. Böylece sonbaharda ağaçların içinde, kayaların altında veya yeraltında bazı yerler ararlar.

Kuşlar

Sonbahar mevsimi geldiğinde kuşların baharatlarının çoğu daha sıcak yerlere göç etmeye başlar. Kışın ortalama sıcaklığın çok soğuk olmadığı yiyecek ve yaşayacak yer bulmalarının çok daha kolay olacağı bölgelerde uçarlar.

İlginizi Çekebilir;  Meltem Rüzgârları Nelerdir? Deniz, Kara, Dağ ve Meltem

Toprak

Eylül ekinoksu Kuzey Yarımkürede, Güneş’in kuzey yarımküresinden güneye geçiş yaptığı zamandır. Güney Yarımkürede ise tersi durum yaşanır, Mart ekinoksu sonbahar başlangıcı sayılır ve Eylül ekinoksunda ise ilkbahar başlar. Ekinoks gününde, ekvatordan bakıldığında Güneş kesinlikle doğudan doğar ve batıdan batar.

Dünya’daki sonbahar ekinoksu (ve ilkbahar ekinoksu) gününde, Dünya’nın kutupları hariç, gündüz neredeyse geceye eşittir. Sonbahar ekinoksu 21-23 Eylül tarihleri ​​arasında herhangi bir zamanda gerçekleşebilir.

Kuzey yarımküre

Bildiğiniz gibi, Kuzey Yarımküre, Ekvator’un kuzeyinde bulunan Dünya’nın bir parçasıdır. İşte Sonbahar 1 Eylül’de geliyor ve 30 Kasım’da sona eriyor.

Güney Yarımküre

Güney Yarımküre konumu, Ekvator’a Dünya’nın güney kısmıdır. Buradaki mevsimler, Kuzey Yarımküre mevsimlerinin tersidir. Sonbahar 1 Mart’ta başlar ve 31 Mayıs’ta biter.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü