1. Anasayfa
 2. Nedir

Mektup Nasıl Yazılır? Kaç Çeşit Mektup Vardır? Yazmanın Kuralları


0

Mektup

Mektup, günümüzde online mesajlaşmanın artmasıyla önemini yitirmiş olsa da halen farklı nedenlerle kullanılmaktadır. Özellikle resmi kurumlardan tebligatlar bize mektup yoluyla gönderilir. Mektup yazmanın belirli kuralları vardır, nostalji yapıp birine mektup göndermek istiyorsanız bu kurallara uymanız gerekir.

Mektup Nasıl Yazılır? Kaç Çeşit Mektup Vardır? Yazmanın Kuralları
Mektup Nasıl Yazılır? Kaç Çeşit Mektup Vardır? Yazmanın Kuralları

Kaç Çeşit Mektup Vardır?

Özel Mektuplar

Adı üstünde, bireysel olarak kullanılan mektup türüdür. Kurumların bu mektup türüyle bağlantısı yoktur. Başka şehirde, ülkede yaşayan eş – dost – akraba ile iletişim kurmak için yollanır. Özel mektupları da kendi aralarında gruplandırabiliriz. Bize yapılan bir iyiliğe, işe karşı teşekkür etmek için, kan bağımız olanlara yolladığımız aile mektupları, birini ya da birilerini bir yere davet etme amaçlı gönderilenler, baş sağlığı için yollananlar olarak sınıflandırabiliriz. Özel mektuplar kime geldiyse sadece o kişi tarafından okunmalıdır, izinsiz okunması büyük saygısızlıktır.    

İş Mektupları

İşle ilgili olan mektuplaşma türüdür. Özel şirketlerin birbirine ya da şirketin bireylere gönderdiği mektup türüdür. Özel mektuplara nazaran her şey daha net bir şekilde aktarılmalıdır.    

Resmi Mektuplar

 Devlet kurumlarının kendi aralarında ya da bireylerle arasındaki yazışmalar için yapılan mektup türüdür. Eğer bir kuruma başvuru yaptıysanız kurumdan size mektupla yanıt gelecektir.

Resmi mektup yazmanın kuralları özel mektuba göre çok farklıdır. Tarih – sıra no ve içeriğin konusu net olarak yazılmalıdır. Cevap amaçlı yollanıyorsa ilgi yazan bölüme sayı no ve tarih, konu alanına da amaç mutlaka not düşülmelidir. 2 parmak kadar boşluk ardından mektup yazılmaya başlanır.

İlginizi Çekebilir;  Kompozisyon Nedir, Nasıl Yazılır? Örneklerle Anlatım

Edebi – Felsefi Mektup Çeşidi

 Sanatla ilgili olan mektup çeşididir. Hangi çağda yazıldıysa o zamanın edebi görüşleri yazılır. Mektubu yazan kişi okuyana nasihat aktarır, ne yapıp yapmaması gerektiği hakkında yardımcı olabilir. Çok eski zamanlarda bu tür yazılar Mektubat ismi ile toplanırdı.    

Açık Mektup Türü

Herkes tarafından okunabilen, birçok kişiyi alakadar eden bir mektup türüdür. Bir kişinin konu hakkında neler düşündüğü, hangi görüşü savunduğunu herkese aktardı bir mektup türüdür.     

Mektubun Bölümleri Nelerdir? Kaç Bölümden Oluşur?

Mektup 4 Bölümden Oluşmaktadır

Hitap Bölümü

Burası mektuba başlangıç bölümüdür ve kime yazdığınıza göre farklı şekillerde isimlendirilir. Sol üst köşeye: Canım annem, en sevdiğimiz kuzenim… Eğer resmi bir kişiye, kuruma yazacaksanız; Sayın …. Bölge Baş Müfettişi, Sayın ….. şeklinde hitap etmeniz gerekir. Sağ hizasına da mektubu gönderdiğiniz il veya ilçeyi yazıp sonra tarih yazılır. (Aydın 10 Aralık 2022) gibi. Hitap bölümü tamamlandıktan sonra virgül işareti ardından iki satır atlanır ve mektuba giriş yapılır.

Giriş Bölümü

Burası mektubun içeriğidir. Hitap bölümü ardından paragrafla başlanır, anlatmak istediğiniz konu hakkında giriş cümlesi kurulur ve ardından gelişmeye geçilir.     

Gelişme Bölümü

 Mektubun ana amacı neyse gelişme bölümünde aktarılır. Bütün detaylardan bahsedilir ve hiçbir şey es geçilmemeye çalışır. Buranın uzunluğu sizin anlatacağınız olaya ve yazım tarzınıza göre uzayabilir. Herhangi bir paragraf kısıtlaması yoktur. Eğer bir talebiniz varsa kimden, ne zaman, nasıl dilediğinizi ayrıntılı anlatın. Gelişme bölümü ardından mektubu sonlandırmak için sonuç bölümüne geçiş yapın.

Sonuç Bölümü

Artık konuyu sonlandırma zamanı gelmiştir. Eğer birilerine selam iletecekseniz burada yazabilirsiniz. Sağlıklı, mutlu günler dilerim şeklinde de bitirebilirsiniz. Eğer işle alakalıysa saygılarım demeyi ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir;  V Harfiyle Başlayan Eşyaların İsimleri ve Özellikleri

Mektup Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mektup için ilk kural bembeyaz bir kağıt ve zarf olmalıdır. Yemek yediğiniz bir ortamda yazmayın, kâğıdı buruşturmayın, karşıdaki kişiye verdiğiniz değer, mektubun ve zarfın durumuna göre belli olacaktır.

Hitap bölümünü; özel, iş, resmi mektup durumuna uygun biçimde yazmalısınız. Baş Harflerin büyük olmasına özen gösterim. Sevgili Can Dostum Bilgehan, Canım Arkadaşım Derin, Sayın Ömer Bey… Örnekler çeşitlendirilebilir ama mektup yazarken mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Hitap bölümünü yazdığınız yerin sağ hizasına tarih yazmayı ihmal etmeyin.

Giriş ve gelişme bölümüne geçtikten sonra mektubun ana amacından bahsetmeyi ihmal etmeyin.

Sonuç kısmında dikkat edilecek husus saygıyı ve sevgiyi eksik etmemektir. Çok klasik şeyler yazılır, yaratıcılığınıza bağlı olarak sonuç bölümünü süsleyebilirsiniz. Mektubu veda busesi ile sonlandırmayı unutmayın.

Mektup için tükenme kalem uygun değildir, mürekkepli olması elzemdir.

Son olarak sağ alt bölüme adınızı yazıp imzanızı atmanız gerekir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü