1. Anasayfa
 2. Nedir

V Harfiyle Başlayan Eşyaların İsimleri ve Özellikleri


0

V Harfi ile başlayan eşya isimleri oldukça kısıtlı. Biz sizler için 13 farklı nesnenin adlarını, ne işe yaradıklarını, özelliklerini aktarmaya çalıştık, umarız faydalı olur.

V Harfiyle başlayan 13 eşyanın ismi

 • Valf
 • Valiz
 • Vana
 • Vantilatör
 • Vapur
 • Varil
 • Vargel
 • Vernik
 • Vestiyer
 • Vida
 • Vidanjör
 • Video
 • Vinç

V ile Başlayan Eşyaların Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Valf

Bir valf, bir akış kontrol cihazıdır. Birçok farklı valf türü vardır ve her valfin kendi uygulaması vardır. Vanalar, konut, sanayi, tarım, ulaşım, madencilik, enerji, petrol ve gaz, gıda dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılır. Bir vana, endüstriyel uygulamalar için çok değerli bir cihazdır ve boru hattı akışı için geçiş yollarını açarak, kapatarak veya kısmen açarak boru hatlarındaki sıvıların ve gazların akışını kontrol etmek, düzenlemek ve yönlendirmek için kullanılır. El veya motorla çalıştırılabilirler.

Valiz

Valiz, genellikle metal, sert plastik ya da az ya da çok nadir şekilde kumaş, deriden yapılmış yuvarlak veya kare köşeleri olan biraz düz, dikdörtgen şekilli bir çantadır. Bir tarafında taşıma kulpu vardır ve özellikle geziler sırasında giysi ve diğer eşyaları taşımak için kullanılır.

Vana

Vana, valf, subap akışların kontrolünü sağlayan aletlerin bilinen isimleridir. Herhangi bir maddenin akışını gerekirse durdurur, yavaşlatır, hızlandırır. Gaz gibi maddelerde ise basıncı kontrol altına alarak olası patlamaların önüne geçer.

Vantilatör

Taşınabilir elektrikli fanlard diyebiliriz. Evinizin etrafında serin bir esinti yaymak için kullanılan elektrikle çalışan cihazlardır. Tropik ülkelerde hava aşırı derecede sıcak ve nemli olabilir, bu nedenle ayaklı vantilatör gibi rahatlatıcı bir havalandırma sistemi çok faydalı olabilir. Bu fanların sunduğu en büyük avantaj, kolay taşınabilir olmalarıdır. Çalışmaları için sadece bir elektrik prizine ihtiyacınız olduğundan, değişen gereksinimlerinize bağlı olarak evinizin herhangi bir odasında rahatlıkla kullanılabilirler.

İlginizi Çekebilir;  Mahcup Etmek Ne Demek?

Vapur

Vapurlar, bu birikintilerini geçmek için kullanılan özel bir gemi türüdür. Ülke içi seyahatler için kullanılsa da uzun yolculuklar için de binilebilir.

Varil

Boyu eninden daha büyük, ortasından şişkin, çemberlerle bağlanmış çubuklardan yapılmış ve uçları yassı başlı yuvarlak bir kap veya fıçıdır. Sıvıların depolanması, bir yerden başka noktaya gönderilmesi için kullanılır. Plastikleri olsa da metalden yapılan da çoktur. Her bölgenin kendine has bir varil üretim sistemi vardır, kiloları farklı olabilir. Benzinin varilinde ise sabittir.

Varagele

Bir tür kara aracı diyebiliriz. Herhangi bir nesneyi ya da canlıları, bir noktadan diğerine halat yardımıyla götürmeye yarayan araçtır. Makara sistemiyle beraber eşyanın ya da canlının durabileceği bir sepet vardır.

Vargel

Vargel, temel olarak yatay, dikey ve eğimli yüzeylerde pistonlu tek noktadan kesme aletleri kullanılarak iş parçasının yüzeyinden malzeme çıkarmak için kullanılır. İş parçası makine mengenesine sabitlenirken alet, koç vasıtasıyla iş parçası üzerinde ileri geri hareket eder.

Vatka

Kıyafetlerde omuzların dik kalmasına yardımcı olan bir eşyadır.

Vazo

Farklı şekillerde üretilebilen ve içerisine yapay veya gerçek çiçeklerin konduğu bir eşyadır. Genelde alt kısmı şişik, yukarı doğru incelir ve ağza doğru tekrar genişler.

Velespit

Velespitin günümüzdeki ismi bisiklettir. Eski dönemde yaşayanlar bu isimle bilirler. Motoru olmayan, 2-3-4 tekerlekli, pedal yardımıyla tekerleklerinin hareket ettiği bir kara aracıdır. Masrafsız ve sağlık olmasından dolayı küçük şehirlerde sıkça tercih edilir.

Vernik

Vernik, sert, şeffaf, parlak bir film bırakmak için buharlaşan solventli bir boya türüdür. Vernik esas olarak ahşap kaplamada kullanılır ancak diğer malzemeler için de kullanılabilir. Geleneksel olarak bir kurutma yağı, bir reçine ve bir inceltici veya çözücünün bir kombinasyonudur ve bozulma ve korozyona karşı koruma için kullanılır.

İlginizi Çekebilir;  Zooplankton ve Fitoplankton Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Vestiyer

insanların mont, palto gibi eşyaları asmaları için kullanılan alandır. Genellikle spor salonları, okullar veya toplantı salonları gibi büyük binaların içinde bulunurlar. Ülkemizde evlerin hemen girişinde de bulunur.

Vida

Tornavida yardımıyla bazı eşyaları bir noktaya tutturmak için kullanılan bir tür çividir. Çiviler genelde düz olur, vidalar ise dönerli bir sisteme sahiptir ki takıldığı yere sabitlenmesi daha kolaydır.

Vidanjör:

Vidanjörler tıkanan yerleri açmak için kullanılan bir pompadır. Çok kuvvetli şekilde bir yerdeki; suyu, pisliği çekmeye yarar. Emici, boşaltıcı olarak da bilinir.

Video

Video, hareketli sahneleri temsil eden bir dizi görüntü anlamına gelen dijital veya analog elektroniklerle yakalama, kaydetme, işleme, saklama, iletme ve yeniden oluşturma teknolojisidir.

Vinç

Aşırı ağır nesneleri kaldırmak için kullanılan bir tür araçtır.

Vites Kutusu

Çoğu motorlu taşıt motoru yüksek çalışma ve rölanti hızlarına sahip olduğundan, şanzımanlar makinelerin verimli çalışmasına ve hatta makinelerin yavaşlatılmasına ve kapatılmasına yardımcı olur. Dişli kutuları, dönen bir güç kaynağından diğerine enerji aktarmak için kullanılır ve otomobillerde, türbinlerde ve ağır makinelerde bulunabilir.

Vitrin

Genellikle evin salonunda bulunan, tabak veya süs eşyalarının yer aldığı, büyük çoğunluğu cam olan bir dolap türüdür.

Viyola

Her ne kadar kemanı anımsatsa da çok daha büyük bir müzik aletidir.

Viyolonsel

Bir tür müzik aletidir. Keman ve viyola gibi, viyolonsel, iki ses deliği olan içi boş bir ahşap gövdeye sahip dört tele sahiptir. Bununla birlikte, çok daha büyüktür ve çellocular genellikle enstrümanı bacakların arasına yerleştirirler.

Volan

Düz şanzımanda volan kalın metal bir disktir. Genellikle dökme demir, çelik veya bazı durumlarda alüminyumdan yapılır. Kullanım sırasında bükülmeyi veya bükülmeyi önlemek için son derece serttir. Volanın kenarında, motorun marş motoruna bağlanan bir dizi dişli dişi bulunur.

İlginizi Çekebilir;  Bakara Suresi 183. Ayetin Meali

Vuraç

Raketin Türkçeye çevrilmiş hali vuraçtır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü