1. Anasayfa
 2. Nedir

Samsung Telefonlarda Uygulamalara Kilit Koymak


0

Samsung

Samsung telefon kullanıcılarının en sevdiği özelliklerden birisi gizlilik için oluşturulmuş olan Güvenli Klasör bölümüdür. Güvenli klasör aslında cihazınızın erişim sınırlarını belirleyebildiğiniz özel bir alan olarak düşünülebilir. Her ne kadar uygulamalara kilit koymak için tercih edilse de aynı zamanda gizlemek istediğiniz görselleri, notlarınızı, kişi listelerini ve mesajları da güvenli klasörde tutabilirsiniz.

Samsung
Samsung Telefonlarda Uygulamalara Kilit Koymak

Bu sayede bu uygulamalara, fotoğraflara, videolara, notlara ve diğer belgelere erişim için yalnızca sizin belirlediğiniz şifrenin girilmesi gerekecektir. Aksi takdirde şifreyi bilmeyen birisinin erişimi mümkün olmayacaktır.

Samsung Telefonda Uygulamalar Nasıl Kilitlenir?

Samsung güvenli klasör ayarı yaparak uygulamaları kilitleyebilir ve sizden başkasının giriş yapmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmeniz gerek.

 • Telefonunuzun Ayarlar kısmını açın.
 • Aşağıya doğru indiğinizde Biometrik veriler ve Güvenlik sekmesini göreceksiniz.
 • Tıklamanızla beraber sizden bir güvenlik onayı isteyecek ve sizi bir sonraki adıma taşıyacak.
 • Burada dilerseniz bir ekran deseni oluşturabilir, sayılardan oluşan bir PIN belirleyebilir ya da parmak izi seçeneğini tercih edebilirsiniz.
 • Fakat parmak izinden önce ilk olarak şifre, PIN ya da desen ile devam etmeniz zorunlu kılınıyor. Akabinde parmak izi tanımlaması yapılabiliyor.
 • Cihazınızın bildirim tepsisinden, menü içerisinden ya da Ayarlar kısmından Güvenli Klasör dediğinizde belirlediğiniz şifreyi girmeniz gerekiyor. Ardından uygulama listesinden dilediğiniz uygulamaları buraya dahil edebilirsiniz.
 • Ekle simgesine tıkladığınızda o aplikasyonlar güvenli klasör içerisinde yer alacak ve sizin belirlediğiniz şifre dışında erişilmesi mümkün olmayacaktır.

Samsung Uygulama Kilitlemeyle İlgili Önemli Noktalar

Samsung uygulama kilitleme ile ilgili bazı önemli detayları bir araya getirdik.

 • Güvenli Klasör uygulamasında kullanacağınız hesapları farklı hesap olarak tercih edebilirsiniz. Örneğin Instagram uygulamasını kendi hesabınızla aktif bir biçimde kullanırken güvenli klasör için seçtiğinizde ikincil bir hesap ile kullanabilirsiniz.
 • Güvenli klasörünüze notlar uygulamasından bir notu, rehberinizden bir kişi kaydını ekleyebilirsiniz. Bunu yapmanız durumunda normal şekilde notlara bakıldığında o not gözükmeyecektir. Rehberinizde de o numara kayıtlı olmayacaktır. Yalnızca güvenli klasöre belirlediğiniz şifreyle eriştikten sonra bu gizli detaylara erişebilirsiniz.
 • Güvenlik Klasör kullanıcıların konfor alanını genişleten bir uygulamadır. Giriş yaptığınız şifreyle siz kilitleyene kadar oturum açık tutulur. Yani giriş yapıp masada bıraktığınız bir telefonda güvenli klasörünüz açık olacaktır. Sorun yaşamamak için işiniz bittikten sonra güvenli klasör içerisinde yer alan üç nokta menüye tıklayarak kilitle seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.
İlginizi Çekebilir;  Gözdağı Vermek Deyimi Ne Demek? Hikâyesi Nedir?

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü