1. Anasayfa
 2. Nedir

Meiji Restorasyonu Nedir?


0

Meiji Restorasyonu

Japonya’nın gelişmiş ülkelerdeki özellikleri ve bilgileri edinerek kendini yapılandırma sürecine aldığı ve geliştirdiği dönme meiji restorasyonu adı verilmektedir. Meiji restorasyonu kim tarafından başlatılmıştır ve özellikleri nelerdir hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Meiji
Meiji Restorasyonu Nedir?

Japonya’nın 1867’de başa geçen hükümdarı Mutsuhito’nun başlattığı bir yenilenme hareketi olarak kabul edilen meiji restorasyonu bir ülkenin baştan sona yenilenmesi ve gelişmesi yönünde atılan adımları ve hareketleri konu edinmektedir.

Bu dönemde Japonya dünya ülkeleri ile ilişkilerini daha nötralize ederek yenilenme dönemine girmiştir.

Meiji Restorasyonu, Japonya’da ortaya çıkan İmparator Mutsihito önderliğiyle yapılan tüm yenilik hareketleri olarak kabul edilmektedir. Başa geçen Mutsihito ülkesinin diğer ülkelerden geri kaldığını fark ederek 1 yıl sonra modern bir Japonya düşüncesiyle birçok yenilikleri ortaya koymuştur.

Mutsihito ilk olarak Avrupa’da ve Amerika’daki yenilikleri takip etmek için buralara öğrenci göndermiş ve öğrencilerin tamamı ülkelerine geri döndüklerinde ülkenin yapılanmasına katkı sağlamışlardır.

Ülkedeki ekonomiyi güçlendirmek amacıyla birçok fabrika açmıştır. Ulaşım yöntemlerini geliştirerek demiryolu yapımında en üst seviyeye ulaşılmıştır.

Mutsihito ekonomik yeniliklerin yanında siyasi alanda da gelişme kaydedebilmek için derebeylik sistemlerine ve feodal yapılanmaların tamamına son vermiştir. Ülkeyi vilayetlere ayırarak valiler tayin etmiştir.

Ülkenin yapılanmasında en önemli olan anayasal yenilikler için yeni bir anayasa kabul ederek meşruti monarşi şeklinde bir yönetim benimsenmiştir.

Ülkede eğitim alanında büyük yenilikler yaparak ilköğretim zorunlu hale getirilip okuma yazma bilmeyen kimsenin kalmaması sağlanmıştır.

Askerlik alanında yeni bir oluşuma girilerek mecburi askerlik sistemi kabul edilmiştir. İlk kez donanma kurulmuştur.

Meiji döneminde para sistemi de yenilenmiştir. İletişim alanında yeni telgraf ve modern posta uygulamasına geçilmiştir.

Meiji döneminde batıdaki modern yenilikleri takip etmek ve her alanda gelişmeler kaydetmeyi başaran Japonya bu yenilikleri daha da ileri taşıyarak gelişmiş ülkeler arasında yerini almıştır. Meiji restorasyonunun başarılı olmasında İmparator Mutsihito’nun kararlılığı ve uzun yıllar tahta kalması etkili olmuştur. Aynı zamanda ülkeden Avrupa ve Amerika’ya gönderilen öğrencilerin çoğunun mühendis olması ve edindikleri bilgileri imparator ile paylaşarak geliştirmeleri sayesinde ülke yeniden yapılanmıştır.

İlginizi Çekebilir;  İslam Medeniyetinde Öne Çıkan Eğitim Kurumları
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü