1. Ana Sayfa
  2. Nedir

KKTC Tanıyan Ülkeler Nelerdir? 


0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ne zaman kuruldu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanıyan ülkeler Hangileridir hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik. 

Kuzey Kıbrıs 1976’da yapılan Kıbrıs harekatı sonrasında Kıbrıs Türk Federe devleti kurulmuş daha sonra 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı ilan edilmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’tır.

KKTC Tanıyan Ülkeler Nelerdir? 
KKTC Tanıyan Ülkeler Nelerdir? 

Kuzey Kıbrıs’ın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Birleşmiş Milletler Genel Konseyi bu ilanı kınamış fakat Türkiye başta olmak üzere Pakistan ve Bangladeş bu kararı destekleyerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını desteklemişlerdir. Pakistan ve Bangladeş’in destekleme kararı karşısında birçok ülke bu iki ülkeye baskı uygulayarak bu kararlarını geri çekmelerine neden olmuştur. 

Türkiye dışında resmi olarak tanıyan ülke olmadığı gibi uluslararası camia tarafından Kıbrıs Cumhuriyetine bağlı bir toplum olarak kabul edilmekte devlet yetkilileri bu camia tarafından Kuzey Kıbrıs Türk toplumu yetkilileri olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ise Türk toplumu lideri olarak anılmaktadır. Böylelikle fiili olarak kabul eden ülkeler hukuki olarak bu ülkeyi kabul etmemeyi tercih etmiştir. 

İlginizi Çekebilir;  Türk ve Dünya Edebiyatı Önemli Romanlar Nelerdir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?