1. Anasayfa
 2. Nedir

Kareoke Nedir, Nasıl Yapılır? Hangi Araçlar Gerekir?


1

Kareoke Nedir

Japonca kökenli bir kelime olan Kareoke, kelime anlamı olarak enstrüman ve orkestra olmadan yapılan müzik anlamına gelmektedir. İlk olarak uzak doğu ülkelerinde çıkan bu eğlence aracı günümüzde pek çok mekânda kullanılmaktadır. Japon Inoue Daisuke tarafından 1971 yılında bulunan kareoke şarkı sözlerinin ekrana yansıtılarak, sadece melodinin arka planda çalması ve kişinin sözleri takip ederek şarkıya eşlik etmesidir.

Kareoke
Kareoke Nedir, Nasıl Yapılır? Hangi Araçlar Gerekir?

Kareoke, kişilere bir şarkıcı edasıyla şarkı söyleme hazzı yaşatıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte kareoke de kullanılan mikrofonlar ve ekranlarda değişmiş ve daha profesyonelleşmiştir. Kareoke eskiden kâğıt üzerine çıkarılan sözleri takip ederek yapılsa da günümüzde sözler ekrana yansıtılmaktadır. Müzik ritmine göre ekran üzerinde sözler uyumlu bir şekilde kayar. Sözlere giriş yapacağınız zaman rengi sarı, mavi gibi farklı renklere dönüşür. Bu şekilde ne zaman şarkıya gireceğinizi ne zaman duracağınızı anlayabilirsiniz.

Kareokede Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Kareoke yapabilmek için çok fazla bir araca gerek yoktur. Japon Inoue Daisuke kareoke için bir araç radyosunu ve bozuk para kutusunu amfi ile birleştirerek bu eğlenceli aleti icat etmiştir. Günümüzde ise bu kadar zahmete girmenize gerek yok.  İyi bir ses sistemi, şarkı sözlerini takip edebileceğiniz büyüklükte bir ekran, mikrofon ve kareoke makinası kareoke yapabilmeniz için yeterlidir. Kareokeyi sadece mekânlarda değil açık havada bile yapabilirsiniz.

Günümüzde oldukça popüler olan bu eğlence için kareoke mikrofonları da üretilmiştir. Kareoke mikrofonunu kullanarak kendi evinizde bile arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu mikrofon sayesinde sesinizi sanki sahnedeymiş gibi yankılı duyarak, ses ayarları yapabilirsiniz.

Ses inceltme, ses kalınlaştırma, vokal gibi farklı özellikleri kullanarak en iyi ses tonunuzla şarkıya eşlik edebilirsiniz. Kareoke için telefonunuza indirerek kullanabileceğiniz uygulamalar da vardır. Sadece kulaklık ve telefonunuzu kullanarak da uygulama ile kareoke yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  İ İle İsim, Şehir, Hayvan ve Eşya

Evinizde arkadaşlarınızla beraber kareoke yarışmaları düzenleyerek eğlenceyi hat safhaya çıkarabilirsiniz. Kareoke ile günlük hayatın stresinden kurtulabilir, özgüveninizi tazeleyebilirsiniz. Kısa süreli de olsa kendinizi sahnede şarkı söylerken görmek size iyi gelecektir. Sahnede kendinizi yıldız gibi hissedeceğiniz bu aktivite sizlere iyi gelecek.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü