1. Anasayfa
 2. Nedir

Karıncalarla Yön Bulma Nasıl Yapılır? Hangi Yönü Gösterir?


0

Güvenilir doğal navigasyonun anahtarlarından biri de ormanlarda ve birçok yerde görebileceğiniz karınca yuvalarıdır. Hangi yönü gösterir, yön bulma nasıl yapılır gibi merak edilen soruları yanıtladık.

Karıncalarla
Karıncalarla Yön Bulma Nasıl Yapılır? Hangi Yönü Gösterir?

Doğayı kullanarak yön bulmak için hızlı, basit ve etkili yöntemin olması güzel. Ancak gerçek şu ki, pek çok ipucuyla, bitkilerin ve hayvanların kuzey, güney, doğu veya batı etiketlerimizle gerçekten ilgilenmediğini de bilmemiz gerekiyor. Ancak çevrelerine karşı çok hassastırlar ve bunu her zaman yansıtırlar. Işık, ısı, su ve yiyecek tüm doğanın davranış şeklini değiştirir. Ve bu, birçok türde yön bulmanın anahtarıdır.

Size her yerde işe yarayan bir karınca yuvası kullanma yöntemi olduğunu söyleyebilseydim çok iyi olurdu, ama bu çok basit.

İyi haber şu ki, karıncalar sıcaklığa karşı çok hassastır, bu nedenle evleri bunu dikkate alacak şekilde inşa edilmiştir.

Nerede olursanız olun doğru yönü bulacaksınız, ancak bunlar türe ve bölgeye göre değişecektir. Harika haber şu ki, türleri tanımlamak zorunda kalmadan karınca yuvalarını kullanarak gezinebiliyoruz.

Birçok karınca türü, yuvalarını güneş açılarına doğru duyarlılıklarını yansıtacak biçimde inşa eder. Güney ve güneydoğu, kuzey yarımküredeki tüm böcekler için önemlidir, çünkü en fazla ışığı ve sıcaklığı güney gökyüzünden alırız. Güneydoğu önemlidir çünkü sabahları böceklerin güneşin sıcaklığına en çok ihtiyaç duyduğu zamandır ve güneydoğu yönü bunu karşılamanın etmenin harika bir yoludur.

Peki, yön bulmak için karınca yuvalarını nasıl kullanırız?

Tavsiye edebileceğim tek bir teknik var: Gözlemci olun. Bölgenizde karınca yuvaları olacak ve bunları görmemeniz çok zor. Onları fark ettiğinizde, onlara kilometrelerce veya günlerce güvenebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken başlıca şeyler:

 • Bir tepenin hangi tarafındasın?
 • Höyüklerin çoğunu ağaçların veya kütüklerin hangi tarafında buluyorsunuz?
 • Dik ve sığ taraflar tutarlı mı?
 • Karınca girişleri her zaman tek bir yönü mü gösteriyor?
 • Genel şekil. Daha kavisli veya düz olan taraflar var mı ve bu eğilimler tutarlı mı?
İlginizi Çekebilir;  Bulmacada İki Elemanlı Mermer Yapıştırıcısı Ne?

Son zamanlarda iğne yapraklı bir ormanda yaptığım yürüyüşte, sadece tepenin güney tarafında düzinelerce büyük karınca yuvası fark ettim. Karınca yuvalarının kuzey tarafı daha dik ve güney tarafı daha sığdı. Girişler biraz karışıktı ama çoğunlukla güney ve güneydoğu tarafındaydı.

Dik ve sığdan kastımız şu, yuvanın güney kısmı genelde basıktır, kuzeye bakan tarafı duvar gibi dik bir konumdadır. Bazı büyük karınca yuvalarından birden çok delik görünebilir. Siz en çok delik hangi taraftaysa orayı güney ya da güneydoğu olarak baz almalısınız. Az ya da hiç delik olmayan taraflar ise kuzeyi göstermektedir.

Küçük, fazla toprak olmayan yuvaların da ağız kısmı, yani karıncaların girip çıktığı noktalar güney tarafıdır. Kapılarını ya da pencerelerine diyelim, güney kısmına doğru yaparlar. Eğer pusulayı kaybettiyseniz siz de karınca yuvalarına bakarak yön bulabilirsiniz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 1
  k_t_
  Kötü