1. Anasayfa
 2. Nedir

iPhone Sim Kilidi Açma ve SIM Kilidini Kaldırma


0

iPhone

Mobil cihazlarımızı kullanmak ve GSM şebekelerine bağlanmak için telekomünikasyon şirketlerinin sunduğu SIM kartları kullanırız. SIM kartlar bizi mobil veriye, hücresel veri akışına ve konuşma gibi işlevler için hatlara bağlayan araçlardır. Ayrıca güvenlik açısından da genellikle 4 haneli bir PIN kodu ile korunurlar. Dolayısıyla iPhone cihazınızı yeniden başlattığınızda her defasında bu PIN kodunu girmeniz gerekir.

iPhone
iPhone Sim Kilidi Açma ve SIM Kilidini Kaldırma

Uzun süreler telefonunu kapatmayan veya bir şekilde beklenmedik kapanmayla karşılaşanlar ise PIN kodunu hatırlamadığından dolayı sorun yaşayabilir. Bu sorunu tekrar yaşamamak içinse iPhone SIM kilidini kaldırma seçeneğini tercih edebilirler. Aynı zamanda kilitli olan bir telefonda iPhone sim kilidi açma noktasında da yardıma ihtiyaç duyulabilir.

iPhone’da Sim Kilidi Nasıl Açılır ve Kapatılır?

iPhone sim kilidi açma işlemi için şu adımları izleyebilirsiniz.

 • Cihazınızın Ayarlar sekmesine giriş yapın.
 • Hücresel seçeneğini seçtikten sonra SIM ve PIN bölümüyle devam edin.
 • SIM PIN kısmı aktif ise cihazınız yeni başladığında sizden PIN kodu ister.
 • Bu ayarı pasif konuma getirerek iPhone SIM kilidi kapatma işlemini yapabilirsiniz.

İşlemi tamamlamak için ister SIM kilidi açma, ister SIM kilidi kapatma aşamasında PIN kodunuz sizden istenmektedir. Eğer PIN kodunuzu bilmiyorsanız GSM operatörünüzle görüşebilirsiniz.

SIM kilidini kapattıktan sonra güvenlik için tekrardan PIN kodu istemesini talep ediyorsanız yine Ayarlar bölümünden Hücresel sekmesine geçip SIM PIN ayarını aktif konuma getirebilirsiniz.

Kullanıcıların en çok şikâyetçi olduğu konuların başında uzun süre girilmediğinde unutulan PIN kodları geliyor. iPhone PIN kodu değiştirme aşamasında da kullanıcılara destek sunuyor. Tabii ki bu işlemi yaparken mevcut PIN kodunu bilmeniz şart. SIM PIN sekmesine girdiğinizde aktif ve pasif konuma getirebildiğiniz ayarın hemen altında PIN’i değiştir ifadesini görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Cemle İlgili 12 Hizmet Nedir?

Eğer mevcut PIN kodunuzu biliyorsanız yazarak bir sonraki adımda yeni bir PIN kodu oluşturabilirsiniz. Aklınızdan çıkmayacak, her zaman hatırlayabileceğiniz 4 haneli bir PIN kodu ile SIM kilidi sorununu tümüyle çözebilirsiniz. Ayrıca iPhone SIM kilidi kaldırma işlemi esnasında PIN kodu değiştirmeye tıklarsanız ve değişiklik yapmak için mevcut PIN kodunuzu 3 kez yanlış girerseniz SIM kartınız kilitlenebilir. Tekrardan aktif konuma getirmek içinse PUK koduna ihtiyacınız olacaktır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü