1. Ana Sayfa
  2. Nedir

V Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler


0

Dünya üzerinde V harfiyle başlayan toplam 5 tane ülke mevcuttur. Bu ülkelerin başkentleri nerelerdir? Ülkeler hakkında kısa bilgileri de sizler için derledik.

V harfiyle başlayan ülkeler ve başkentleri nerelerdir?

  1. Vanuatu Başkenti: Port Vila
  2. Vatikan Başkenti: Vatikan 
  3. Venezuela Başkenti: Karakas
  4. Vietnam Başkenti: Hanoi
  5. Wallis ve Futuna Başkenti: Mata-Utu

V harfiyle başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

Vanuatu

Vanuatu, 1.100 km’lik bir mesafeyi kapsayan dört ana adadan ve 80 küçük adadan oluşan Y şeklinde bir zincirden oluşur. Vanuatu, Güney Pasifik’te Yeni Kaledonya ve Fiji arasında uzanan, etnik ve coğrafi olarak Mikronezya ve Polinezya’dan farklı bir adalar grubu olan Melanezya’nın bir parçasıdır. 

V Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler
V Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

Adaların en büyüğü Espiritu Santo’dur. Diğerleri: Efate, Malekula, Malo, Pentecost ve Tanna’dır. Vanuatu, yüksek düzeyde yapılandırılmış, hiyerarşik, köy temelli bir sosyal organizasyona sahiptir.

 2020 yılında, Vanuatu’nun nüfusu 307.144 olarak tahmin edildi ve nüfusun beşte biri başkent Port Vila’da ve çoğunluğu (% 76) 200’den az nüfuslu köylerde yaşıyor. Vanuatu, 113 farklı dile ve sayısız lehçeye sahiptir. Bu, onu dünyadaki kültürel açıdan en çeşitli ülkelerden biri yapar. Vanuatu’nun üç resmi dili vardır: Bislama (pidgin İngilizce), Fransızca ve İngilizce. Nüfus ağırlıklı olarak genç ve nüfusun %62’si 24 yaşın altındadır.

Vatikan

Vatikan, Roma’nın ortasına yakın, Tiber Nehri’ndeki bir dönemeçten yaklaşık 300 metre uzaklıktadır. Sınırları Lateran Antlaşması ile belirlendi ve o zamandan beri ayarlanmadı.

Birkaç ana cadde kabaca sınırları çizer: Viale Vaticano kuzey, batı ve güneybatıda, güneydoğuda Via di Porto Cavalleggeiri ve Via Paolo VI ve kuzeydoğuda Viale dei Bastioni di Michelangelo’da dolanır. Via di Porto Angelica, bir çizginin meydanın kenarını ve Vatikan Şehri ile İtalya arasındaki sınırı belirlediği St Peter meydanının kenarı dışında doğu sınırının çoğunu belirler.

İlginizi Çekebilir;  Bulmacada Bir Tür Nişasta Helvası Cevabı

Vatikan, 100 Amerikan futbol sahasının kaplayacağı alandan biraz daha az, sadece 120 dönümlük bir alanı kaplayan dünyanın en küçük egemen ülkesidir. Bir sonraki en küçük bağımsız ulus olan Monako Prensliği, dört kat daha büyük.

Vatikan ayrıca İtalya genelinde çok sayıda binanın kontrolüne sahiptir. Bunlar arasında, birçok Papa’nın ikametgahı olarak hizmet veren Roma’daki Lateran Sarayı ve Roma’nın dışında, yaz tatili olarak hizmet veren Castel Gandolfo bulunmaktadır. Ayrıca kilise ofislerini barındıran birkaç kilise, seminer ve bina vardır. Bunlar elçiliklere benzer bir statüye sahiptir; Vatikan Şehri’nin dışında ama Vatikan’ın kontrolü altındalar.

Vatikan ayrıca sadece 825 vatandaşla nüfus bakımından en küçük şehirdir ve bunlardan sadece 450’si Vatikan’da yaşamaktadır. Geri kalanlar, Roma’da veya yakınında yaşayan Kardinaller ve Vatikan’ın dünya çapındaki büyükelçiliklerinde görevlendirilen diplomatlar.

Venezuela

Venezuela, Karayip Denizi’nde Güney Amerika’nın kuzey kıyısında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 912.050 km² ve toplam 2.800 km sahil şeridi vardır..Venezuela Amerika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 33. ülkesidir. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (% 88) kentsel nüfusa aittir.

Venezuela, deniz seviyesinden ortalama 450 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Pico Bolivar) 4.981 metredir. Ülkenin adası açık denizde Brezilya, Kolombiya ve Guyana ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Vietnam

Vietnam, Güney Çin Denizi’nin batısında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 331.230 km² ve toplam kıyı şeridi 3.444 km’dir. Vietnam Asya’daki 18. en büyük ülkedir ve alan açısından dünya çapında 67. sıradadır. Nüfusun çoğu (%62) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Vietnam, deniz seviyesinden ortalama 398 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi 3,143 metredir. Ülkede kısmen ıssız yaklaşık 4.000 ada var. Kamboçya, Çin ve Laos ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

İlginizi Çekebilir;  Askıda Ekmek Nedir? Askıda Ekmek İlk Olarak Ne Zaman Uygulandı?

Wallis ve Futuna

Wallis ve Futuna, pasifik okyanusunda bir ada devletidir. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 142 km² ve toplam kıyı şeridi 129 km’dir. Wallis ve Futuna, bölgelere göre Okyanusya’daki en küçük ülkelerden biridir ve dünya çapında 224. sıradadır. Ada grubu yaklaşık 30 adadan oluşmaktadır. Wallis ve Futuna’nın doğrudan komşusu yok.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?