1. Anasayfa
 2. Nedir

Uykuda El ve Kol Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nedir, Nasıl Geçer?


0

Uykuda El ve Kol Uyuşması

Uyku sırasında bazen el ve kol uyuşması yaşanır. Bazen çok şiddetli olur ve uyanmamıza neden olur. Uyuşmanın nedeni B12 vitamin noksanlığından olabileceği gibi diyabet kaynaklı da olabilir. Uyuşmayı karıncalanma izlerse sinirlerdeki bir sıkıntıdan olabilir. Sinir yıpranması, uyuma esnasında istemeden kolun bükülmesi, üstüne yatma gibi durumlardan olabilir. El ve kolunuzu düzelttikten sonra hızlı bir şekilde iyileşir.

Uykuda
Uykuda El ve Kol Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nedir, Nasıl Geçer?

Uyurken Elim Kolum Çok Uyuşuyor Neden Olur?

Uykuda El ve Kol Üstünde Yatıyor Olabilirsiniz

Uykuda bazı şeylerin farkına varamayabilirsiniz. Kolunuzun üstünde uyuduğunuzda bu tip uyuşmalar normal karşılanır. Bu yüzden uyuduğunuz şekli gözden geçirmeli, ele kola baskı olmayan şekilde uyumaya özen göstermelisiniz. Özellikle elini başının altına koyarak uyuyanlarda daha sık görülür. Bu durumda kan akışı durur ve karıncalanma yaşanabilir.

B12 Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanabilir

B vitaminlerinin farklı türleri vardır. Özellikle 6 ve 12 numaralı olanlar yeteri kadar alınmazsa el ve kolda uyuşmalar görülebilir. Çünkü bu vitamin sinir sinyalini sağlar. Uyuşmanın dışında iğnelenme, karıncalanma da yaşanabilir. Hatta bazı durumlarda uyuşan yere dokunduğunuzda bir şey hissetmeyebilirsiniz. Eğer B12, uzun süre alınmazsa vücut daha kötü reaksiyonlar gösterir. Olmayan şeyler görebilir, paranoyak bir hal alabilirsiniz. Besinlerden alamıyorsanız uzman bir hekimin reçetesiyle takviye olarak alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Fecr-i Ati Şiirinin Genel Özellikleri

Diyabet Bir Diğer Nedendir

Şeker hastalıklarında kan şekeri normal değerlerin üstünde seyreder. Bu durum kan akışının dengesini de bozar ve damarlar zarar görmeye başlayabilir. Kanın belirli bir oksijen seviyesi vardır, bu değerde azalma olursa sinirlerin zarar görmesine ve uyuşmaya sebep olur. İlk belirti ayaklardır, sonra ellere doğru çıkmaya başlar.

Diyabetik nöropati, uyuşmanın sebeplerinden diğeridir. Kan şekeri normal değerlerden fazla olunca küçük kan damarları hasar görür. Oksijenin azalması da buna neden olur.

Diyabetli kişilerin el, ayak, bacaktaki uyuşmalardan kurtulmak için şekerlerini düzenli olarak ölçmeleri gerekir. İnsülin kullanıyorlarsa zamanını geçirmemeli, yüksek şekerle uzun süre gezmemeleri gerekir. Sarımsak – çemen gibi besinler şekeri dengede tutmaya destek olabilir. Yine de doktor tavsiyesinden tüketin.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tüne sendromunu aslında birçok kişi yaşamaktadır. Bilekte yaşanan sinir hasarıyla ortaya çıkan rahatsızlıktır.  Bileklerini daima kıvırmak ya da baskı altında tutmakla olur. Masa başı iş yapan, bilgisayarı çok aktif kullanan ya da eliyle para kazanan kişilerde daha çok görülmektedir.

Karpal tünel sendromu, sadece iş başında değil, uykuda da uyuşmaya neden olabilir. Farklı semptomları da bulunmaktadır.

 • İlk olarak baş parmağı sonra serçe parmak dışındaki diğer parmaklarda uyuşma görülebilir.
 • Elinizi veya kolunuzu oynattığınızda acı veya sıcaklık hissedebilirsiniz.
 • Sinir hasarı çok fazlaysa gecenin bir yarısı uykudan uyanabilirsiniz.
 • El kasları eski gücünü kaybetmiş olabilir.

Aşırı alkol tüketimi

Alkolün aşırı içilmesi birçok sağlık sorununa neden olduğu gibi el kol uyuşmasının da sebebidir. Zira alkol sinir sistemine büyük zararlar verir. Eğer alkolsüz gününüz geçmiyorsa bu sinir hasarı sürekli hale gelebilir. Alkolü bıraktıktan ya da ara verdikten sonra uyuşma geçebilir. Alkol bezin aldığımız gıdaların da etkisini azaltır ve periferik nöropatiye yol açabilir.

İlginizi Çekebilir;  2019-20 Eğitim Dönemi 5. Sınıf Din Kültürü 1.Dönem 1.Yazılı Soruları

Toksinler ve İlaçlar Nedeniyle El Ayak Uyuşması

Sinir hasarına neden olan diğer durumlar ilaçlardır. Özelikle kanser için uygulanan kemoterapide sık görülür. Kalp rahatsızlıkları geçirenlerin içtiği ilaçlar da buna sebep olabilir. Sigara içmek ya da sinek ilaçları, arsenik ve cıva gibi zararlı şeylerin olduğu ortamda bulunmaktan dolayı uyuşma olabilir. Bu ortamlardan uzak durarak iyileşme gerçekleşir.

El ve Ayak Uyuşmasındaki Diğer Hastalıklar

Bağışıklık sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar da sinir hasarıyla beraber el ayak uyuşmasına neden olabilir.

 • Eklem iltihabı,
 • Sjogren sendromu
 • Deri veremi periferik nöropati
 • HIV/AIDS,
 • Guillain-Barre sendromu,
 • Multipl skleroz,
 • Nöbet,
 • Felç,
 • Laym rahatsızlığı,
 • Frengi
 • Troid rahatsızlıkları da el ayakta uyuşmanın nedenleri arasındadır.

Uyuma Sırasında El ve Ayak Uyuşması için Hangi Bölüme Doktora Gidilir?

El, ayak ve diğer bölgelerde yaşanan uyuşma, karıncalanma, his kaybı gibi durumlarda Nöroloji bölümüne ve doktoruna gidilir.

Uyurken El ve Ayak Uyuşması Nasıl Tedavi Edilir, Geçer?

El ayak uyuşmasının ilk olarak nedenine bakılır. Bunun için hastanın hikayesi dinlenebileceği gibi elle muayene, kan testleri ve diğer nörolojik testler uygulanır. Eğer B12 vitamini nedeniyle uyuşma varsa gıda takviyesi verilir ve geçer.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü