1. Anasayfa
 2. Nedir

Uluhiyet Ve Ubudiyet Ne Demektir?


0

Uluhiyet ve ubudiyet ne demektir ve İslami olarak bu kavramların anlamaları ve özellikleri nelerdir hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Uluhiyet kelime manası ulu olan ile ilgili ululuk makamı anlamına gelmektedir. Uluhiyet İlahlık ve yaratıcı olmayı ve yaratıcının sıfatını belirtmek için kullanılan bir kavramdır. Bu nedenle İslam dininde en ulu olan yüce Allah olduğu için Uluhiyet makamı da Allah’a ait ve uluhiyet sıfatı da yalnızca ona mahsus olmaktadır. 

Uluhiyet
Uluhiyet Ve Ubudiyet Ne Demektir?

Uluhiyet manasında Allah’ın yaratması ve yaratıcı olmasının tüm özellikleri yer almaktadır. Bu nedenle kullara özgü vasıflardan arındırılmış Allahu Tealanın büyüklüğü ve yüceliği bu vasıfla işaret edilmektedir. 

Ubudiyet ise ibadet eden manasına gelen ve kul olmayı ifade eden bir kavramdır. Ubudiyet kavramından Uluhiyet makamına ibadet etmek ve ona kulluk etmek yer alır. Tasavvufta da yer alan Uluhiyet ve Ubudiyet kavramları Allah’u Tealanın yüce ve ulu bir yaratıcı olduğunu ve kulların da ona en iyi şekilde ibadet etmesinin özünü belirtmektedir. Bu yönde kulu kul yapan ve kulluğunun mertebelerini yükselten Allaha olan ibadetleri yani ubudiyeti olmaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Otomobilin İç Lastiğinin Doğru Yazılışı Nasıldır?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü