1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Tanıdığınız Türk Bilim Ve Kültür İnsanları Kimlerdir?


0

Türk tarihinde bilim ve kültür alanında birçok çalışması bulunan özel insanlar yer almaktadır. Bu insanlar kendi alanlarında uğraşı vermeleri ve başarılı olmaları ile insanlar tarafından kabul edilmişlerdir. Bilim, kültür, sanat, mimari gibi birçok alanda ünlü ve tanınmış insan bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizler için derledik.

Türk tarihi ve kültür medeniyetinde bilim ve bilimle uğraşan insanlara büyük önem verildiği görülmektedir. Hükümdarlar tarafından desteklenen bilim adamları kendi alanlarında ilerleyerek dünyaca ünlü eserler vermişlerdir. Bazı bilim adamları dünyada tanınarak dünyaya yön veren kişiler olarak kabul edilmektedir. 

Bunlardan en tanınmışları Farabi, El Cezeri, Biruni, İbni Sina, Piri Reis, Ali Kuşçu gibi birçok bilim adamı sayılabilmektedir. El Cezeri sibernetiğin kurucusu, İbni Sina tıp alanının en ünlü ismi, Mimar Sinan dünyanın en iyi mimarı olarak akıllarda yer etmiştir. Ülkemiz coğrafyasında bilime olan destek ve arayış bu bilim adamlarının kendi alanlarında bilgin olmasına fırsat tanımıştır. 

Tanıdığınız Türk Bilim Ve Kültür İnsanları Kimlerdir?
Tanıdığınız Türk Bilim Ve Kültür İnsanları Kimlerdir?

Tanınmış Türk Bilim İnsanlarının Yaptığı Buluşlar 

Ahmed Bin Musa : ( 10. Yüzyıl ) Döneminin tanınmış mühendis ve astronomi bilimlerinin öncüsü olmuştur. 

Ali Bin Abbas : ( ? – 994 )  Dünyada 1000 sene önce ilk kanser ameliyatını yapan bilim adamı olarak bilinmektedir. Özellikle kılcal damar ve kılcal damarlara ilişkin bilgileri ilk olarak ortaya çıkarmıştır. Hipokratesin doğum olayı görüşünü yıkmıştır. 

Ali Kuşçu : ( ? – 1474 )Dönemin en ünlenmiş astronomi bilgini ve matematik dehasıdır. 

Evliya Çelebi : ( 1611 – 1682 ) Büyük Türk seyyahı olarak Seyahatnamenin yazarıdır. 

Farabi : ( 870 – 950 ) Dönemin en önemli bilginidir. Ses olayını keşfetmiştir. 

İbni Haldun : ( 1332 – 1406 ) Tarih bilimini kuran kişi olarak kabul edilmektedir. Tarihe ve sosyolojiye önem vermiştir. Eserlerinde tarihi ve felsefi özellikleri kullanmıştır. 

İbni Sina : ( 980 – 1037 ) Tıp biliminin en önemli bilginidir. Eserleri Avrupa üniversitelerinde 600 sene temel kitap olarak okutulmuş ve günümüze kadar ünü devam etmiştir. Özellikle mikroplar, civa ile tedavi, pastör’e ışık tutması, ilaç bilim ustası, dış belirtilere dayanarak teşhis koyma, botanik ve zooloji konularını inceleyerek birçok alanda da bilimle uğraşmıştır. 

İlginizi Çekebilir;  Mısır’da Kurulan İlk Müslüman Türk Devletleri Kimlerdir?

Mimar Sinan : ( 1489 – 1588 ) Eserlerinde yalnızca kendi bildiği gizemli sırları bulunan ve eserlerindeki gizemin halen daha keşfedilemediği bir mimarıdır. Ülkemizde birçok eseri bulunmakta ve yapmış olduğu eserleri dünyaca ünlü olarak takip edilmektedir. 

Piri Reis : ( 1465 – 1554 ) 400 sene önce bu günküne çok yakın dünya haritasını çizmesiyle ünlü bir denizcidir. Amerika kıtasının varlığını Kristof Kolomb‘dan önce keşfettiği ve bildiği ortaya konulmuştur. 

Uluğ Bey : ( 1394 -1449 ) Döneminde hükümdar olmasının yanında bilime önem veren büyük bir  astronomi ve trigonometri bilginidir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?