1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Saltuklular Ve Eserleri


0

Saltuklular hangi dönemde ve nerede varlıklarını sürdürmüş beyliklerdendir? Saltuklular hangi bölgede eserler vermişlerdir ve vermiş oldukları eserlerden en çok bilinenleri hangileridir hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Saltuklular beyliği Saltuk bey tarafından 1071-1202 tarihlerinde Erzurum’da kurulmuştur. Kuruldukları dönemde Pasinler, Tercan, Ispir, Oltu, Tortum, Bayburt ve civarinda varlıklarını sürdürmüşler ve bu bölgede birçok eserler bırakmışlardır.

Anadolu’nun doğusunda kurulan ilk Türk beyliği olmasının yanında önemli bir Türkmen beyliği olarak Saltuklular kabul edilmektedir. Saltuklular beyliğinin merkezi olarak Erzurum kabul edilmiş ve kurucusu ise Anadolu’nun kapısını Türklere açan Alp Arslan’ın komutanlarından Ebu’l Kasım Saltuk’tur. 

Saltuklular Ve Eserleri
Saltuklular Ve Eserleri

Saltuklular Anadolu’da o dönemde kervan ticaretinin yapıldığı bir merkez olan Erzurum da yerleşmişlerdir. Bu nedenle Akdeniz ve Suriye’den gelen, İran’a ve Azerbaycan’a giden büyük kervanların sayesinde gelişmiş bir bölge haline gelmiştir. Ticari bakımdan gelişen Saltuklular aynı zamanda tarım ve hayvancılık açısından da son derece gelişmiştir. 

Gelişmiş bir bölgede kurulan Saltuklular mimari, sanat ve kültür alanında da birçok eserler vermişlerdir. Erzurum’da bulunan ve günümüze kadar ulaşan Kale Camisi, Tepsi Minare, Ulu Cami, Üç Kümbetler ve Tercan’daki Mama Hatun Kümbeti Saltuklulara ait önemli eserleridir. Eserlerinde dönemin mimari özellikleri yansıtılmıştır. 

Saltukluların yapmış olduğu eserler şunlardır;

Erzurum Kale Camii

Erzurum Ulu Camii

Tepsi Minare (Saat Kulesi)

Mama Hatun Kervansarayı ve Kümbeti

Erzurum, Emir Saltuk Kümbedi

İlginizi Çekebilir;  Hazreti İbrahim Peygamberin Hayatı Bilgiler
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?