1. Anasayfa
 2. Nedir

Reaktif Görünümlü Lenf Nodu Neden Olur? Ağrı ve Kansere Dönüşür mü?


0

Reaktif lenf nodu

Reaktif lenf nodu, enfeksiyon kaynaklı olarak nodların normal boyutlarını aşarak büyümesine verilen isimdir. Başka bir anlatımla: Bedenimiz tehlikelere karşı savaşacak şekilde donatılmıştır, enfeksiyon hissedildiği an bir tepkime yaşanır ve lenf nodu genişlemeye başlar, diğer ismi de reaktif görünümlüdür.

Reaktif Görünümlü Lenf Nodu Neden Olur? Ağrı ve Kansere Dönüşür mü?
Reaktif Görünümlü Lenf Nodu Neden Olur? Ağrı ve Kansere Dönüşür mü?

Kadınlarda memede görülme sıklığı fazladır her iki cinsiyette de boyunda rastlanılabilir. Uzman hekiminiz, yapılan testler sonrası lenf nodunu, 2 santimetreden küçük hem de reaktif olarak değerlendirdiyse sağlık sorunu yok demektir. Eğer vücudunuzda, bilinmeyen bir virüs veya zararlı başka bir madde gezseydi, lenf nodları devreye girecek, savaşma için kendilerini büyütecekti. Bu nodlar vücudumuzun belirli bölgelerinde bulunmaktadır ve lenfatik sisteminin olmazsa olmazlarıdır.

Lenfositler – makrofajlar virüs – bakteri gibi zararlı varlıklarla savaşırlar ve lenf nodlarının etrafında oldukları için de şişme gerçekleşir. Boyun ve meme haricinde; kasıklarda, çenemizin aşağısında, koltuk altlarımızda da bulunmaktadır.

Reaktif kelimesi aslında aktif olmayan manası taşır. Sonuçta bu kelimenin yazması bizler için iyi anlama gelir. Nonreaktif yazıyorsa o zaman işler iyi gitmiyor demektir. Non kelimesi İngilizcede karşıt anlamdadır, aktif olmayanın olmayan kısmını siler ve aktif manası taşır. Vücudumuzun kusursuz yapısı, enfeksiyonla beraber reaksiyona girer ve LAP yani reaktif lenf nodu devreye girer.

Reaktif Lenf Nodu Nasıl Geçer, Tedavi Edilir?

Reaktif lenf nodu şüpheniz varsa öncelikle bir iç hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekir. Muayene ve tetkikler sonrası, genel neden olan enfeksiyondan dolayı şişme olduysa, antibiyotikle tedavi edilir. Ama kanser gibi çok riskli bir hastalıksa o zaman kanserin tedavi yöntemleri devreye girecektir. Birçok kişide bu şişlikler fazla belirti göstermese de bazılarında yoğun ağrı görülebilir.

İlginizi Çekebilir;  Hristiyanlığın İbadetleri Nelerdir? Günlük, Haftalık ve Yıllık

Reaktif Lenf Nodu Hastalığı için Doktorların Sorulara Verdiği Cevaplar

Soru 1: Merhabalar hocam, bundan yaklaşık 15 gün evvel, boyun kısmında bir kasılma hissettim ve elimle hafif masaj yapmak için boynuma doğru uzattım. Elime ufak bir şişlik değdi. Çok endişendim ve bir hekime başvurdum. Ultrason sonrası reaktif lenf nodu olduğunu öğrendim. Henüz boyutu hakkında net bir bilgim yok. Kendisi bir ilaç yazdı ve düzenli kullanmamı söyledi. Epey bir süre kullandım ama şişlik halen duruyor. Sizce nedeni nedir, nasıl geçer?

Cevap 2: Bir genel cerrahi uzmanı bu soruya şöyle yanıt vermiştir: Eğer sonuçlarda reaktif varsa bir sorun olmaz. 2 santimetreden küçükler ve reaktifler tehlikeli değildir. Tabii, kişiden kişiye kaybolması uzun sürebilir. Eğer doktorunuzun ilaçlarından sonra daha da genişliyorsa o zaman tekrar muayene olmanız gerekmektedir.

Soru 3: Hocam, bu reaktif nodlar çok mu riskli? Kanser türlerinden kaynaklanabileceğini duydum, doğru mu? AİDS kaynaklı da olabilir mi? Ben bunun için bir uzmana gittim ama herhangi bir kan değerine baktırmaya lüzum olmadığını söyledi. Yaklaşık 15 milimetre civarındaydı. Sizin yorumunuz nedir?

Cevap 3: Bu soruya bir KBB hekimi yanıt vermiştir: Lenf nodları farklı sebeplerle şişebilir. Bu sorunu yaşayanlar araştırıldığında büyük kesiminde enfeksiyon saptanmıştır. Tabii, çok ileri boyut bir hastalığın sonucu da olabilir, o yüzden mutlaka tetkik yaptırmak gerekir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü