1. Ana Sayfa
 2. Nedir

P Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri


0

P harfiyle başlayan ülkeler listemizde 10 farklı ülkeyi sizler için listeledik. Bu ülkelerin başkentleri ve ülkeler hakkında kısa bilgileri derledik.

P harfi ile başlayan ülkeler ve başkentleri

 • Pakistan Başkenti: İslamabad
 • Palau Başkenti: Ngerulmud
 • Panama Başkenti: Panamá 
 • Papua Yeni Gine Başkenti: Port Moresby
 • Paraguay Başkenti: Asunción
 • Peru Başkenti: Lima 
 • Pitcairn Adaları Başkenti: Adamstown
 • Polonya Başkenti: Varşova 
 • Portekiz Başkenti: Lizbon
 • Porto Riko Başkenti: San Juan
P Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri
P Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri

P harfiyle başlayan ülkeler hakkında kısa notlar

Pakistan

Pakistan İslam Cumhuriyeti, Orta Asya ile Basra Körfezi arasında, Hürmüz Boğazı’nın stratejik açıdan önemli ağzında yer almaktadır. Pakistan sınırlarını Çin, Hindistan, Afganistan ve İran ile paylaşıyor. 1947’de Hindistan ile bölünmenin ardından kurulan Müslüman çoğunluklu Pakistan, 220 milyonu aşkın nüfusuyla bugün dünyanın en kalabalık beşinci ülkesi ve Güney Asya bölgesinde ve İslam dünyasında aktif bir rol oynuyor.

 Pakistan, Çin’i bir güvenlik, ticaret ve bölgesel ortak olarak görüyor. Keşmir üzerindeki toprak anlaşmazlığı, Hindistan ile ilişkisine meydan okumaya devam ediyor. Pakistan, önemli bir Afgan mülteci topluluğuna ev sahipliği yapmaya devam ediyor (BM Mülteci Ajansı’na kayıtlı yaklaşık 1,3-1,4 milyon kayıtsız Afgan göçmen var).

Palau

Palau Cumhuriyeti, Filipinler’in 1.500 kilometre doğusunda, toplam 458 kilometre kare alana sahip yaklaşık 300 adadan oluşan sıkı bir şekilde kümelenmiş bir takımadadan oluşur. Ülkenin yerleşik nüfusu yaklaşık 18.000 kişilik adaların dokuzunda yaşıyor. Palau’nun başkenti, en büyük ada olan Babeldoab’da bulunan Melekeok’tur. 1994 senesinde Amerikan mandasından ayrılmıştır. Yerli halk ülkenin adını Belau olarak söylemektedir. 

Panama

Panama, Orta Amerika’da bir ülkedir ve Atlantik ile Karayipler arasındaki en dar noktayı oluşturur. Arazinin toplam alanı 75.420 km² ve toplam sahil şeridi 2.490 km’dir. Bu arazi alanı Maine alanının yaklaşık% 94’üdür. Panama böylece Amerika’nın en büyük 22. ülkesi ve alan bakımından dünya çapında 119. sırada yer alıyor. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%69) şehirlerde yaşıyor. Her dokuz sakinden biri Panama City’de yalnız yaşıyor.

İlginizi Çekebilir;  Instagram Arama Geçmişi Silindikten Sonra Görülebilir Mi?

Panama, deniz seviyesinden ortalama 360 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi 3.475 metredir. Ülkenin yaklaşık 70 adası var. Kolombiya ve Kosta Rika ile doğrudan ulusal sınırlar vardır. New York City ile Başkent Panama Şehri arasındaki mesafe yaklaşık 3.570 km’dir.

Papua Yeni Gine

Papua Yeni Gine (PNG) yaklaşık 9 milyon nüfusa sahiptir. Papua Yeni Gine anakarası ve altı yüz adasının toplam alanı 452.860 kilometrekaredir. PNG’de yaşayan çoğu insan Melanezyalı, ancak bazıları Mikronezyalı veya Polinezyalı. PNG’nin bilinen 800’den fazla dili vardır. İngilizce, Tok Pisin (Pidgin) ve Hiri Motu (Papuan bölgesinin lingua franca’sı) resmi dillerdir.

Melanezyalı toplumunun yelpazesi artık geçimlik ve küçük nakit mahsul tarımına bağlı geleneksel köy temelli yaşamdan, Port Moresby (başkent), Lae, Madang, Wewak, Goroka, Mt Hagen gibi ana şehirlerdeki modern kentsel yaşama kadar uzanmaktadır. Nüfusun yaklaşık yüzde 80-85’i geçimini doğrudan çiftçilikten sağlamakta ve nüfusun yüzde 15-20’si kentsel alanlarda yaşamaktadır. 

Paraguay Cumhuriyeti

Paraguay, Güney Amerika’da karayla çevrili bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 406.752 km²’dir. Bu arazi alanı, Kaliforniya alanının yaklaşık % 101’idir. Böylece Paraguay, Amerika kıtasındaki en büyük ülkelerden biri ve dünyanın en büyük 60. ülkesidir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%62) şehirlerde yaşıyor.

Paraguay, deniz seviyesinden ortalama 178 metre yükseklikte nispeten düşüktür. Ülkedeki en yüksek rakım 842 metredir. Açık denize erişim yoktur. Arjantin, Bolivya ve Brezilya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır. New York City ile Başkent Asuncion arasındaki mesafe yaklaşık 7.540 km’dir.

Peru

Peru, dünyanın en çeşitli ülkelerinden biridir. Gelenekler, eşsiz bir gastronomi ve geniş doğal rezervlerle dolu çok kültürlü bir ulustur. 12 UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ve gezegenin 117 yaşam bölgesinden 84’üne ev sahipliği yapmaktadır. Peru, Güney Amerika’nın batı kesiminde yer alır ve Ekvador, Kolombiya, Brezilya, Bolivya ve Şili ile sınır komşusudur. 1,2 milyon kilometrekareyi aşan muazzam toprakları üç bölgeden oluşur: Sahil, Yaylalar ve Orman. Mevcut nüfusu 31.5 milyonu aşıyor. İspanyolca, Peru’nun resmi dilidir; Bununla birlikte, ülkede Quechua ve Aymara da dahil olmak üzere 47 yerli dil de konuşulmaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Modern Periyodik Tablonun Özellikleri Nelerdir?

Pitcairn Adaları

Pitcairn Adaları, Güney Pasifik’te, Güney Amerika’dan yaklaşık 5500 km ve Yeni Zelanda’dan 5000 km uzaklıkta bulunan bir grup adadır. Dünyanın en uzak bölgelerinden biridir. Cüce devletin toplam alanı sadece 49 km² ve toplam kıyı şeridi 51 km’dir. Bu arazi alanı Manhattan’ın yaklaşık 1,5 katı büyüklüğündedir. Pitcairn Adaları, bölgelere göre Okyanusya’daki en küçük ülkelerden biridir ve dünya çapında 234. sıradadır. Km² başına 1.0 kişi ile aynı zamanda Okyanusya’nın en seyrek nüfuslu ülkesidir. Ada grubu 4 adadan oluşmaktadır. Pitcairn Adaları’nın doğrudan komşusu yoktur. New York City ile Başkent Adamstown arasındaki mesafe yaklaşık 9.340 km’dir.

Polonya

Polonya, Baltık Denizi kıyısında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 312.680 km² ve toplam kıyı şeridi 440 km’dir. Bu arazi alanı, Kaliforniya alanının yaklaşık % 77’sidir. Polonya böylece Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 70. ülkesidir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%60) şehirlerde yaşıyor.

Polonya, deniz seviyesinden ortalama 173 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi 2.499 metredir. Ülkenin yaklaşık 20 adası var. Rusya, Çekya, Almanya, Litvanya, Rusya, Slovakya ve Ukrayna ile doğrudan ulusal sınırlar vardır. New York City ile Başkent Varşova arasındaki mesafe yaklaşık 6.860 km’dir.

Portekiz

Portekiz, İber Yarımadası’nda Atlantik kıyısında yer alan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 92.226 km² ve toplam kıyı şeridi 1.793 km’dir. Bu arazi alanı, Kentucky alanının yaklaşık % 88’idir. Böylece Portekiz, Avrupa’nın en büyük 18. ülkesi ve alan bakımından dünya çapında 111. sırada yer alıyor. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%67) şehirlerde yaşıyor.

Portekiz, deniz seviyesinden ortalama 372 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Azor Adaları’ndaki Ponta do Pico) 2.351 metredir. Ülkenin yaklaşık 60 adası var. İspanya, Portekiz’e doğrudan komşu olan tek ülkedir. New York City ile Başkent Lizbon arasındaki mesafe yaklaşık 5.420 km’dir.

İlginizi Çekebilir;  1982 Yılında David Grundman Ölüm Nedeni Nedir?

Porto Riko

Porto Riko, Karayipler’de bir ada devletidir ve Büyük Antiller’deki en küçük ve en doğudaki ülkedir. Arazinin toplam alanı 8.870 km² ve toplam sahil şeridi 501 km’dir. Bu arazi alanı, Delaware alanının yaklaşık % 138’i kadardır. Porto Riko böylece Amerika’nın 26. en küçük ülkesi ve dünyada 171. sırada yer alıyor. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (%94) kentsel nüfusa aittir. 

Porto Riko, deniz seviyesinden ortalama 261 metre yükseklikte nispeten düşüktür. Ada grubu 143 adadan oluşmaktadır. Porto Riko’nun doğrudan komşusu yoktur. New York City ile Başkent San Juan arasındaki mesafe yaklaşık 2.590 km’dir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?