1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Orta Okulda Sınıfta Kalma Var Mı?


0

Orta okulda sınıfta kalma var mı ve orta okulda devamsızlıktan sınıfta kalma var mı hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Derslere devam konusunda zorlanan öğrenciler için veya derslere belirli durumlardan dolayı giremeyen öğrencilerin aklında olan bir soru da orta okulda devamsızlıktan sınıfta kalma olup olmadığı konusudur. Birçok öğrenci orta okulda sınıfta kalma var mı sorusunun cevabını tam olarak bilmemektedir. 

Okulların sınıfta kalma veya devamsızlıktan sınıfta kalma gibi kuralları yönetmelikler ile belirlenmektedir. Buna göre okullarda sınıfta kalma veya sınıf geçme için uygulanması gereken kurallar önceden belirlenip uygulanabilmektedir. 

Orta Okulda Sınıfta Kalma Var Mı?
Orta Okulda Sınıfta Kalma Var Mı?

Son yıllarda orta okulda da sınıfta kalma uygulaması olmakta ve bu konuda belirli şartlar ve uygulamalar bulunmaktadır. Orta okul yönetmeliğine göre öğrencinin başarı durumu ve devamsızlık durumu sınıfta kalmasına etki etmektedir. Öğrencinin sınıfta kalıp kalmayacağı ise oluşturulan bir kurul ile belirlenmektedir. 

Orta okulda sınıfta kalma var mı sorularının cevabı ise bu durumda evet olarak kabul edilmektedir. Buna göre öğrencilerin devamsızlık ve not bilgileri e okul sistemi ile öğrenilebilmektedir. Bir öğrencinin sınıfta kalması için yönetmeliklere göre iki şartın oluşması gerekmektedir. Bunlardan birincisi öğrenci hakkında yapılan araştırmada sınıfta kalması için belirli ölçütlerin varlığı bulunuyor ise sene sonunda Şube Öğretmenler Kurulu kararı ile öğrenci sınıfta kalabilir. 

Diğer bir neden ise devamsızlık sebebiyle de öğrenci sınıf tekrarı yapmak zorunda kalabilmektedir. Devamsızlık ile ilgili yapılan uygulama yönteminde yönetmelikler gereğince 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununa göre okula devamları sağlanmayan veya elverişli olmayan öğrencilerin devam ettikleri dönemde almış oldukları puanlar yıl sonu puanlaması olarak değerlendirilmektedir. Bu öğrencilere okula devam eden öğrenciler gibi işlem yapılmakta ve sınıfa devam etmiş oldukları kabul edilmektedir. 

Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında sınıfta kalma işlemi

İlginizi Çekebilir;  Atatürk'ün Çocukluk Anıları

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarında sınıfta kalma işlemi devamsızlık ve bir dersten yıl sonu puanı olarak 45’ten az puan almak sınıfta kalma sebebi olarak kabul edilmektedir. Buna göre bir eğitim ve öğretim yılında özürsüz olarak 20 gün boyunca derslere katılım yapmayan öğrenciler belirlenen ölçütlere uymadıkları takdirde sınıfta kalmış kabul edilmektedir. 

Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla geçti veya Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla Sınıf Tekrarına Karar Verildi şeklinde karnede belirtilmektedir. 

Öğrencilerin başarıları ve derse katılımları gibi etmenler ile öğretmenler tarafından değerlendirmeye alınması söz konusudur. Ortaokulda sınıfta kalma ve sınıf tekrarı uygulaması devamsızlığın yanı sıra öğrencinin derslerdeki başarı ve proje ve ödevlere katılımı ile belirlenebilmektedir. 

Ortaokul dışında kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında derse devamsızlıktan sınıfta kalma gibi uygulama bulunmamaktadır. Öğrencilerin daha çok ortaokul çağında sorumluluk almaları ve toplumsal uyuma sahip olabilmeleri için sınıf tekrarı uygulaması yapılmaktadır. Şube öğretmenleri ile oluşturulan kurul öğrencinin kapasitesi ve durumu hakkında bilgi sahibi olduğu için değerlendirme yapmakla görevlendirilmiştir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?