1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Namaz İbadetinin İslam Dininde Yeri Ve Önemi


0

Namaz ibadeti İslam dininde nasıl bir ibadettir ve özellikleri nelerdir hakkındaki bilgiler ile İslam dininde dinin direği olarak kabul edilen namazın önemi ile ilgili bilgileri sizler için hazırladık.

İslam dininde en önemli ibadetler arasında bulunan namaz Hadisi şeriflerde dinin direği olarak geçmekte ve insanın Allah’a en yakın olduğu durum olarak kabul edilmektedir. 

Namaz İbadetinin İslam Dininde Yeri Ve Önemi
Namaz İbadetinin İslam Dininde Yeri Ve Önemi

Namaz ibadeti insanın manevi olarak Allah’a kendini yakın hissedebileceği ve kıldığında manevi bir iç huzur veren insanı geçici olan maddi hayattan uzaklaştıran bir ibadettir. Namazın kılınışından önce abdest alınması kişinin maddi olarak temizlenmesi ile başlayan namaz ibadeti manevi olarak temizlenme ve huzura erme olarak kabul edilmektedir. 

Namaz insana şeytan tarafından zor gösterilen ve ağırlaştırılan bir ibadet olduğu için çoğu kişi vakit bulamadığından veya kendini namaz kılmaya uygun olacak şekilde hissetmediğinden bahsederek farz olan ibadeti ertelemeyi tercih etmektedir. Oysa namaz ibadeti kişinin dış dünyada yaşamış olduğu maddi ve manevi sıkıntıları düzenlediği gibi kişinin farzı yerine getirmenin şevki ile başka günahlara meyletmesini de engellemektedir. 

O halde namaz kişinin günlük hayatta dünyevi sorunlarıyla başa çıkabilecek manevi bir güç verirken aynı zamanda da namazın huzuru ve vermiş olduğu maneviyatla ilgili olarak günahlardan uzaklaşmasına da vesiledir. Bunların yanında namaz içerisinde huşu ve huzur sağlandığı gibi edilen duaların makbul olması ve her namazda kişinin ölmüşlerine de dua etmeyi sağlar. Aynı zamanda kişi ne kadar günahkar olursa olsun namaza devam etmesi onun işlediği günahlardan tövbe etmesi ve uzaklaşmasına da sebep olmaktadır. İslam dininde bir daha işlememek üzere günahından tövbe eden kişi o günahı hiç işlememiş olmasına vesile olduğu için namaz kılmak da günah işlese de bir Müslümanın tövbesine olanak sağlamaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Uzay Kirliğinin Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? Uzayda Hangi Çöpler Var?

Namaz ibadetinin İslam içinde yeri ve önemi o kadar fazladır ki her ibadetin tamamlanma yolu namaz ibadetine çıkmaktadır. Örneğin bir kişi oruç tutarken namaz kılarsa bu onun orucunun tamamlanmasına ve Allah katında güzelleşmesine vesile olmaktadır. Aynı şekilde bir kişinin hac vazifesini yerine getirmesi de namaz ile bağlantılıdır.

Namaz ibadeti sadece kişinin kendinin yapması gereken bir ibadettir. Bu nedenle de pek çok hikmeti bulunmaktadır. Kişinin yaratılışı gereği namaza ihtiyacı olması ve Allah’a kendini yakın hissedebilmesi namaz ibadeti sayesinde mümkün olduğu gibi kişinin 5 vakit farz ibadeti zamanında yapmayıp kazaya bırakması da ona bir yük olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle farz olan ibadetleri mümkün olduğunca vaktinde yapmak vaktinde yapılamayan ibadetleri de kaza olarak iade etmek ve farzın yükünden kurtulmak oldukça mühim bir konudur. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?