1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Mavi Renk Tonlarının İsimleri Nelerdir?


0

Renk tonları bir rengin içerisine başka renkler eklenerek ana rengin açılması veya koyulaşması ile elde edilen tonlarını ifade etmektedir. Her ana rengin renk tonları bulunur bunların nasıl elde edildiği ve mavi renk tonlarının neler olduğu ve hangi isimlerde bulunduğu hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Dünyadaki birçok nesne üzerinde bulunan mavi renk gökyüzü, deniz gibi insanlara uçsuz bucaksız olmayı ifade eden bir renktir. Bu nedenle birçok yapım ve yayın şirketinin yanı sıra reklam ajansları da bu rengi ve tonlarını insanlara hitap eden tüm işlerde kullanmaktadır.

Mavi Renk Tonlarının İsimleri Nelerdir?
Mavi Renk Tonlarının İsimleri Nelerdir?

Mavi renk ve mavi tonları oluşturulurken mavi ana rengin içerisine beyaz, sarı, kırmızı, yeşil, gibi renkler eklenerek tonlanma yapılmaktadır. Böylece tek bir mavi renk içerisine eklenen belirli ölçülerde diğer renkler ile sayısız mavi tonu elde edilebilmektedir.

Mavi tonları elde edilirken içerisine beyaz renk eklendiğinde gökyüzü mavisi, açık mavi, toz mavisi, bebe mavisi gibi renk tonları elde edilmektedir.

Diğer bir tonlamada ise mavi renk içerisine sarı renk ve beyaz renk eklendiğinde daha çok yeşile yakın renkler turkuaz, akuamarin, açık turkuaz, cam göbeği ve tonları elde edilmektedir.

Mavi renk içerisine kırmızı renk eklendiğinde ise mora yakın mavi tonları elde edilmektedir. Bunlar açık lila, mor, peygamber çiçeği rengi gibi tonlar elde edilmektedir.

Mavi renk içerisine siyah renk eklendiğinde ise koyu mavi ve gece mavisi gibi renklerin tonlarını elde etmek mümkün olmaktadır.

Ana renkler arasında olan mavi rengi tonlarında her tonun elde edilmesinde beyaz, sarı, ve siyah renklerin arttırılması mümkündür. Örneğin açık mavi elde etmek için mavi rengin içerisine belirli ölçüde konulan beyaz renk belirli ölçüde arttırıldığında ortaya mavinin beyaza en yakın olan tonunu elde etmek sağlanabilmektedir. Aynı şekilde diğer renklerin de eklenmesi ve miktarının arttırılması ile birçok farklı ton oluşturmak mümkün olmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Sukut İkrardan Gelir Atasözünün Anlamı Nedir?

Mavi tonlarında beyaz rengin karışımının ağır bastığı renkler soğuk renkler olarak bilinmekte mavi içerisinde sarı rengin ağır bastığı renkler ise sıcak renk tonları olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak mavi içerisine eklenen kırmızı gibi koyu renkler ise mavinin koyu rengini arttırdığı için koyu mavi renk tonları olarak kabul edilmektedir.

Mavi renk tonları günlük yaşamda gökyüzü, deniz, doğal taşlar, çiçekler, yapraklar, böcekler, kelebekler, diğer  canlılar gibi hemen hemen her yerde görülebilen bir renk tondur. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?