1. Ana Sayfa
 2. Nedir

M Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler


0

M harfiyle başlayan 19 tane ülke mevcuttur. Bu ülkelerin başkentleri ve ülkeler hakkındaki kısa bilgileri sizler için derledik.

Baş harfi M olan ülkeler ve başkentleri 

 • Macaristan Başkenti: Budapeşte
 • Madagaskar Başkenti: Antananarivo
 • Makedonya Başkenti: Üsküp
 • Malavi Başkenti: Lilongwe
 • Maldivler Başkenti: Malé
 • Malezya (Resmî) Başkenti: Kuala Lumpur
 • Malezya (Siyasî) Başkenti: Putrajaya
 • Mali Başkenti: Bamako
 • Malta Başkenti: Valletta
 • Marshall Adaları Başkenti: Majuro
 • Mauritius Başkenti: Port Louis
 • Meksika Başkenti: Mexico City
 • Mısır Başkenti: Kâhire
 • Mikronezya Federal Devletleri Başkenti: Palikir
 • Moğolistan Başkenti: Ulan Batur
 • Moldova Başkenti: Kişinev
 • Monako Başkenti: Monako
 • Moritanya Başkenti: Nouakchott
 • Mozambik Başkenti: Maputo
 • Myanmar Başkenti: Naypyidaw
M Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler
M Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

M Harfiyle Başlayan Ülkeler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Macaristan

Macaristan, Alplerin doğusunda karayla çevrili bir ülkedir. Arazi toplam 93.030 km² alana sahiptir. Macaristan, Avrupa’nın en büyük 17. ülkesi ve alan bakımından dünya çapında 110. sırada yer alıyor. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 72) kentsel nüfusa aittir. Neredeyse her altıncı sakinden biri Budapeşte’de yaşıyor.

Macaristan, deniz seviyesinden ortalama 143 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Kékes) 1.014 metredir. Açık denize erişim yoktur.  Avusturya, Hırvatistan, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya ve Ukrayna ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Madasgar

Madagaskar, Afrika’nın doğusunda Hint Okyanusu’nda bir ada devletidir. Arazinin toplam alanı 587.295 km² ve toplam kıyı şeridi 4.828 km’dir. Madagaskar böylece Afrika’nın en büyük 21. ülkesi ve alan bakımından dünya çapında 46. sırada yer alıyor. Nüfusun çoğu (% 61) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Madagaskar, deniz seviyesinden ortalama 442 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Maromokotro) 2.876 metredir. Madagaskar’ın doğrudan komşusu yoktur.

Makedonya

Kuzey Makedonya, güneydoğu Avrupa’da Balkan yarımadasında karayla çevrili bir ülkedir. Arazi toplam 25.710 km² alana sahiptir. Kuzey Makedonya Avrupa’nın en küçük 17. ülkesi ve dünyada 150. sırada yer alıyor. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 59) şehirlerde yaşıyor. Üsküp’te her dört kişiden fazlası yaşıyor.

Kuzey Makedonya, deniz seviyesinden ortalama 741 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Golem Korab) 2.764 metredir. Açık denize erişim yoktur. Arnavutluk, Bulgaristan, Yunanistan, Kosova ve Sırbistan ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Malavi

Malavi, Güneydoğu Afrika’da su zengini Malavi Gölü üzerinde karayla çevrili bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 118.480 km²’dir. Malavi Afrika’nın 23. en küçük ülkesi ve dünyada 100. sırada yer alıyor. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 82) kırsal nüfusa aittir.

Malavi, deniz seviyesinden ortalama 779 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Mulanje) 3,002 metredir. Açık denize erişim yoktur. Mozambik, Tanzanya ve Zambiya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

İlginizi Çekebilir;  Ayak Parmaklarında ve Topuklarda Yaşanan Soyulmalara Zeytinyağı Çözümü

Maldivler

Maldivler, Hint Okyanusu’nda bir takımadadır. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 300 km² ve toplam kıyı şeridi 644 km’dir. Bu, Maldivleri Asya’nın Makao’dan ve dünya çapında 33. en küçük ülke yapar. Km² başına 1.812 kişi ile aynı zamanda en yoğun nüfuslu ülkelerden. Tüm sakinlerin yarısından azı (% 41) şehirlerde yaşıyor.

Deniz seviyesinden ortalama sadece 2 m yükseklikte olan Maldivler, dünyanın en alçak ülkelerinden biridir. En yüksek rakım (Addu Atolü’ndeki Wilingili Adası) sadece 2 metreye ulaşır. Takımadalar, kısmen ıssız 1.196 adadan oluşur. Maldivler’in doğrudan komşusu yoktur.

Malezya

Malezya, Güneydoğu Asya’da Malay Yarımadası ve Borneo adasında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 330.345 km² ve toplam kıyı şeridi 4.675 km’dir. Malezya bu nedenle Asya’daki en büyük 19. ülkedir ve alan açısından dünya çapında 68. sıradadır. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 78) kentsel nüfusa aittir.

Malezya, deniz seviyesinden ortalama 538 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Kinabalu) 4101 metredir. 878 kısmen ıssız adaya sahiptir, açık denizde Brunei, Endonezya, Tayland ve Singapur ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Mali

Mali, Batı Afrika çölü Sahra’da ve üzerinde karayla çevrili bir ülkedir. Arazi toplam 1.240.190 km² alana sahiptir. Mali, Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 24. ülkesidir. Tüm sakinlerin yarısından azı (% 45) şehirlerde yaşıyor.

Mali, deniz seviyesinden ortalama 343 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Hombori Tondo) 1155 metredir. Açık denize erişim yoktur. Cezayir, Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili, Moritanya, Nijer ve Senegal ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Malta

Malta, Akdeniz’de bir ada devletidir. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 320 km² ve toplam kıyı şeridi 197 km’dir. Malta, yüzölçümü bakımından Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir ve dünya çapında 212. sıradadır. Km² başına 1.615 kişi ile aynı zamanda en yoğun nüfuslu ülkelerdendir. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (% 95) kentsel nüfusa aittir. Ülkedeki en yüksek rakım (Ta’ Dmejrek) 253 metredir. İki ana adanın yanı sıra ülkenin 5 küçük adası daha var. Malta’nın doğrudan komşusu yoktur.

Marshall Adaları

Marshall Adaları, Pasifik Okyanusu’ndaki ekvatora yakın bir takımadadır. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 181 km² ve toplam kıyı şeridi 370 km’dir. Marshall Adaları, bölgelere göre Okyanusya’daki en küçük ülkelerden biridir ve dünya çapında 220. sıradadır. En yüksek rakım (Likiep Atolü) sadece 10 metreye ulaşır. Takımadalar, kısmen ıssız 1.156 adadan oluşur. Marshall Adaları’nın doğrudan komşusu yoktur.

Mauritius

Mauritius, Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu’nda bir takımadadır. Arazinin toplam alanı 2.040 km² ve toplam kıyı şeridi 177 km’dir. Mauritius, bölgelere göre Afrika’nın en küçük ülkelerinden biridir ve dünya çapında 181. sıradadır. Km²’ye düşen 621 kişi ile aynı zamanda en yoğun nüfuslu ülkelerdendir. Sadece birazcık Tüm sakinlerin yarısından azı (% 41) şehirlerde yaşıyor. Ülkenin en yüksek rakımı (Piton de la Petite Rivière Noire) 828 metredir. Takımadalar yaklaşık 70 adadan oluşur. Mauritius’un doğrudan komşusu yoktur.

İlginizi Çekebilir;  Metal, Ametal, Yarı metal ve Soygazların Özellikleri Nelerdir?

Meksika

Meksika, ABD’nin güneyinde bir ülkedir ve Atlantik’i Pasifik’ten ayırır. Arazinin toplam alanı 1.964.375 km² ve toplam 9.330 km sahil şeridi vardır. Meksika, Amerika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 14. ülkesidir. Sakinlerin istisnai yüksek bir oranı (% 81) kentsel nüfusa aittir.

Meksika, deniz seviyesinden ortalama 1111 metre yükseklikte nispeten yüksektir. En yüksek dağ zirvesi (Citlaltépetl) 5.636 metredir. Ülkenin yaklaşık 70 adası var. Belize, Guatemala ve Amerika Birleşik Devletleri ile doğrudan ulusal sınırlar vardır. 

Ülkenin Orta Amerika’ya atanması tartışmalıdır ve kaynağa göre farklı belirtilmektedir. Meksika topraklarının % 88’i coğrafi açıdan Kuzey Amerika’ya aittir. Ekonomik olarak, Meksika da Kuzey Amerika’ya aittir. Tarihsel, kültürel ve dilsel olarak ulusal dil İspanyolcadır, ülke Orta veya Latin Amerika’nın bir parçası olarak sayılır. 

Mısır

Mısır, Kuzeydoğu Afrika’da, doğrudan Akdeniz ve Sina Yarımadası’nda bulunan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 1.001.450 km² ve toplam 2.450 km kıyı şeridi vardır. Mısır, Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 30. ülkesidir. Tüm sakinlerin yarısından azı (%43) şehirlerde yaşıyor.

Mısır, deniz seviyesinden ortalama 321 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Dschabal Katrina) 2.637 metredir. Ülkenin yaklaşık 30 adası vardır. İsrail, Libya ve Sudan ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Mikronezya Federal Devletleri

Mikronezya Federal Devletleri, Batı Pasifik’te bir takımadadır. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 700 km² ve toplam kıyı şeridi 6.112 km’dir. Mikronezya Okyanusya’daki en büyük onuncu ülkedir ve alan bakımından dünya çapında 195. sıradadır. Sakinlerin önemli bir kısmı (%77) kırsal nüfusa aittir.

Ülkenin en yüksek rakımı (Dolohmwar) 791 metredir. Takımadalar 607 kısmen ıssız adadan oluşur. Mikronezya Federal Devletlerinin doğrudan komşuları yoktur.

Moğolistan

Moğolistan, Doğu Orta Asya’da Rusya ve Çin arasında karayla çevrili bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 1.564.120 km²’dir. Moğolistan Asya’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın 19. en büyük ülkelerinden biridir. Km² başına 2,1 kişi ile Asya’nın en seyrek nüfuslu ülkesidir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 69) şehirlerde yaşıyor. Neredeyse her ikinci sakin Ulan Batur’da yaşıyor.

Moğolistan, deniz seviyesinden ortalama 1528 m yükseklikte yer alır ve bu nedenle dünyanın en yüksek ülkelerinden biridir. En yüksek dağ zirvesi (Chuiten zirvesi) 4.374 metredir. Açık denize erişim yoktur. Çin ve Rusya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

İlginizi Çekebilir;  Mustafa Kemal Atatürk Ne Zaman Nerede Doğdu?

Moldova

Moldova, Güneydoğu Avrupa’da Karadeniz’e yakın karayla çevrili bir ülkedir. Arazi toplam 33.850 km² alana sahiptir. Böylece Moldova, Avrupa’nın en küçük 20. ülkesi ve dünyada 140. sırada yer alıyor. Tüm sakinlerin yarısından azı (% 43) şehirlerde yaşıyor.

Moldova, deniz seviyesinden ortalama 139 metre yükseklikte nispeten düşüktür. Ülkedeki en yüksek rakım (Dealul Bălănești) 430 metredir. Açık denize erişim yoktur. Romanya ve Ukrayna ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Monako

Monako Prensliği, Fransa’nın Akdeniz kıyısında bir ülkedir. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 2,0 km²  ve toplam kıyı şeridi 4 km’dir. Monako, Vatikan Şehri’nden sonra Dünya’nın en küçük ikinci ülkesidir.  Km² başına 19.564 kişi düşer. En yüksek rakım (Chemin des Révoires) sadece 164 metreye ulaşır. Fransa, Monako Prensliği’ne doğrudan komşu olan tek ülkedir.

Moritanya

Moritanya, Batı Afrika’da, batıda Atlantik’i ve doğuda Sahra’yı sınırlayan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 1.030.700 km² ve toplam sahil şeridi 754 km’dir. Moritanya Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 29. ülkesidir. Km² başına 4,6 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 56) şehirlerde yaşıyor. Her beş kişiden biri Nuakşot’ta yaşıyor.

Moritanya, deniz seviyesinden ortalama 276 metre yükseklikte nispeten düşüktür. Ülkedeki en yüksek rakım (Kediet Ijill) 915 metredir. Ülkenin yaklaşık 10 adası vardır. Cezayir, Mali, Senegal ve Batı Sahra ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Mozambik

Mozambik, Afrika’nın güneydoğusunda Hint Okyanusu’nda bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 786.380 km² (303.623 mi²) ve toplam 2.470 km (1.534.8 mi) kıyı şeridi vardır. Mozambik Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın 36. büyük ülkesidir. Nüfusun çoğu (% 62) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Mozambik, deniz seviyesinden ortalama 345 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Monte Binga) 2.436 metredir. Ülkenin yaklaşık 70 adası vardır. Malavi, Güney Afrika, Eswatini, Tanzanya, Zambiya ve Zimbabve ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Myanmar

Myanmar (Burma), Tayland’ın batısında Bengal Körfezi’nde bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 676.590 km² ve toplam kıyı şeridi 1.930 km’dir. Burma, Asya’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 40. ülkesidir. Nüfusun çoğu (% 69) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Burma, deniz seviyesinden ortalama 702 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Hkakabo Razi) 5.881 metredir. Ülkede kısmen ıssız yaklaşık 1000 ada vardır.  Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?