1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Lebbeyk Allahümme Lebbeyk Duasının Türkçe Ve Arapça Okunuşu Ve Anlamı 


0

Lebbeyk duası nedir ve lebbeyk duası nerelerde okunur, lebbeyk duasının Türkçe ve Arapça okunuşu ve yazılışı nasıldır hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık. 

Lebbeyk kelimesi Arapça bir kelime olup anlamı buyurun emredin demektir. Lebbeyk duası olarak bilinen duanın Allahümme Lebbeyk olarak da kullanıldığı bilinmektedir. 

Diğer bir adı da Telbiye duası olarak bilinen Lebbeyk duası Allah’a teslimiyeti ifade etmekte olan bir duadır. Birçok fazileti ve hikmeti bulunan duanın özellikle bazı zamanlarda söylenmesi tavsiye edilmektedir. Kurban bayramlarında, Ramazan bayramlarında ve Arefe günlerinde okunması günahların affına vesile olduğu bilinen bir duadır. 

Lebbeyk Allahümme Lebbeyk Duasının Türkçe Ve Arapça Okunuşu Ve Anlamı 
Lebbeyk Allahümme Lebbeyk Duasının Türkçe Ve Arapça Okunuşu Ve Anlamı 

Lebbeyk Allahümme Lebbeyk Duasının Türkçe ve Arapça Okunuşu

Telbiye duası; لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ، لَبَّيْكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ، وَالنِّعْمَةَ، لَكَ وَالْمُلْكَ، لاَ شَرِيكَ لَكَ

Arapça Okunuşu: Lebbeyk, Allâhümme Lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, İnne’l-hamde ve’nni’mete leke ve’l-mülk, lâ şerîke lek.

Anlamı: Allah’ım! Senin emrine uydum ve davetine icabet ettim. İmanımla birlikte sana teslim oldum. Sen Rabbimsin. Sen emret, aciz bir kulun olarak emrini yerine getireyim. Allah’ım sen tek ve birsin. Yaratılanların içinde senin eşin ve benzerin yoktur. Mülk yalnızca sana aittir ve ortağın yoktur. Yalnız sana hamd ederim Bize nimet veren sensin. Tekliğine ve birliğine iman etmiş bir kulun olarak sana teslim oldum Allah’ım.

Lebbeyk Duasının Faziletleri Nelerdir? 

Lebbeyk duası özellikle Hac ve Umre sırasında okunması gereken bir duadır. Lebbeyk duasının faziletleri pek çok olduğu gibi birçok alim tarafından da en faziletli dualardan biri olarak kabul edilmektedir. Genel anlamı ise lebbeyk duası edildiğinde kişinin Allah’ın emrine itaat etmesi ve yoktan var eden Allah’a bütünüyle teslim olmasını ifade etmektedir. 

Lebbeyk duası içerisinde geçen kelimeler ve harflerin özelliği ile Allah’ın varlığı ve birliğini belirtmesi yönünden Tevhid inancı için oldukça önemli bir dua olarak kabul edilmektedir. Bu duanın hürmetine Allahu Teala dan istemek ve ona dua etmek de faziletli ameller arasında bulunmaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Türkiye’de Vezir Adıyla Bilinen Satranç Taşının Fransızca, İngilizce ve İspanyolcadaki Adı Hangisidir?

Lebbeyk Duası Nasıl Okunur? 

Lebbeyk duasının en önemli özelliği ise Hacca giden tüm Müslümanlar için farz olmasıdır. İhrama girdikten sonra 3 kez okunması gerekir. Erkeklerin bu duayı yüksek sesle okuması vaciptir. Kadın hacı adayları ise kısık sesle okumalıdır.

Telbiyeyi Yüksek Sesle Söylemenin Gereği ve Fazileti

Hz. Ebu Bekr [radiyallahu anh] anlatıyor:

Rasûlullah’a [sallallahu aleyhi vesellem], “Hangi hac daha faziletlidir?” diye soruldu.

Efendimiz [sallallahu aleyhi vesellem]

“Yüksek sesle telbiye getirilip, kurban kesilerek yapılan hac.” Diye cevap verdi.” [Tirmizi]

Telbiye haccın alametlerindendir.

Nitekim Efendimiz [sallallahu aleyhi vesellem] şöyle buyurmuştur:

“Cebrail, bana gelip, ashabıma, yanımda bulunanlara telbiyede seslerini yükseltmelerini emretmemi bana söyledi ve ‘Yâ Muhammed! Telbiyede seslerini yükseltmelerini ashabına emret! Çünkü bu haccın alâmetlerindendir!’ dedi” [Ahmed b Hanbel]

Telbiye esnasında dikkat edilecek bir hususta bayanların telbiye ve tekbir getirirken, dua ederken seslerini yükseltmemeleri gereğidir. Hac sırasında özel gününde olan hanımlar da niyet ve telbiye getireceklerdir. Getirmemeleri halinde ya mikatın (ihram sınırı) dışına çıkmaları veya kurban kesmeleri gerekir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?