1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Kutup Yıldızı Nedir? Hangi Yönü Gösterir?


0

Kutup yıldızı veya Polaris gökyüzünde neredeyse hareketsiz duruyor ve bu yıldızı çevreleyen kuzey gökyüzünün tüm yıldızları onun etrafında dönüyor gibi görünüyor. Bu nedenle, bilim adamlarının göksel navigasyon ve astrometri için ölçümler aldığı mükemmel bir sabit noktalardan biridir. Bu yazımızda kutup yıldızı tanımını, kutup yıldızının hangi yönü gösterdiğini detaylı olarak anlayacağız. 

Kutup Yıldızı Tanımı

Kutup yıldızı veya Kuzey yıldızı, dünyanın göksel kuzey kutbuna en yakın yıldız olduğu için, Küçükayı takımyıldızında yer alan Polaris’in adıdır. Yani, temel olarak, Polaris, daha küçük bir yıldız Polaris Ab ile yörüngede sarı bir süperdev olan Polaris A’yı içeren çoklu bir yıldız sistemidir ve her ikisi de Polaris B’nin yörüngesinde bulunur. 

Kutup Yıldızı Nedir? Hangi Yönü Gösterir?
Kutup Yıldızı Nedir? Hangi Yönü Gösterir?

Kutup Yıldızı Nerede Bulunur? 

Dünya kendi ekseni etrafında döndüğünde, kutup yıldızı, dünyanın konumu kutup yıldızına göre değişmediği için sabit görünür.  Kutup yıldızları ayrıca Polaris veya Kuzey Yıldızı olarak da bilinir. Ancak galaksideki diğer yıldızlar için durum böyle değil. Sadece kutup yıldızı kuzey yarım küreden görülebilir. 

Ancak, Kutup yıldızı sonsuza kadar sürmeyecek.  Son binlerce yıldır dünyanın ekseni hafifçe dönüyor.  Buna presesyon denir ve bu kutup yıldızının eksenden kaymasına neden olur.  Bir zaman gelecek, şimdiki kutup yıldızı yok olacak ve o sırada dünyanın ekseninde bulunan başka bir yıldız bizim yeni kutup yıldızımız olacak. 

Kutup Yıldızı Nasıl Belirlenir? Hangi Yönü Gösterir?

Kutup yıldızını nasıl tanımlayacağımızı veya kutup yıldızını nasıl bulacağımızı anlamak için kutup yıldızının nerede olduğunu anlamak için bir senaryomuz var. 

Bir Kara Topu Dünya olarak ve Topun üzerindeki işaretli mavi noktanın Kuzey Kutbu’nu temsil ettiğini hayal edin.  Şimdi ekvatoru topun çevresiyle birlikte çizin. Kutup Yıldızını temsil edecek beyaz duvarda bir yerde siyah bir nokta işaretleyin. 

İlginizi Çekebilir;  Atatürk Birinci Dünya Savaşı’nda Hangi Cephelerde Savaştı?

Şimdi, siyah topun üzerindeki mavi nokta doğrudan duvardaki siyah noktayı gösterecek şekilde topu sağ elinizde tutun.  Bu, Dünya ve Kutup yıldızlarının evrende nasıl hizalandığının mevcut konumuyla ilgilidir. 

Şimdi mavi topu Kuzey Kutbu işaretli ekseni ile birlikte döndüreceğiz. 

Duvardaki noktanın, yani Kutup yıldızının göreli konumunun, topun üzerindeki noktaya, yani Kuzey Kutbu’na göre değişmez kaldığını fark ediyoruz. 

Şimdi, Top üzerindeki mavi noktadan, yani Kuzey Kutbundan veya Ekvator’a doğru belirli bir mesafe uzaklaştıkça, göreceli konum hala değişmeden kalır. Kutup yıldızı kuzeyi gösterir.

Kutup yıldızını bulabilmek için: Doğu ve Batı yönünü bulduktan sonra Kuzeyi de otomatik olarak bulacaksınız. Türkiye haritasının ortasında olduğunuzu düşünün. Sağ eliniz doğuyu sol eliniz batıyı gösterirken yüzünüz Kuzeyi, arkanız da güney gösterecektir. Kuzeye baktığınızda çok parlak bir yıldız görürseniz o Kutup Yıldızıdır. 

Kutup Yıldızı ile ilgili İlginç Bilgiler

Dünya ile Kutup yıldızı arasındaki mesafenin 433 Işık yılı olduğunu biliyor muydunuz?  Dolayısıyla, fiili durumda, bu göreli konumu belirtmek zordur.  Kutup yıldızının gökyüzünde sabit kalmasının tek nedeni budur. 

Şimdi, Ekvator’u geçtikten sonra yaptığımız şey, iki noktayı doğrudan kesen düz bir çizgi olan Güney Yarımküreye doğru ilerlemek. 

Bu anda kutup yıldızı görünmez hale geldiği yerin yönünü gösterir.  Bu nedenle kutup yıldızının nerede olduğunu söylemek zorlaşıyor. 

Polaris nedir? 

Polaris, Kuzey yıldızı olarak da bilinir.  Uzaya yansıtılan Dünya ekseninin çizgisine yakın olduğu için gökyüzünde statik görünür. 

Bu sadece parlak bir yıldız olup dönen Dünya’ya göre konumu değişmeden kalırken diğer tüm yıldızlar altlarında Dünya’nın dönüşüne zıt yönde hareket ediyormuş gibi görünür. 

Kuzey Kutbu’nda, Polaris tüm gece boyunca etrafında dönen diğer yıldızlarla birlikte doğrudan yukarıda görünür.  Güneye doğru, yani kutuptan uzaklaştıkça, Polaris Kuzey gökyüzünde daha da alçalmış gibi görünür, ancak yine de etrafındaki günlük yıldız hareketlerinin merkezinde kalır. 

İlginizi Çekebilir;  Mustafa Kemal Atatürk'ün Sanat ve Müzikle İlgili Sözleri?

Güney kutbunda parlak bir yıldız olmadığı için evrende Güney Yıldızı vardır.  Ancak bu, Kuzey yıldızının veya Polaris’in veya Kutup Yıldızı yönünün her zaman Kuzeye doğru olacağı için de doğrudur, çünkü Dünya yörüngesinde bir tepe gibi sallanır, dengesiz hareket eder. 

Polaris sonunda kutuptan uzaklaşıyor gibi görünecek ve 26.000 yıllık bir sürenin ardından bir Kuzey Yıldızı olarak kalmayacak.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?