1. Ana Sayfa
  2. Nedir

İyilik Eden İyilik Bulur Atasözünün Anlamı


0

Halk arasında yaygın kullanılan bir atasözü olan iyilik eden iyilik bulur atasözü insanın her zaman iyilik yapması gerektiğini ve yaptıkları iyiliklerin karşılığını göreceğini ifade etmektedir. İyilik eden iyilik bulur atasözü hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

İyilik eden iyilik bulur atasözü özellikle günümüzde başka şekillerde de ifade edilen bir konu olarak kabul edilmektedir. İnsanın yaptığı iyiliklerin ona her şekilde fayda sağlayacağı ve hiç ummadığı bir zamanda karşısına çıkacağı şeklinde düşünülerek bu atasözü söylenmektedir.

İyilik Eden İyilik Bulur Atasözünün Anlamı
İyilik Eden İyilik Bulur Atasözünün Anlamı

İyilik eden kişinin eninde veya sonunda iyilik bulacağı ve insanlar tarafında iyi olarak kabul edildiği için ona zarar veren durumlardan korunacağı vurgulanmaktadır.

İnsanın her durumda iyilik yapma niyetinde olması ve çevresine iyilikle muamele etmesi konularında söylenmiş olan atasözü günümüzde karma tabiri ile de kullanılmaktadır. Kişinin yapmış olduğu iyilik veya kötülüğün kendisine ulaşacağı inancı ile daha iyi insan olma özelliklerini korumak gerektiği bu atasözü ile bildirilmektedir.

İyilik eden iyilik bulur atasözünün anlatımından bu durumun tersini yapanın da kötülük bulacağı şeklinde bir durum anlaşılmaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Basınç Kuvveti Vektör Olduğu Halde Basınç Neden Skaler Bir Büyüklüktür?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?