1. Anasayfa
 2. Nedir

İsrâ Ve Miraç Olayı Nedir? Arasındaki Farklar


0

İsrâ ve Miraç olayı nedir ve İsrâ ve Miraç ne demektir hakkındaki bilgileri sizler için derledik. 

İsrâ ve Miraç olayları Hazreti Peygamberin yaşamış olduğu önemli olan Allah’u Tealanın yardımı ve izni ile yaşanan olayları ifade etmektedir. Bu olaylar yalnızca Hazreti Peygambere mahsustur ve Kuran-ı Kerim’de bildirilmektedir. 

İsrâ kelime manası olarak gece yürüyüşü anlamına gelmektedir. Hz. Peygamber’in, hicretten yaklaşık bir buçuk sene evvel (620), Miraç gecesinde Kâbe’den Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya Allah’ın izniyle götürülmesi olarak bilinmektedir. 

Miraç ise Hazreti Peygamberin göğe yükselmesi olayı olarak ifade edilmektedir. Miraç olayında Hz. Peygamber’in, recep ayının 27. Gecesinde, Mekke’den Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesi, oradan göğe yükseltilerek kendisine, Allah’ın ayet ve olağanüstü nimetlerinin gösterilmesi gerçekleştirilmiştir. 

İsrâ
İsrâ Ve Miraç Olayı Nedir? Arasındaki Farklar

İsrâ Olayı Ve Miraç Olayı Farkları Nelerdir? 

Gece yolculuğu anlamına gelmesi ile İsrâ olayında Hz. Peygamber (sav) in geceleyin Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürülmesi gece yürüyüşü olarak ifade edilmektedir. Miraç olayında  ise Hazreti Peygamberin, Mescid-i Aksa’dan Sidretü’l-Münteha’ya kadar olan yükselişi ifade eder. Hz. Peygamber (sav) in fizikötesi âlemlere seyahatiyle ilgili bu iki safha sonraki dönemlerde birleştirilmiş ve Mi’raç Kandili adıyla kutlanmaya başlamıştır. 

İsra olayı Kur’an-ı Kerimde, Miraç olayı ise Sevgili Peygamberimizin sahih hadislerinde bizlere bildirilmektedir. İsra suresinde Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.

Âyet-i kerîmenin devâmında, geceye dikkat çekilmektedir. Çünkü İsrâ, bir gece yolculuğudur. Vahiy büyük bir ekseriyetle gece gelmiştir. Müsbet-menfî büyük oluşlar ve zirve hâdiseler de umûniyetle gece tezâhür etmiştir. Nitekim nâfile ibâdetler içinde seher vakti edâ edilen teheccüd, zirve bir ibâdettir.

İlginizi Çekebilir;  Fıkra Nedir? Özellikleri Nelerdir? Makale ile Farkları
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü