1. Ana Sayfa
  2. Nedir

İlitam Nedir? Hangi Üniversitelerde Var?


0

İlitam nedir ve ilitam açılımı nedir? İlitama nasıl başvuru yapılır ve ilitamın amacı nedir sorularının cevaplarını sizler için hazırladık.

İlitam açılımı İlahiyat Lisans Tamamlama Programı olarak kabul edilmektedir. İlahiyat önlisans mezunlarına alanlarında lisans tamamlama imkanı verilmesi ve lisans mezuniyetini kolaylıkla tamamlamalarına imkan veren bir eğitim sistemi olmaktadır.

İlitamın amacı öğrencilerin özlük haklarını daha iyileştirilmek ve lisans mezununun tercih yapabildiği bölümlere atanmayı sağlayan bir yöntemdir. İlitamda eğitimin süresi 4 yarıyıldan oluşur ve toplam 2 yıldır.

İLİTAM programının özellikleri arasında eğitim içerisinde sınav takvimi her yarıyıl bir ara sınav ve bir yarı yıl sonu (final) olmak üzere toplam 4 sınav şeklinde olmaktadır. Bütünleme sınavı bulunmaktadır. (2011 yılı öncesi kayıt yaptıran öğrenciler yıllık İLİTAM programına tabidirler. Yıllık program yarı yıllık programdan farklılıklar taşımaktadır.)

İlitam Nedir? Hangi Üniversitelerde Var?
İlitam Nedir? Hangi Üniversitelerde Var?

İlitam eğitiminde sınavlar belirli merkezlerde yapılmaktadır. 10 merkezde yapılan sınavlar  Ankara, İstanbul, İzmir, Şanlıurfa, Adana, Bursa, Konya, Trabzon, Elazığ illerinde ve Almanya-Köln’ de (bütünleme sınavı sadece Ankara ve Köln’ de) yüz yüze oturumlar halinde yapılmaktadır. 

İlitam hangi üniversitelerde var? 

2019 yılında İstanbul Üniversitesi 450, Ankara Üniversitesi 450, Kocaeli Üniversitesi 300, Sakarya Üniversitesi 300, Atatürk Üniversitesi (Erzurum) 550, Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) 500, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun) 350, Fırat Üniversitesi (Elazığ) 350, Dicle Üniversitesi (Diyarbakır) 400, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 350 ve İnönü Üniversitesi (Malatya) 500 öğrenci almıştır.

İlitam programın amacı nedir? 

İlitamın amacı İlahiyat önlisans mezunu olan öğrencilerin lisans düzeyine ulaşmalarını ve uzaktan eğitim ile gerekli eğitim uygulamaları ile yöntemlerine ulaşma imkanları sunmaktır. 

Böylelikle lisans tamamlama olanağı sağlanmaktadır. 

İlitam başvuru tarihleri nedir? 

İlitam başvuru tarihleri ÖSYM’nin belirlediği sınav takvimi ile belirlenmekte özellikle DGS sınav takvimine göre hazırlanmakta ve duyurulmaktadır. 

İlginizi Çekebilir;  Ak Akçe Kara Gün İçindir Atasözü Ne Anlama Gelir?

İlitam programa kimler kayıt yaptırabilir? 

Programa kayıt olmak için, İlahiyat ön lisans programından mezun olup, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) katılmak gerekmektedir.

İlitam programa kayıt yaptırabilmek için kaç puan almak gerekiyor? 

Programa kayıt olmak için ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavından (DGS) alınması gereken puan her yıl katılan öğrencilerin başarı durumuna göre değişmektedir.

İlitam programa nasıl başvuru yapılır? 

Programa başvurular ÖSYM kanalıyla alınır.

Canlı dersleri takip etmesem olur mu? 

Öğrencinin canlı dersleri %70 oranında takip etmesi zorunludur. Bu hususta KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ’nin 18. Maddesinin hükümleri geçerlidir.

Formasyon derslerini alabilir miyim? 

İLİTAM programında verilmekte olan pedagojik formasyon dersleri 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı Güz döneminden itibaren tamamen kaldırılmıştır. Kayıtlı olduğu halde formasyon dersleri alan mevcut öğrencilere bu dersleri tamamlayıncaya kadar imkân tanınacaktır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?