1. Anasayfa
 2. Nedir

Hangi Rüzgar Hangi Yönden Esiyor?


0

Genellikle rüzgar estiğinde hemen lodos ya da karayel olduğunu söyleyen insanlara rastlayabilirsiniz.

Genellikle rüzgar estiğinde hemen lodos ya da karayel olduğunu söyleyen insanlara rastlayabilirsiniz. Bunu bilmenin yolu ise rüzgarın hangi yönden estiğini bilmekten geçer.

Hangi
Hangi Rüzgar Hangi Yönden Esiyor?
 • Poyraz

Eğer rüzgar kuzeydoğu tarafından esiyorsa poyraz olarak adlandırılır. Genellikle kar yağışıyla özdeşleştirilmesi soğuk hava kütlesinin yoğun olduğu noktadan esmesinden kaynaklıdır. Dolayısıyla ülkemizde de kar yağışı haberleri başladığında Marmara ve Karadeniz bölgesinde poyraz başlangıcı görülür. Yazları serinleten, kışları ise soğuktan dolayı üşüten bir etkisi vardır.

 • Karayel

Karayel kuzeybatıdan esen rüzgardır. Yine poyraz gibi kuzey kesimden gelen soğuk hava dalgasıyla soğuk esen rüzgarlar kategorisindedir. Kuru soğuk olarak adlandırılan ve Trakya ile Marmara’nın bazı kesimlerinde görülen yağışsız soğuk havanın sebepleri arasındadır. Ki aynı zamanda yaz aylarında yağış ile beraber görülebilir. Yaz boyunca serinletici rüzgarlar arasındadır.

 • Lodos

Lodos güneybatıdan esen ve oldukça ılıman bir rüzgar türüdür. Lodos yağmuru taşıyan bir hava akışına sahiptir. Ilık bir rüzgar eser ve ardından yağmur başlayabilir. Aynı zamanda lodos sonrasında ılık esen rüzgar yerini kuzeyden başlayacak bir rüzgara bırakabilir.

 • Keşişleme Rüzgarı

Kuru bir havanın en önemli sebeplerinden birisi keşişlemedir. Keşişleme rüzgar güneydoğu yönünden eser ve sıcak rüzgarlar arasındadır. Nem miktarını düşürür, havayı kurutur, yazın o kavurucu sıcaklarında etkin rol oynar.

 • Yıldız Rüzgarı

Yazları serin, kışları ise soğuk hissetmemizi sağlayan rüzgar türüdür. Direkt olarak denizlerde daha net olarak algılanır. Ki ismi de denizciler tarafından verilmiştir. Kuzeyden eser ve özellikle Marmara ile Karadeniz’de etkilidir.

 • Kıble Rüzgarı

Yurdumuzda güneydoğu Anadolu ve Akdeniz gibi kavurucu sıcakların bunaltıcı etkisinin yaşandığı noktalarda sıkça görülür. Direkt olarak güneyden esen sıcak bir rüzgar türüdür. Bunaltıcı etkisi ile hava sıcaklığının etkisini

Genellikle rüzgar estiğinde hemen lodos ya da karayel olduğunu söyleyen insanlara rastlayabilirsiniz. Bunu bilmenin yolu ise rüzgarın hangi yönden estiğini bilmekten geçer.

İlginizi Çekebilir;  Danişmentliler Nerede Kuruldu? Tarihteki Önemi Nedir?

daha fazla hissetmenizi sağlar.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü