1. Anasayfa
 2. Nedir

Gümüş Kanat Kitap Özeti ve Kahramanları


0

Gümüş Kanat

Cahit Uçuk tarafından kaleme alınan bu eser, çocuk kitapları kategorisinde yer alır. 100 Temel Eser arasında yer alan Gümüş Kanat hikâyesi çocuğunuzun bakış açısını değiştirecek ve hayal dünyasının gelişmesine katkıda bulunacaktır. Yazar bu eseri ile minik kalplere iyilik yapmanın önemini ayrıcalıklı bir üslupla anlatmış. İyilik yapan kişiler bir gün bunun mükâfatını alacaktır diyerek çocuklarımızı iyiye yönelten Cahit Uçuk, bu eğlenceli eseri ile beğenileri toplamayı başarmıştır.  Bu ses getiren hikâye dönemin ilk kadın yazarı tarafından kaleme alınması ile de büyük ilgi toplamıştır.

Gümüş Kanat Kitap Özeti ve Kahramanları
Gümüş Kanat Kitap Özeti ve Kahramanları

Gümüş Kanat Kitap İçeriği

Bu kalpleri ısıtan hikâyede ana konu iyilik yapmanın önemi ve yapılan iyiliklerin bir gün mutlaka kişiye iyilik olarak geri döneceğidir. Yazar bu eseri ile ailenin önemine de vurgu yapmayı ihmal etmemiş. Yazarımız dostluk, arkadaşlık ve aile gibi kavramları işleyerek genç beyinlere etik kavramını çok iyi bir şekilde aktarmayı başarmıştır.

Kitap Celil ve Süzen ailesinin 11 yaşındaki çocukları Kemal üzerinden ilerler. Meraklı bir çocuk olan Kemal oldukça da zekidir. Kemal’in babası bir matbaada çalışır ve bir gün elim bir kaza sonucunda matbaa makinasına parmaklarını kaptırarak kaybeder.

Bu durum sonucunda artık ailenin babası çalışamaz duruma gelmiştir. Kemal babasının bu durumuna çok üzülür ve artık aileye bakma görevinin kendine geçtiğini anlar. Okulu bırakmak zorunda kalan küçük çocuk, bir kitapçıda işe başlar. Kitapçının sahibi Nevzat beyin birçok kuşu vardır. Bu kuşlar küçük çocuğun oldukça dikkatini çeker. Oldukça yoğun geçen günlerin ardından bir gün küçük Kemal rüyasında Gümüş Kanat adlı kuşu görür. Gördüğü bu rüya Kemal’in hayatını değiştirecektir. Bir gün matbaada bir pula rastlar ve anlar ki bu pul rüyasında gördüğü Gümüş Kanat isimli kuşa ait.

İlginizi Çekebilir;  Eflak ve Boğdan Beylikleri Günümüzde Hangi Ülke?

Hemen bu pulu Nevzat beye götürmeye karar verir. Nevzat bey ise çocuğun şaşkın bakışları altında puldan haberdar olduğunu ve bu pulu babasının ona bıraktığını söyler. Kemal, babasından kalan bu pulu Mikloş Efendiye götürür. Mikloş efendi pul koleksiyoncusudur ve pulun oldukça değerli olduğunu söyler.

Kemal bu puldan kazandığı para ile bir ev satın alır. Birden kaderi değişen Kemal anlar ki Gümüş Kanat ona hayatı boyunca eşlik edecek. Aradan zaman geçer ve Nevzat beyde bu fani dünyaya gözlerini yumar. Kemal Nevzat beyin vasiyetini yerine getirmek ister. Gümüş Kanat bu konuda da Kemal’e yardımcı olur ve hayatı boyunca bu küçük çocuk çevresindeki herkese yardım etmeye başlar. Aile dostlarına, arkadaşlarına iyilik yaparak onlarında hayatını değiştirir.

Gümüş Kanat Kitap Kahramanları

Gümüş Kanat kitabı insana vazgeçmeden, yılmadan hayatı boyunca hedeflerine ulaşabilmek için çabalaması gerektiği öğüdünü veren, iyiliğin üstünde duran bir hikâyedir. Kitap karakterlerini incelediğimizde de bu öğretilerin oldukça iyi bir şekilde aktarıldığını görüyoruz. Kitapta yer alan kahramanlar ve özellikleri ise şu şekildedir;

 • Kemal: Başkahraman 11 yaşında küçük bir çocuktur. Kalbi iyilikle doludur ve çevresindeki herkese yardım eder.
 • Ayhan: Kemal’in iyi bir arkadaşıdır. Oda kemal gibi çevresindekilere yardım eder ve karşılığında hayatı boyunca iyilikle karşılaşacaktır.
 • Celil: Kemal’in babasıdır.
 • Mikloş Efendi: Pullara ilgisi olan ve pul satan Macar bir satıcıdır.
 • Naf: Kemal’in tatlı kedisi.
 • Nevzat Bey: Ailesini depremde kaybetmiş bir kitapçı.
 • Süleyman Ağa: Kemal’in babasının çalıştığı matbaada kapıcıdır.
 • Süzen: Kemal’in annesi.
 • Usta Barba: Matbaanın ustabaşı.

Yazar karakter seçiminde çeşitliliğe önem verse de olay örgüsü etrafında toplanan bu karakterler, oldukça sade bir dille işlenmiştir. Her yaştan insanın mutlaka içerisinde kendine ait bir şeyler bulabileceği bu hikâye içinizi ısıtacak.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü