1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Gaz Halindeki Maddelerin Özellikleri Nelerdir? Gazlara Örnekler


0

Gaz halindeki maddeler

Gaz halindeki maddeler, oksijenli havadan bahçedeki sise ve her gün taşınan faydalı gazlara kadar günlük hayatımızın değişmez bir parçasıdır. Aslında gazların maddenin bir hali olduğunu 17. yüzyıla kadar tespit edemediler. Daha yakından incelendiğinde, gazları tanımlayan tutarlı özellikleri gözlemlemeye başladılar. Başlangıçta bilim adamlarını şaşırtan tek ayrım, gaz parçacıklarının katı veya sıvı parçacıklarından daha özgürce hareket etmek için daha fazla alana sahip olmasıydı.

Gaz Halindeki Maddelerin Özellikleri Nelerdir? Gazlara Örnekler
Gaz Halindeki Maddelerin Özellikleri Nelerdir? Gazlara Örnekler

Gazlar, belirli bir hacim boyunca dağılmış ve bu nedenle katı veya sıvı hallerinden daha az yoğun olan saçılmış moleküller içerir. Düşük yoğunlukları gazlara akışkanlık verir, bu da gaz parçacıklarının hızlı ve rastgele hareket etmelerine, sabit bir konumlandırma olmaksızın genleşmelerine veya büzülmelerine izin verir. Moleküller arasındaki ortalama mesafeler, moleküller arasındaki etkileşimlerin hareketlerini engellememesi için yeterince büyüktür.

Gazların belirli bir şekli veya hacmi yoktur. Gaz moleküllerinin rastgele hareketi, onları tutan kabın hacmini almak için genleşmelerine veya büzülmelerine izin verir. Bu nedenle, bir gazın hacmi, moleküllerinin hareket etme aralığına sahip olduğu kabın alanını ifade eder. Bu özellik, gazların sıvı veya katı hallerinden daha fazla yer kaplamasına neden olur. Gazlar ayrıca sıcaklık ve basınçtaki değişikliklere bağlı olarak öngörülebilir miktarlarda büzülür ve genişler.

Gazların düşük yoğunluğu, molekülleri birbirinden çok uzakta konumlandırılabildiklerinden onları sıkıştırılabilir hale getirir. Bu, aralarındaki boşluklara sığacak şekilde serbestçe hareket etmelerini sağlar. Gazlar sıkıştırılabilir oldukları gibi genleşebilirler. Gaz moleküllerinin serbestliği, bulundukları kabın şeklini almalarına ve kabın hacmini doldurmalarına neden olur.

Gaz molekülleri arasındaki büyük miktarda boşluk göz önüne alındığında, iki veya daha fazla gaz homojen bir karışım oluşturmak için birbiriyle hızlı ve kolay bir şekilde karışabilir. Bu işleme difüzyon denir.

İlginizi Çekebilir;  Renkler Nasıl Karıştırılır? Hangi Renk İçin Hangi Renkleri Karıştırmak Gerekiyor?

Gaz molekülleri sürekli hareket halindedir. Konteynerlerinin iç yüzeyine basınç veya birim alan başına kuvvet uygularlar. Basınç, belirli bir kabın hacmine hapsedilen gaz miktarına ve sıcaklığa göre değişir.

Gaz Maddelere Örnekler

  1. Hidrojen   
  2. Helyum    
  3. Oksijen     
  4. Metan      
  5. Karbonmonoksit        
  6. Karbon dioksit
  7. Azot          
  8. Etan
  9. Propan     

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?