1. Anasayfa
 2. Nedir

Dil Kelimesinin Yerine Kullanılabilecek Eş Anlamlı Kelimeler Nelerdir?


0

Dil kelimesi

Dil kelimesi yerine kullanıla, eş anlamlı bazı kelimeleri sizinle paylaşacağız. Ayrıca bu kelimelerin kökenleri hakkında da bilgiler aktaracağız. 

Dil
Dil Kelimesinin Yerine Kullanılabilecek Eş Anlamlı Kelimeler Nelerdir?

Dil kelimesi burada organ olarak değil, konuşulan dil olarak telaffuz edilmiştir. Dil kökeni Türkçe olsa da Türkçe olmayan birçok kelime eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. 

Dil Kelimesinin Eş Anlamlısı

Dil yerine kullanılacak en uygun kelime lisandır. Bu kelime Arapçadan dilimize geçmiştir. Eş anlamlı kelimeler, yazılışlarının birbiriyle alakası olmayan ama aynı manaya gelen kelimelerdir. Bir lisan bir insan lafı da buna güzel bir örnektir. 

TDK’ye Göre Dil Kelimesi Ne Demektir?

İnsanlar, aklından geçenleri, yaşadıklarını, duygularını karşı tarafa anlatmak için kullandığı bir anlaşma şeklidir. 

Farklı bireylerle iletişime yarar. 

Her dilin, lisanın kendine has özellikleri vardır. Farklı seslerle, eklerle anlatılmasına da dil bilgisi denir. 

Eğer Türkçe dersiyle ilgili sıkıntı yaşıyorsanız bu bilgiler işinize yarayacaktır. Bazı sorularda eş anlamlı yerine anlamdaş gibi bir kelime kullanılabilir. Yakın anlam da karşınıza çıkar, hepsinin genel adı eş anlamlı kelime demektir. 

Dil ve lisan cümleye göre seçilir. Örneğin; bir kişi size diliniz ne kadar güzel demez, lisanınız çok güzel der. Dil bilgisi dersi için de lisan bilgisi kullanılmaz. Eş anmalı da olsalar cümlenin gidişatına göre uygun olanını kullanmak gerekir. Eğer cümle kulağa hoş gelmiyorsa kullanımı yanlıştır. 

İlginizi Çekebilir;  Kuran-ı Kerim Kaç Yılda İndirilmiştir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü