1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Asal Sayıların Negatif Olma İhtimali Var mı? Negatif Tam Sayı Ne Demek?


0

Asal sayılar

Asal sayılar 2-3-5 şeklinde başlar ve devam eder. Negatif sayılarda da -2-3-5 gibi sayılar vardır ama bunlar da asal sayı olarak kabul edilir mi? Negatif asal sayı var mı? Yoksa neden asal olarak kabul edilmezler? Negatif tam sayı hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Asal Sayıların Negatif Olma İhtimali Var mı? Negatif Tam Sayı Ne Demek?
Asal Sayıların Negatif Olma İhtimali Var mı? Negatif Tam Sayı Ne Demek?

Asal sayıların 1’den ve kendisinden başka sayıya bölünemeyenler verilir. Pozitif ve negatiflerde de 1 ve kendisi dışında bölünmeyen sayılar vardır ama negatif sayılarda işler değişir, onlar asal sayı olarak kabul edilmezler.

Negatif Sayıların Asal Kabul Edilmemesinin Nedeni Nedir?

Asal sayılar negatif olamaz. Ama sadece olmaz demekle işin içinden çıkamayız. Bunun mantıklı, bilimsel bir açıklaması olması gereklidir. Matematikte bazı kurallar vardır, asal sayılar için yapılan tanım 1’den büyük olarak ifade edilmiştir. O yüzden negatif tam sayıları asal olarak adlandırmamız mümkün değildir.

Matematik her ne kadar bizlere yeni gibi gelse de binlerce yıllık tarifi vardır. Hatta asal sayıların 2000 senelik bir geçmişi bulunmaktadır.

Hiç Negatif Asal Sayı Var mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi. Asal sayılar 1’den büyük olmak zorundadır ve hiçbir bir tane bile negatif asal sayı yoktur. Eğer negatif tam sayılar içerisinde asa bulunsaydı binlerce senelik tanımı hiçe saymış olurduk.

Asal sayılar pozitif olduğu için aynı zamanda doğal sayılar içerisinde bulunmaktadır. Negatif tam sayılar için böyle bir tanım kullanamayız, çünkü onlar karmaşık sayılar olarak kabul edilmektedir.

Negatif Tam Sayının Tanımı

Doğal sayılar sıfırdan başlar ve sıfırdan küçük olanlar için negatif sayı ismi verilir. Negatif sayıları pozitiften ayıran özellik sayı arttıkça aslında küçülmektedir. Örneği -1 -10 sayısından büyüktür. Pozitif tam sayılarda durum tam tersidir. Birçok matematik, geometri sorusunda bu durum anlam karmaşasına neden olduğu için soruların yanlış yanıtlanmasına neden olabilir. Örneğin 2 negatif sayıyı birbirinde çıkarırsanız aslında toplamış olursunuz. -1 – (-10)

İlginizi Çekebilir;  Amonyum Klorür Nedir? Kullanım Alanları ve Yapısı

= -1+10 demektir. İşlemin sonucu da +9’dur.

Negatif Tam Sayıların Aralarında Asal Olma İhtimali Var mı?

2 sayının kendi aralarında asal olması için 1 hariç hiçbir böleninin bulunmaması gerekmektedir. Doğal sayılar bu tanıma girdiği için negatif olanlar için aynı şeyden bahsedemeyiz. 1 tane bile negatif tam sayı asal olmadığı için aralarında asal olma imkanı da yoktur.

Negatif tam sayılar asal mıdır değil midir sorumuzun yanıtı asal değildir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?