1. Anasayfa
 2. Nedir

Akacak Kan Damarda Durmaz Atasözü Ne Anlama Gelir?


0

Akacak kan damarda durmaz atasözü ne anlama gelir? sorusunun cevabı gayet açık: Eğer bir şeyin olacağı varsa, o mutlaka olur. Bu söz, kader inancını en veciz şekilde anlatan ifadelerden biridir.

Akacak
Akacak Kan Damarda Durmaz Atasözü Ne Anlama Gelir?

Nitekim; ‘takdir tedbire galip gelir.’ diye boşuna dememişlerdir. Eğer insanın alnına bir musîbetle karşılaşacağı, bir zarara uğrayacağı yazılmış ise ne yaparsa yapsın o şey başına gelir.

(Tabii ki bu, ‘önlem almaya gerek yok.’ Şeklinde anlaşılmamalıdır. İnsanoğlu değil 1 gün, 1 saniye sonrasını bilemeyeceği için muhtemel risklere karşı hazırlıklı olmak, gerektiği zaman dereyi görmeden paçaları sıvamak zorundadır.)

Akacak Kan Damarda Durmaz Atasözünün Anlamı Nedir?

Hiçbir şey Allah’ın takdirini değiştiremez. Allah’ın yazdığını bozmaya kimsenin gücü yetmez. İnsan kaderinde olan şeyi yaşar. Bir şeyin gerçekleşeceği mukadder ise, o muhakkak vâkî olur.

Dolayısıyla akacak kan damarda durmaz anlamı itibariyle bizi müsterih olmaya teşvik eden, ümitsizlikten sakındıran bir sözdür. Atalarımızdan yâdigâr kalan sayısız söz gibi bu da bize hayat dersi verir.

Bu sözü; ‘kadere razı ol, selâmet bul ve kederden kurtul.’ Şeklinde anlamak mümkündür. Bir şey başımıza geldiyse o bizim kaderimiz demektir. İnsan kaderinin dışında bir şey yaşamaz. (Bunu yanlış yorumlamamalıdır. ‘Hırsızlık da kader, adam öldürmek de kader. Öyleyse kimsenin suçu yok.’ Şeklindeki bir anlaıyş İslâm inancına tamamen zıttır.)

Ancak, elde olmayan durumlar için kendimizi paralamanın bir mânâsı yoktur. İnsan bazen parasını kaybeder, kimi zaman işinden olur. Sevdiklerimizin ölümü, hastalıklar, doğal âfetler ve dahası… ‘Her şey insanoğlu için.’ Derler, bu ne kadar doğru bir sözdür…

Onun için kadere rıza göstermekten başka çare yoktur. İbrâhim Hakkı Erzurûmî hazretlerinin dediği gibi; ‘Mevlâ neylerse güzel eyler.’ Diyebilmek lâzımdır.

Akacak kan damarda durmaz sözünün anlamı özetle şöyledir:

İlginizi Çekebilir;  Adet Döneminden Önce ve Sonra Kahverengi Akıntı Neden Gelir?

‘olacak olan önünde sonunda tahakkuk eder. Bunu engellemenin bir yolu yoktur. Bu yüzden boş yere üzülüp ah vâh etmek gereksizdir.’

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü