1. Anasayfa
 2. Nedir

Adezyon ve Kohezyon Nedir? Örneklerle Anlatım


0

Adezyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Örnekler

Kimyada adezyon, bazı maddelerin diğer maddelere yapışma eğilimini ifade eder. Yapışma genellikle iki maddenin molekülleri arasındaki etkileşimlerden kaynaklanır. Biyolojiye uygulandığında, yapışma genellikle hücrelerin birbirleriyle etkileşime girdiği süreci ifade eder.

Yeryüzündeki en önemli yapışkan madde sudur. Su molekülleri oldukça polardır, yani molekülün hafif bir negatif yükü varken diğerinin hafif bir pozitif yükü vardır.

Bu özellikler, suyun diğer yüklü ya da polar maddelerle kuvvetli bir biçimde etkileşime girmesine olanak tanır. Zıt yüklü atomlar aktif olarak birbirini çektiği için, su moleküllerinin farklı kısımları hem pozitif hem de negatif iyon ve moleküllere çekilir. Büyük ölçekte bu, suyun birçok maddeye yapışacağı anlamına gelir.

Su molekülleri de aynı nedenle birbirine yapışır, çünkü tüm su molekülleri polardır. Benzer (veya özdeş) moleküllerin birbirine yapışma eğilimine “kohezyon” denir.

Adezyon Örnek

Örnek: Bir kağıt havlunun kenarını bir su birikintisine batırdıysanız, Suyun kağıt havlu üzerinde oldukça hızlı bir şekilde yukarı çıktığını ve sıvıya yalnızca bir köşeyi batırmış olsanız bile sonunda tamamen ıslandığını göreceksiniz.

 • Bitki yapraklarına topraktan su çekmek için yapışma gereklidir.
 • Topraktan su çekmek için yapışma gereklidir.

Bu süreç, hareket halindeki suyun yapışmasıdır: Su molekülleri kağıt içindeki yüklü moleküllere yapışır. Bu, ağaçların yapraklarını beslemek için topraktan su ve mineral çekmesine izin veren mekanizmanın aynısıdır. Ağaçlar kağıtla aynı malzemelerden yapılır (ya da daha doğrusu kağıt ağaçlardan yapılır) ve ağaçların içlerinde suyu emen kağıt havluyla aynı şeyi ifade eder.

Su polar olmasaydı ve adezyon özelliği olmasaydı, bildiğimiz ağaçlar var olamazdı.

Dokuları oluşturmak için hücrelerin birbirleriyle ve hücre dışı ortamla etkileşime girmesi gerekir. Bunu adezyon yoluyla yaparlar. Hücre adezyonu, hücre yapışma molekülleri olarak adlandırılan hücrelerin yüzeyindeki molekülleri içerir.

İlginizi Çekebilir;  Dilimizi Korumak Ve Yüceltmek İçin Neler Yapmalıyız?

Hücre adezyonu kanserde yaygın olarak bozulur. Bir tümördeki hücreler kohezif özellikleri azaldığında, dokudan ayrılarak dolaşım sistemine gider. Kanser hücrelerinin vücuttaki diğer bölgelere bu şekilde göç edebilmesi, metastaz adı verilen bir süreçtir.

Kohezyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yapışkan çekim veya yapışkan kuvvet olarak da bilinen uyum, karşılıklı çekim nedeniyle birbirine yapışan moleküllerin eylemi veya özelliğidir.

 • Kohezyon, benzer moleküllerin birbirine yapışma yeteneğidir.
 • Su güçlü bir şekilde yapışkandır (hidrojen bağları oluşturacaktır)

Su yapışkandır ve yapışkan özelliklerinden dolayı damlalar halinde toplanır, ancak bunu mümkün kılmak için kimya ve elektrik daha ayrıntılı bir düzeyde dahil edilir.

Bir sıvının yüzeyi, moleküller arasındaki kohezif kuvvetler nedeniyle mümkün olan en küçük yüzey alanına büzülür. Yüzey gerilimi bu fenomen için ortak terimdir. Yapışkan kuvvetler, yüzeydeki molekülleri içe doğru çekerek yüzey alanını düşürür. Her tarafta komşuları olduğu için sıvı içindeki moleküller sıfır net kuvvet yaşarlar.

Yapışkan kuvvetler, aynı türden moleküller arasındaki çekici kuvvetlerdir. Yapışkan kuvvetler molekülleri bir arada tuttuğu için sıvılar açık kaplarda tutulabilir. Yapışkan kuvvetler, çeşitli türden moleküller arasında var olan çekici kuvvetlerdir. Örneğin sıvı damlacıkları bu tür kuvvetlerin bir sonucu olarak cam levhalara yapışır. Bu bölümde sıvılarda kohezyon ve adezyon kuvvetlerinin etkilerine bakacağız.

Adezyon ve kohezyon kuvvetleri, her ikisinin de güçleri bakımından farklılık gösterir. Örneğin, su molekülleri arasındaki kohezyon kuvvetleri, aralarındaki adezyon kuvvetlerinden daha güçlüyse, o zaman tek tek moleküller birbirine doğru çekilecek ve böylece çökelme ile sonuçlanacaktır. Su yüzeylerinin adezyon kuvvetleri, su moleküllerinin kohezyon kuvvetlerinden daha güçlü ise, su dağılma eğilimi gösterir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü