1. Ana Sayfa
 2. Nedir

Zilhicce Ayının İlk 10 Gününde Hangi Tesbih ve Dualar Yapılır?


0

Zilhicce ayı

Zilhicce ayı öyle faziletli bir aydır ki Müslümanlar için son derece kutsal kabul edilir. Keza Zilhicce ayı geldiğinde ilk günlerini oruçlu geçirenler tüm bir yıl boyunca oruç tutmuş gibi sevap kazanır. Yine Zilhicce ayının yalnızca bir gecesini tesbih ve dualarla eda etmeniz durumunda Kadir gecesini ihya etmiş sayılırsınız.

Zilhicce Ayının İlk 10 Gününde Hangi Tesbih ve Dualar Yapılır?
Zilhicce Ayının İlk 10 Gününde Hangi Tesbih ve Dualar Yapılır?

Zilhicce anlam itibariyle derinliğini hacca gitmek ile bağdaştırılması dışında tövbeye, hidayete, borçtan harçtan kurtulmaya, yönetimin el değiştirmesine ve önemli mevkideki devlet makamlarının azledilmesine karşılık gelmektedir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav) bir hadis-i şerifinde ‘’Allah(c.c) nezdinde en kıymetli amellerin başında Zilhicce gelmektedir. Zilhicce ayı gelip çattığında mutlaka tesbihinizi ve tahmidinizi yapınız. Tekbir ve tehlil de bir o kadar önemlidir. O’nun gözünde bunlardan daha hakiki Salih ameller yoktur’’ buyurmuştur.

Peygamberimizin tekbir, tehlil, tesbih ve tahmid olarak biz ümmetine tavsiye ettiği kavramları şu şekilde açabiliriz.

 • Tekbir: Allahü-ekber
 • Tahmid: Elhamdülillah
 • Tesbih: Sübhanallah
 • Tehlil: Lâ ilahe illallah

Peygamber efendimizin tavsiyesine uygun olarak Zilhicce ayı boyunca tekbir, tehlil, tesbih ve tahmid bol miktarda söylenmelidir. Her gün yüz kez söylemenin fazileti Taberani tarafından da rivayet edilmiştir. Okunuşu ise şöyledir.

 • Sübhanallahi velhamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber

Aynı zamanda Zilhicce ayının ilk 10 gününde yapacağınız tesbihler ve anlamları şu şekildedir.

 1. Zilhicce Ayının 1.Günü Yapılacaklar
 2. 1.Gün Tesbihi (100 kez)

Subbuhun kuddüsün rabbuna ve rabbul melaiketü verruh

 • 1.Gün Duası

Tüm bu yeri ve gökleri yaratan, alemlerin tek sahibi olan Rabbime şükürler olsun ki yalnızca ona hamd ederim. O’nun kulu ve elçisi olan peygamber efendimize, O’nun meleklerine, emibiya-i izama ve ehl-i beyte salat-ü selam ederim. Yine O’nun izinden yürüyen tüm Müminlere tüm su taneleri kadar, tüm kum zerreleri kadar selamlar olsun. Bizi rahmetinden mahrum bırakmayan, her zaman gözeten ve kollayan, ihsanı, şefkati ve lütufları asla tükenmeyen Rabbim! Rızkımızı veren, bizi nimetleriyle yaşatan ve her zaman yolundan yürümeyi nasip ettiğin kullarından eyle ya rabbim! Her şeyin senin kontrolünde olduğu gibi bizi her zaman rahmetine mahzar olanlardan eyle ya rabbim!

 • Zilhicce Ayının 2.Günü Yapılacaklar
 • 2.Gün Tesbihi (300 kez)

Subhanallahi ve bihamdihi subhanallahil azim

 • 2.Gün Duası

Biz aciz kullarına her zaman merhametini gösteren, doğruyu bulmamız için tüm hatalarımızı bağışlayan, tekrardan doğruya, hakka ve kendisine yönelmemiz için bizlere fırsat tanıyan yüce rabbim! Her zaman günahlarımız oldu. Hatalarımız bizlerin hayatında yer buldu. Ama yalnızca sana tövbe ederiz. Tevbeler tevbesi olsun ki yalnızca sana boyun eğeriz ve senin karşında eğiliriz. Bizi tüm bu günah ve hatalarımızdan dolayı cezalandırmana razıyız. Sen ki sonsuz merhamete, sonsuz şefkate, sonsuz sevgiye ve affetmeye mahzar olansın. Eğer ki bizi bağışlarsan bu senin fazlındır. Çünkü senin fazlın bizim tayin edemeyeceğimiz kadar çoktur.

 • Zilhicce Ayının 3.Günü Yapılacaklar
 • 3.Gün Tesbihi (100 kez)
İlginizi Çekebilir;  Medeniyet Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? Kendi Duygu ve Düşüncelerinizle Anlatın

La havle vela guvvete illa billahil aliyyil azim

 • 3.Gün Duası

Ya rabbim! Senin gazabından her birimiz korkarız. Ama senin merhametin aynı zamandan gazabının önünde duracak kadar da çoktur. Sen hiçbir kulunun duasını ve tövbesini geri çevirmeyecek kadar affedicisindir. Bize insanları kırdığımız sözlerle, yaptığımız hatalarla, eksikliklerimizle ve amellerimizi aksatmamızla değil yalnızca sana olan imanımızla, senin rahmetine olan inancımızla bak. Bizleri hüsrana uğratma. Hem geçici olan bu dünyada, hem ebedi olan ukbada, hem de bu iki yaşamımız arasında göreceğimiz kabir hayatında endişelerimizden bizi koru ya rabbim! Bizler ki bunun ümidini besleriz, sana ve senin merhametine inanırız.

 • Zilhicce Ayının 4.Günü Yapılacaklar
 • 4.Gün Tesbihi (100 kez)

Hasbiyallahu la ilahe illallahu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azim.

 • 4.Gün Duası

Bizler ki yalnızca senin rızanı kazanmak için namazımızı kılarız. Bizlere her zaman vaktinde ve senin emrettiğin üzere dosdoğru bir biçimde namaz kılmayı nasip eyle ya rabbim! Bizlerin miracı yaşayabilmesini mümkün eyle, her namaz eda edişimizi gözümüzün nuru et ey Allah’ım.

 • Zilhicce Ayının 5.Günü Yapılacaklar
 • 5.Gün Tesbihi (100 kez)

Allahümme afüvvün kerimün tuhibbül affe fa’fuanni

 • 5.Gün Duası

Yüce Allah’ım! Tüm kusurlarımızdan dolayı sana sığınırız. Başımıza gelebilecek tüm kötülüklerin dahi senden geldiğine inanırız. Bu yüzden yukarıdan ve aşağıdan, arkamızdan veya önümüzden, sağımızdan ya da solumuzdan gelebilecek olan tüm musibetlerden bizi koru ya rabbim!

 • Zilhicce Ayının 6.Günü Yapılacaklar
 • 6.Gün Tesbihi (100 kez)

Lailahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin

 • 6.Gün Duası

Bizler için her zaman senin yolundan ilerleyen Mümin kullarından olmayı nasip et ya rabbim. Bizler ki senin nurunla her zaman doğru yolu benimsemişizdir. Bu yüzdendir ki seni zikrederiz, kalbimizde seni hissederiz, tüm vücudumuzla senin emirlerini uygular bunun için senden merhamet bekleriz. Senin gücün her şeye yeter. Hem dünyadaki fani hayatımıza hem de ebedi yaşamamıza bizim ruhlarımızı kanatlandırarak himayen altına al. Bizlerin mahşer gününden sonraki derecelerini daha da arttırmayı nasip eyle ya rabbim.

 • Zilhicce Ayının 7.Günü Yapılacaklar
 • 7.Gün Tesbihi (100 kez)
İlginizi Çekebilir;  1 Yıl İçerisinde Önemli Gün ve Haftalar Nelerdir?

Rabbi inni messeniyeddurru ve ente erhamurrahimin.

 • 7.Gün Duası

Bizler ki tüm hayatımız boyunca senin verdiğin rızka, senin yarattığın nimetlere bağlıyız. Sana her daim şükredişimiz bundandır. Her yaratılış olarak Müslüman olmak, hem de senin yolundan dosdoğru yürüyüp Müslüman olarak yaşamak bile sana şükretme sebebimizdir. Tüm kainatta senin yarattığın ne kadar varlık varsa hepsinin üzerine binlerce kez şükürler olsun. Tüm nimetlerinden, bizi rızıkla ödüllendirdiğinden dolayı sana şükürler olsun. Şükrünü sana eda edemediğimiz tüm nimetler için bizi affet ya rabbim!

 • Zilhicce Ayının 8.Günü Yapılacaklar
 • 8.Gün Tesbihi (100 kez)

Hasbünallahi ve ni’mel vekil

 • 8.Gün Duası

Yüce rabbim, sen ki her şeye gücü yetensin. Bizleri her zaman zikrini anarak konuşanlardan eyle. Fikirlerimizi susmamızla özdeşleştir. Sen ki nazarlardan koruyarak ibret almamızı sağla. Her hareketimizi ibadet eyle. Hiçbir zaman gaflete düşmeyen, hiç kalp kırmayan, miskinlik yapmayan, herhangi birisinin ahını almayan, herhangi bir faydamızın olmadığı bomboş bir hayat yaşamaktan geri tut. Bizleri her zaman senin gazabından korkan ve bunun için nefsini bilerek hareket eden kullarından eyle. Herhangi bir nedenden dolayı kabul edilmeyen dualarımız olmaması için sana yalvarırız. Hiçbir nimetinin zeval görmemesi, bizler için azabının ve gazabının perdesinin asla açılmamasını dileriz.

 • Zilhicce Ayının 9.Günü Yapılacaklar
 • 9.Gün Tesbihi (Belirli bir sayısı yoktur)

Ya kadiyel hacat ve ya dafial beliyyat.İkdi havayicena külleha vedfea annal belaya külleha.

 • 9.Gün Duası

Bizler ki kıyamet gününe ve sonrasına inananlardanız. Ey Allah’ım bizlerin o gün gelip çattığında arşın gölgesinde olanlar arasında olmamızı nasip et. Bizi Livaü’l hamd sancağının yanında olan kulların arasında olmayı nasip et.

 1. Zilhicce Ayının 10.Günü Yapılacaklar
 2. 10.Gün Tesbihi (Belirli bir sayısı yoktur)

Allahümme habbib ileynel imane ve zeyyinhu fi kulubina ve kerrih ileyne küfra vel fusuka vel isyane vec’alna minerraşidin

 • 10.Gün Duası

Ey yüce Allah’ım, sen ki herkesi merhametine nail görürsün. Bizlere bizim durumumuza göre şeyler yaşatırsın. Herkesin kendi kötülüğünü onun heybesine, kendi iyiliğini ise yine onun kefesine koyup tartarsın. Biz ki senin yolundan yürüyüp amellerinin peşinde koşanlarız. Eğer ki unutursak, bir gün yanlışa düşersek, hata yaparsak bunlar için bizi affet ya rabbim. Sen her zaman merhametli olansın ve bize öncekiler gibi acı. Kaldıramayacağımız yükler verme ve bizi her zaman bağışla. Senin yolundan yürümeyen tüm kafirlere karşı bizlerin yanında dur ve bizim gücümüze güç kat.

İlginizi Çekebilir;  Ünlü Türemesi Nedir? Örnek Cümlelerle Anlatım

Zilhicce Ayının İlk 10 Gününün Fazileti Nedir?

Zilhicce ayının ilk 10 gününün neden bu kadar önemsendiğiyle alakalı pek çok Müslüman’ın merak ettiği sorular var. Öncelikle Ramazan ayının İslam alemi için önemini ve faziletini vurgulamak gerekiyor. Ramazan ayının bereketi aynı zamanda ettiğimiz dualar ve yaptığımız ibadetlerle de sürmektedir. En son ise Kadir gecesi ile beraber artık sevaplarımızı gani gani aldığımız Ramazan-ı şerife veda ederiz.

Akabinde ise Kurban bayramının 1.gününe kadar devam eden Zilhicce ayı ibadetlerimiz için en önemli anların başında gelir. Unutulmamalıdır ki Kuran-ı Kerim’in Fecr Suresi ‘’On geceye and olsun ki’’ ifadesiyle başlar. Burada bahsi geçen ve üzerine yemin edilen 10 gece Zilhicce aynının ilk 10 gecesidir. Bununla alakalı olarak peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav)’in de ‘’Eğer ki Allah’a ibadet edilecek en faziletli zamanları arıyorsanız bunlardan birisi de Zilhicce’nin ilk 10 gecesidir’’ dediği hadis-i şerifine göz atabilirsiniz.

Allah(c.c) tarafından biz kullarına rahmet yağmuru gibi görülen Ramazan’ın ardından mağfiret dilenmek için Zilhicce ayından daha münasip bir dönem yoktur. Bilhassa Ramazan ayına doyamayan, o dönemi daha fazla Allah’a yönelerek, O’na daha fazla ibadet ederek geçirmek isteyenlerin kurtarıcısıdır. Ramazan ayını çok daha iyi ihya etmek isteyenlerin en büyük artısı ise Zilhicce ayı olmaktadır.

Zilhicce ayının şimdiye kadar çok fazla ön planda olmamasının genel sebebi ise Fecr suresinde geçen ve üzerine and içilen 10 gecenin bazı kaynaklarda farklı yorumlanmasıdır. Bazı İslam kaynaklarına göre buradaki 10 gece Muharrem ayının 10.gününe kadar olan kısmı olduğu vurgulanmaktadır. Diğer kaynaklarda da Ramazan ayının son 10 günü olduğu vurgusu dikkat çekmektedir. Oysa genel kanı ve İslam alimlerinin ortak görüşü Fecr suresinde geçen 10 gecenin Zilhicce ayının ilk 10 günü olduğudur.

Herkes için bağışlanma ve affedilme ayı olarak nitelendirilen Zilhicce ayı aslında hac ibadetini yerine getirmek isteyenler için doğru zamandır. Kameri aylar arasında 12.ay olan Zilhicce’nin 10.günü ise Kurban bayramının ilk gününe tekabül eder. Peygamber efendimiz(sav) bu konuyla alakalı olarak her zaman ümmetine nasihat etmiş ve öğütlerde bulunmuştur.

Öyle ki peygamberimizin Zilhicce ayının ilk 10 gecesinde tesbih ve dualarla ibadet etmenin, bu günleri ibadet ederek geçirmenin ne kadar önemli olduğunu hadis-i şerifleriyle bize yansıtmıştır. Şöyle ki ‘’Zilhicce ayının bir gününde tutulacak olan oruç bir yıllık oruç sevabıdır. Gecesinde kılacağınız namazlar ise her seferinde Kadir gecesinde namaz eda etmişsiniz gibi sevaptır’’ buyurmuştur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?