1. Ana Sayfa
 2. Nedir

Zemzem Suyu Nasıl Ortaya Çıktı? Faydaları, Mucizeleri Nelerdir?


0

Zemzem suyu,

Zemzem suyu, Müslümanlarda kutsal su olduğuna inanılır. Bu suyun kaynağı Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde Mescid-i Haram’da bulunan Zemzem kuyusudur. Kuyu, İslam’ın en kutsal yeri olarak bilinen Kabe’nin 20 metre doğusunda yer almaktadır. Zemzem suyunun faydaları kadar tarihi ve dini yeri de çok önemlidir.

Zemzem Suyu Nasıl Ortaya Çıktı? Faydaları, Mucizeleri Nelerdir?
Zemzem Suyu Nasıl Ortaya Çıktı? Faydaları, Mucizeleri Nelerdir?

Zemzem Suyunun Tarihi

İbn Abbâs’ın naklettiğine göre Hz. İbrahim, Allah tarafından eşi Hacer ve oğlu İsmail’i Mekke’ye götürmesini emretti. Bu dönemde Mekke çorak bir topraktı. Peygamber, Allah’ın emriyle karısına ve oğluna biraz hurma ve su bırakarak evine döndü. Bu çorak arazide biraz vakit geçirdikten sonra hurma ve sular tükendi. Genç İsmail susuzluktan ağlamaya başlayınca Hacer su aramaya başladı.

 Safa ve Merve tepelerini yedi kez koşarak inip çıktı (bu nedenle Kabe’yi yedi kez tavaf etmek hem Umre hem de Hac için önemli bir ritüeldir). Bu olumsuz durumda, genç İsmail ortalığı tekmelemeye başladı. Aniden Hacer, İsmail’in tekmelediği yerden sular aktığını fark etti. Kendine biraz su topladı ve İsmail’e içirmeye başladı. Fışkıran su, Zemzem’in mübarek suyu olarak bilinmeye başladı.

Zemzem Suyu Mucizesi

Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Yeryüzünde bulunan suların en hayırlısı Zemzem suyudur; bir çeşit yemek ve hastalıktan şifadır.” – Saheeh al-Jaami, 3302

Zemzem kuyusunun mucizesi ve kutsal suyu, onu İslam tarihinin önemli bir parçası yapan şeydir. Zemzem suyunun bilinen özelliklerinden bazıları şunlardır:

 1. Açlık sorunlarını gidermeye yardımcı olur
 2. Gözlere sürüldüğünde, görme ve gözlerle ilgili diğer sorunları iyileştirmeye yardımcı olur.
 3. Asitliği azaltmaya yardımcı olur.
 4. Diş çürüklerini önlemede faydalıdır.
 5. İyi bir besin kaynağıdır ve genel sağlığı iyileştirir.
 6. Hacıların dileklerini ve dualarını yerine getirir.
 7. Hasarlı cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur.
 8. İnsan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirir.
İlginizi Çekebilir;  iPhone'da Rehber SIM Karta Nasıl Kopyalanır?

İbnü’l-Kayyim dedi ki:

“Ben ve diğerleri zemzem suyuyla sağlık bulmaya uğraştılar ve olağanüstü şeyler gördüler. Onunla birçok hastalıktan şifa istedim ve Allah’ın izniyle şifa buldum. Birkaç gün, yarım ay veya daha uzun süre onunla beslenen ve açlık hissetmeyen birini gördüm, diğer insanlarla birlikte tavaf yaptı. Ve bana kırk gün boyunca Zemzem suyundan başka bir şey içmediğini ve hanımıyla birlikte olabilecek, oruç tutacak ve defalarca tavaf yapacak gücü olduğunu söyledi.”

Zemzem Suyunun Faydaları ve Manevi Önemi

Arapçada Zemzem suyuna aynı zamanda ‘ Mürviye – söndürülmüş anlamına gelir’ ve ‘ Şabbaa – tatmin edici anlamına gelir.’ Peygamber, Zemzem suyunun sadece su değil, besleyici bir gıda olduğunu söyledi. Allah tarafından kutsanmıştır ve tüm hastalıklara şifa olduğu söylenir. Zemzem suyunu tamamen içtikten sonra dua edilirse, dileğinin gerçekleşeceğine de inanılır.

Zemzem Suyu Hakkında Bilgiler

 • Testler, Zemzem suyunun 366mg/1 bi-karbonat içerdiğini ve bu da onu dünyadaki en saf su yaptığını kanıtlamıştır.
 • Zemzem kuyusu 30 metre derinliğinde olup, bunun 13 metresi sıkıştırılmış tortularla doldurulur ve 17 metresi magmatik kayalardan oluşur. Kayanın kılcal çatlaklarından su sızar ve insan için faydalı olan yüksek mineral içeriğini kazanır.
 • Zemzem suyunun rengi ve kokusu yoktur, ancak kendine has bir tadı vardır.
 • Zemzem suyunun yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum tuzları içermesi nedeniyle iyileştirici özelliklere sahip olduğu kabul edilir.
 • Zemzem suyu içmenin vücudun bağışıklığını arttırdığı düşünülmektedir.

Dünyanın dört bir yanından Müslamlanlar Hac için Mekke’ye gidiyor. Zemzem suyu içmek kutsal haccın önemli bir yönüdür. Bahsedildiği gibi, suyun sağlığa çeşitli faydaları vardır, bu nedenle hacılar onu kaplarda saklar ve evlerine geri götürürler. Ailenize ve arkadaşlarınıza hediye etmek için en iyi Suudi Hatıra Eşyalarından biridir. Su kalsiyum açısından zengindir ve birçok kişi tarafından sevilen farklı bir tada sahiptir. Müslümanlar, suyu Mekke veya Medine’deki herhangi bir eski çarşıdan da satın alabilirler.

İlginizi Çekebilir;  Kadın Sığınma Evlerinde Yaşam Standardı Nasıl? Başvuru Koşulları ve Şartları Nelerdir?

Hac sırasında hacılar kutsal suyu içerler ve ayrıca kendilerini temizlemek için kullanırlar. Bir kısmını da aileleri ve arkadaşları için eve götürürler. İyileştirici özellikleri ve suyunun alışılmadık bileşimi nedeniyle kutsal kuyu, Müslümanlar için aşırı dini öneme sahip bir nokta olmaya devam etmektedir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?