1. Ana Sayfa
 2. Nedir

Zekeriya Peygamber (a.s.) Hayatı ve Kur’an-ı Kerim’deki Suresi


0

Hz. Zekeriya (a.s) peygamberin ailesi, yaşamı, hangi dine mensup olduğu ve Kur’an-ı Kerim’de isminin geçtiği ayet hakkında merak edilenleri sizler için yanıtladık.

Hz. Zekeriya (a.s) peygamber, İsrailoğulları içinden Rabbimiz tarafından gönderilmiştir. Allah’ın elçisi olarak görev aldığı zamanda, Yahudiliği benimsemiş insanlar Beyt-il Makdis’de putlara çok önem verirdi ve putların sayısı da bir hayli fazlaydı. Büyük çoğunluk puta tapıyordu ve Hz. Zekeriya (a.s) peygamber sadece bir Yaradan olduğuna inandırmak için gönderilmişti.

Hz. Zekeriya (a.s) peygamberin soyu Süleyman (a.s)’e dayanmaktadır. Baba adı Azan, dede adı Müslüm, en büyük dedesinin adı da Sadun’dur. Hz. Zekeriya (a.s) en iyi arkadaşlarından biri olan İmran’ın kızı ile dünya evine girmiştir. Hz. İsa (a.s) peygamberin annesi olan Hz. Meryem de Elisa’nın kız kardeşidir. 

Zekeriya Peygamber (a.s.) Hayatı ve Kur’an-ı Kerim’deki Suresi
Zekeriya Peygamber (a.s.) Hayatı ve Kur’an-ı Kerim’deki Suresi

Hz. Zekeriya (a.s) peygamber, senelerdir sapkınlıkta olan kullara Rabbinin var olduğunu, tek olduğunu, sadece ALLAH’a kulluk görevini yapmayı anlatmakla görevliydi.

Hz. Zekeriya (a.s) evlilikten sonra Hz. Yahya isim oğlu doğmuştur. Hz. İsa büyük bir mucizeyle babası olmadan Rabbi tarafından dünyaya getirilmiş ve Yahudilerin yanında durmayan Hz. Meryem ile birlikte hareket etmiştir. Lakin bu kavim o kadar sapkındı ki onları inandıramamıştır. 

Kur’an-ı Kerim’deki Meryem Suresi Hz. Zekeriya’dan bahsetmektedir

Hz. Meryem’in yaşamında sapkın olan kulların bu yanlıştan dönmesini sağlamamaya çalışırdı. Hz. Zekeriya (a.s)  peygamberin çocuğu olmadığı için soyunun sürmeyeceğinden korkuyordu ve tam o sırada O’na bir erkek çocuğu olacağı müjdesi verildi. Meryem Suresinde yaşamından bazı bölümler yer almaktadır. Hz. Zekeriya (a.s) peygamberin erkek evladının ismi Yahya’dır. Lakin Hz. İsa (a.s) mucizevi şekilde dünyaya geldikten sonra İsrailoğulları da Hz. Zekeriya (a.s)’den fazlaca nefret etmiştir. O’nu ALLAH’ın elçisi olarak görmemişler ve şehit etmişlerdir.

İlginizi Çekebilir;  Domates Bebeklere Ne Zaman Verilir? Bebeklere Domates Vermek Gaz Yapar mı?

Kur’an-ı Kerim’de Hz. Zekeriya (a.s) peygamberin de adı geçmektedir. Soyunun Hz. Davut (a.s)’e kadar dayanmaktadır. Marangoz işiyle hayatını sürdüren Hz. Zekeriya (a.s) peygamber, İsraoğullarının önemli kişileri arasında yer alırdı. Hz. Yahya (a.s.), Hz. İsa (a.s.) ve Hz. İlyas (a.s.) ile beraber  Rabbinin hidayete ulaştırdığı salih kullar içinde yer almaktadır. Hz. Yahya dünyaya geldiğinde yaşı oldukça fazlaydı ve Yahya ismini de ALLAH’ın buyruğu üzerine konmuştur.

Hz. Yahya Hz. Zekeriya (a.s)’in tek oğludur ve her zaman babasına layık evlat olmayı başarmıştır. Yüce Rabbimiz O’nu da peygamberlikle ödüllendirmiştir. Lakin İsrailoğulları suçsuz yere ikisini de şehit etmişlerdir.

Meryem Suresi 1-15 Ayetlerin Türkçe Meali

 • Kaf. Ha. Ya. A’in. Sad.Bu harfler Kuran’ın mucizelerindendir ve anlamlarını Allah’tan başkası bilmez.
 • (Bu) Rabbinin kulu Zekeriya’ya olan rahmetinin bir ifadesidir. 
 • Rabbine gizlice seslenip şöyle dedi: 
 • De ki: “Rabbim! Muhakkak ki kemiklerim zayıfladı, saçlarım başımda ağardı ve Sana yalvarışlarımdan hiç bir zaman musibet olmadım ey Rabbim! 
 • Ben gittikten sonra akrabalarımın kötülüklerinden korkarım; ve karım kısırdır, o halde bana lütfundan bir mirasçı bahşet. 
 • Kim benden miras alacak ve (ayrıca) Yakup evini miras alacak. Ve onu (Senin için) kabul edilebilir kıl. 
 • ‘Zekeriya, sana adı Yahya olacak bir oğul müjdeliyoruz. Bu ismi ondan önce hiç kimse için seçmedik.’ 
 • Rabbim! Karım kısır, ben yaşlı ve çelimsizken benim nasıl oğlum olabilir?’ dedi. 
 • Rabbin şöyle buyurmuştur: “Bu bana kolaydır, daha önce hiçbir şey değildin de seni ben yarattım” dedi. ‘ 
 • ‘Bana bir işaret ver ya Rabbi’ dedi. “Senin alâmetin, üç tam gün ve gece kimseyle konuşamayacak olmandır, dedi. 
 • Bunun üzerine, Oda’dan kavmine çıktı, sonra onlara, “Güneş doğmadan ve akşam karanlığında Rabbinizi tesbih edin” diye işaret etti. 
 • Oğluna denildi ki: “Ey Yahya (Yuhanna)! Kutsal Kitab’a [Tevrat’a] sımsıkı sarılın.” Ve ona daha çocukken hikmet verdik. 
 • Bizden bir rahmet (ya da bir lütuf) olarak ve günahlardan [yani Yahya’dan (Yuhanna)] temiz olarak insanlara karşı şefkatli kıldı (O’nu) ve o, takva sahibiydi. 
 • Ve ana-babasına karşı iyi davrandı ve (Allah’a ve ana-babasına) ne büyüklük tasladı, ne de isyan etti. 
 • Doğduğu gün, öleceği gün ve diriltileceği gün ona selam olsun! 
İlginizi Çekebilir;  Rüzgâr Nedir? Rüzgâr Nasıl Oluşur?

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?