1. Anasayfa
 2. Nedir

Z Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler


0

Dünya üzerinde Z harfiyle başlayan sadece 2 tane ülke mevcuttur. Bu ülkelerin başkentleri ve bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Z harfiyle başlayan ülkeler ve başkentleri nelerdir?

 • Zambiya Başkenti: Lusaka
 • Zimbabve Başkenti: Harare
Z
Z Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

Z harfiyle başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

Zambiya

Zambiya, güneydoğu Afrika’da karayla çevrili bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 752.610 km²’dir. Zambiya, Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın en büyük 39. ülkesidir. Tüm sakinlerin yarısından azı (% 45) şehirlerde yaşıyor.

Zambiya, deniz seviyesinden ortalama 1138 metre yükseklikte nispeten yüksektir. En yüksek dağ zirvesi (Mafinga) 2.339 metredir. Açık denize erişim yoktur. Angola, Botsvana, Kongo, Malavi, Mozambik, Namibya, Tanzanya ve Zimbabve ile doğrudan ulusal sınırlar vardır

Zimbabve

Zimbabve, Afrika’nın güney doğusunda karayla çevrili bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 390.760 km²’dir. Zimbabwe, Afrika’nın 26. büyük ülkesi ve alan bakımından dünya çapında 61. sırada yer alıyor. Nüfusun çoğu (% 68) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Zimbabve, deniz seviyesinden ortalama 961 metre yükseklikte nispeten yüksektir. En yüksek dağ zirvesi (Inyangani) 2.592 metredir. Açık denize erişim yoktur. Botsvana, Mozambik, Güney Afrika ve Zambiya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

İlginizi Çekebilir;  Kuzey Afrika ve Endülüs'te Bulunan İslam Medeniyeti Eserleri
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü