1. Anasayfa
 2. Nedir

Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir? Zararları Var mıdır?


0

Limon

Limon, içerdiği besin değerleri ile sağlığımıza da cildimize de çok faydalı yiyecektir. B vitamin türlerinden; 1 – 2 – 6 barındır. C vitamini yüzün canlı görünmesine de yardımcı olur. Bakterileri yok eden niteliğiyle aknelere de iyi gelir. Eğer gözenekler çok genişlediyse onları sıkılaştırır. Güneşten ya da başka bir etkenden kahverengi tonlardaki lekelerin de iyileşmesine yardımcıdır.

Yüze
Yüze Limon Sürmenin Faydaları Nelerdir? Zararları Var mıdır?

Yüze çok yararı olsa da yan etkileri de bulunmaktadır. Aşırı kullanım cildin yıpranmasına, pullanmasına, yara olmasına neden olabilir. PH değerlinin alt üst olmasına yol açabilir. Yükse asidik olduğundan özellikle her şeye hassasiyet gösteren kişiler için zararlıdır. Yüzde kızarma ve kaşınma gibi durumlar görülebilir.

Yüze Limon Sürmenin Cilde Vereceği Zararları

Limonun yüze ya da cildin herhangi bir noktasına vereceği zarar genelde tahriştir. Cildin PH dengesini bozduğu için kuruluğa da neden olabilir. Yağlı ciltler daha az etkilense de kuru cilde sahip kişiler kullanmamalıdır. Kuru cilt tipindekiler başka ürünlerle birleştirerek yüze uygulama işlemi yapmalıdır.

Bazı cilt tipleri çok hassastır. Biraz güneş görme, herhangi bir ürün kullanma durumunda hemen tepki verir. Limondaki asit yüzünden bu tür cilde sahip kişiler daha çok etkilenir. Limon yüze değdiği an kızarma görülebilir. Bu cilt tipindeki kişiler yoğurt – limon karışımını yüze uygulayarak olası zararları azaltabilirler.

Limonu yüze sürmek denildiğinde avuç dolusu limon suyu ile yüz yıkamak aklınıza gelmesin. Bu kadar fazla aside sahip bir besinin yüze değmesi cildi yıpratır. Küçük bir kaba sıktığınız limon suyunu pamuk yardımıyla yüze uygulamak daha uygun olacaktır.

Limonun zararları bazı kişilerde daha kötü etkilere yol açar. Egzama gibi deri hastalıkları olan kişiler kullanmamalıdır. Farklı bir nedenden dolayı oluşan yaralar varsa da limon sürmek uygun değildir. Sivilceli yüze de sürmemek gerekir. Böyle durumda yaraya kolonya basılmış gibi bir acı, yanma hissi oluşur. Yüzdeki küçük yaralar limon suyu ile etkileşime girerse boyutları büyür ve kalıcı izler bırakabilir.

İlginizi Çekebilir;  Pekiştirme Ne Demek? Pekiştirmeye Verilecek Örnek Cümleler

Hiçbir sorununuz yoksa, limon size zarar vermiyorsa bile yüze uyguladıktan sonra güneşle temas etmemek gerekir. Zaten asidik olan limon güneşle etkileşime girerse cilde zarar verir, çünkü zararlı ışınlarda yüzde lekelere yol açabilir. Limonu yüze uygulayacağınız zaman havanın güneşli olmaması ya da o günü evde geçirmeniz önemlidir. Gece uyumadan önce limonun yüze sürülmesi daha uygundur.

Yüze Limon Sürmek Bize Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Sivilce sorunu sadece ergenlikte değil, her yaşta bir sorundur. Özellikle yağlı cilde sahip olanlar ya da aşırı yağlı beslenenlerde çok görülür. L-askorbik asit barındıran limon, aknelerin iyileşmesi için gereklidir. Sivilce bulunmayan kişilerde de çıkmasını engeller. Ama patlak sivilce üstüne kesinlikle uygulanmamalıdır.

Limon bakteri düşmanı olduğu için siyah noktaları da arındırmayı destekler. Gözenekler tıkandığında cilt hava almaz, canlılığını kaybeder, limon tıkanıklığı giderir. Gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcıdır.

Güneş kremi kullanmadan sürekli güneşte duran, özellikle beyaz tenli kişilerde leke oluşumu görülebilir. Limonun yüze sürülmesi sayesinde lekelerin temizlenmesi mümkündür.

Cildimizde deriler zamanla cansızlaşmaya başlar. Ölü deriler vücuttan atılmazsa mat bir görüntü ortaya çıkar. Limon bunların atılmasını sağlar ve yenilemeyi de destekler. Böylece cilt ışıldamaya başlar.

Yüzümüzdeki nem azaldığı zaman kuruluk, pullanma görülür. Limon bu dengeyi sağlar. Nemlenme normal seviyeye geldiği zaman da cilt daha canlı görünür.

Normalde ten renginiz beyaz ama yüzünüz kararmaya başladıysa yüze limon sürme zamanı gelmiş demektir. Cildinizin doğan rengine dönmesine yardımcı olur.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü