1. Anasayfa
 2. Nedir

Yüzde Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri


0

Yüzde Karıncalanma

Yüzün bir kısmında ya da tamamında yaşanan karıncalanma hissi genellikle nörolojik bir rahatsızlığın semptomu olarak tanımlanabilir. Aslında bu durum karıncalanmanın şiddetine, gösterdiği belirtilere ve tabii ki kişiyi ne kadar rahatsız ettiğine göre de değişebilir. Ancak bunun net olarak kararını bir Nöroloji uzmanı muayene ettikten sonra verebilir.

Yüzde
Yüzde Karıncalanma Neden Olur? Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri

Kimi insanlarda yalnızca yüzün belirli bölgelerinde oluşan bir karıncalanma şikâyeti gözlemlenir. Kimilerinde ise tüm yüzde karıncalanma vardır ve aynı zamanda karıncalanma hissine sıvı dolu kabarcıklar eşlik edebilir. Ciltte yanma oluşması veya bozulan cilt dengesinden ötürü cilt renginde açıklık ya da koyuluk sık sık gözlemlenebilir. Karıncalanma hissi bazen uyuşukluk ya da hissizlik gibi sonuçlara da yol açabilir. 

Yüzde Karıncalanmanın Nedenleri 

Yüzde karıncalanma neden olur gibi bir soru işareti söz konusu olduğunda aslında tek bir sebepten söz etmek olanaksızdır. Bunun altında yatan çok sayıda temel etken olabilir. En çok karşılaşılan başlıca nedenler ise şu şekildedir. 

 • Sinir Hasarı

Yüzde karıncalanma, baş bölgesinde uyuşma veya kısmi felç gibi etkilerle kendisini gösteren trigeminal sinir hasarı buna sebep olabilir. Sinir sıkışması ya da sinirin yaralanması yeterlidir. Bilhassa boyun bölgesiyle ilgili bir travma geçirildiyse görülme riski daha yüksektir. 

 • Serebrovasküler İnme

İnme riski görülen kişilerde ilk erken belirtilerden birisi yüzde karıncalanmadır. Aynı zamanda karıncalanma hissine yüzde his kaybı, konuşma bozuklukları ve hareket etme zorluğu eklenebilir. Tümü inmenin başlıca semptomları arasında yer alır. 

 • Stres

Yaşadığımız anlık duygu değişimleri adrenalin hormonunun salgılanmasında ana etkendir. Dolayısıyla stres, anksiyete gibi durumlar adrenalin hormonunun çok yükselmesine, dolayısıyla yüz karıncalanmalarına sebebiyet verebilir. 

 • Beyin Tümörü
İlginizi Çekebilir;  Maalesef Kelimesi Nasıl Yazılır? Maalesef Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır?

Beyin tümörü eğer ki yüze kadar uzanan sinirlere baskı uygulamaya başladıysa bunun semptomu yüzde karıncalanma hissi olabilir.

 • Migren

Migren olanların en çok karşılaştığı belirtiler arasında yüz karıncalanması vardır. Baş dönmesi ve mide bulantısı ile birlikte görülür. 

 • Multipl Skleroz

Başlı başına sinir hasarı yaratabilecek bir rahatsızlık olduğundan dolayı Multipl Skleroz kaynaklı bir yüz karıncalanması gözlemlenebilir.

 • Baştan Yaralanmak 

Baş, boyun ve beyin gibi kısımlara alınabilecek darbeler, yaşanan travmalar sinir hasarı için son derece geçerli bir sebeptir. Bu ise kendisini yüzde karıncalanma hissi ile gösterebilir. 

 • Zoma

Zoma hastalığı viral olarak yayılan bir enfeksiyon olmakla beraber vücut içerisinde de sinir sistemi üzerinde seyreder. Dolayısıyla her zoma vakasında bu görülmese de eğer zoma enfeksiyonu yüz sinirlerine kadar ulaştıysa karıncalanma hissi yaşanabilir.

 • Kullanılan Düzenli İlaçlar

Bazı ilaçların prospektüsünde yüzde karıncalanma beklenen yan etkiler arasında yerini almaktadır. Doğal olarak kullanılan düzenli bir ilacın yan etkisinden kaynaklandığını düşünüyorsanız doktorunuza danışmalı, ilacınızı değiştirmelisiniz. 

 • Kimyasala Maruz Kalmak

Sürekli olarak kimyasal maddelere maruz kalınan bir iş yapanlar, böyle bir ortamda çalışanlar ya da yaşayanlar yüzde karıncalanma şikâyeti ile başvurabiliyorlar. 

 • Vitamin Eksikliği

Vitamin ve mineral eksikliği olması durumunda sinir sisteminde iletişim hataları meydana gelebilir. Sinirler üzerinden yanlış bir tepki yönlendirilebilir ve bu tepkiye nazaran kaslar yeterli ivmeyi vermeyebilir. Bu ise farklı sonuçlara sebebiyet verir. Örneğin B vitamini eksikliği buna sebep olabiliyorken, magnezyum eksikliğinden kaynaklı da görülebilir. 

 • Soğuğa Karşı Duyarlı Olmak

Özellikle soğuk havaya karşı duyarlılık seviyesi yüksek olan kişilerde hava koşulları yüzde karıncalanma hissine sebep olabilir. Bu hem çok soğuk ortamda hem de çok sıcak ortamda gözlemlenebilir. 

Yüzde Karıncalanma Hissi Nasıl Geçer?

Yüzde karıncalanma nasıl geçer sorusunun yanıtını verebilmek için yüzde karıncalanmaya sebebiyet veren ana faktörün teşhis edilmesi gerekir. Bu yüzden kesinlikle bir Nöroloji randevusu almanız ve profesyonel bir biçimde Nörolog tarafından muayene edilmeniz gerekir. Ardından altta yatan sebebe dayalı olarak çeşitli tedaviler uygulanarak bu his azaltılabilir ya da tamamıyla geçebilir.

 • Sinir Hasarından Kaynaklı Yüz Karıncalanması 
İlginizi Çekebilir;  Sosyal Bilimleri Oluşturan Bilim Dalları

Sinir sıkışması gibi bir durumun teşhis edilmesi durumunda cerrahi operasyona başvurulur. Ameliyat sonrasında da fizik tedavi uygulanarak iyileşme süresi hızlandırılır. 

 • MS Kaynaklı Yüz Karıncalanmaları 

MS hastalarının düzenli olarak kullanması gereken ilaçlar vardır. Yüz karıncalanması görülen bir semptom olup ilaç tedavisiyle bastırılabilir. 

 • Beyin Tümörü Kaynaklı Yüz Karıncalanması  

Beyin tümörünün büyüklüğüne, bulunduğu noktaya, ilerleyişine, yayılma hızına ve tabii ki risk faktörüne göre tedavi metodu seçilir. Bunlar arasında kemoterapi veya radyoterapi bulunduğu gibi cerrahi müdahale de yer alır. 

 • Migren Kaynaklı Yüz Karıncalanması 

Migren tedavisinde ilaçla yatıştırılan etkilerden birisi de yüz karıncalanması hissidir. Anti-inflamatuar ilaçlar bunun için son derece etkili bir rol oynar. Asetaminofen veya Ibuprofen en çok tercih edilen ilaçlardır. 

 • Baştan Yaralanma ve Travma Kaynaklı Yüz Karıncalanması 

Yaralanmanın boyutlarına bağlı olarak en hızlı şekilde tıbbi müdahale gerçekleştirilmelidir. Bulguların stabilleştirilmesi ile beraber söz konusu hasarın nerede olduğu saptanır ve buna göre bir tedavi metodu seçilir. Örneğin cerrahi müdahale bunlar arasındadır. 

 • İnme Kaynaklı Yüz Karıncalanması 

İnme görülen hastalarda hızlı bir biçimde müdahale edilmesi gerekmektedir. Bunun için oksijen takviyesi ve vücudun susuz kalmaması için sıvı takviyesi çok önemlidir. Ayrıca inme gibi durumlarda sinir kaynaklı olarak beyin şişmesi gözlemlenebilir. Bunu önlemek için de uygun ilaçların verilmesi şarttır. 

 • Vitamin Eksikliğinden Kaynaklı Yüz Karıncalanması 

Çok ciddi boyutlarda olmayan vitamin eksiklikleri tespit edildiğinde bunun için uygun vitamin ve mineral takviyeleri gerçekleştirilir. Ayrıca çok daha ileri seviyede bir vitamin eksikliği söz konusu ise Intravenöz uygulanması gerekebilir.

 • Kimyasala Maruz Kalmaktan Kaynaklı Yüz Karıncalanması 

İlk olarak tüm cildin ve etkilenen bölgenin sterilize edilmesi gerekir. Direkt olarak temizlenmiş steril bir havluyla kişinin yüzü güzelce yıkanır ve temizlenir. Ardından enfeksiyon riskine karşı pansuman uygulanır. Bu esnada kişinin yüzüne ve özellikle karıncalanma hissinin yoğun olduğu bölgeye dokunmaması sağlanır. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü