1. Anasayfa
 2. Nedir

Yuvarlanan taş yosun tutmaz atasözü ne anlama gelir?


0

Yuvarlanan taş yosun tutmaz atasözünü daha önce hiç duydunuz mu bilmiyorum. Aslında atasözleri listesinde buna yakın çok fazla söz yer almaktadır. Eğer aktif olarak çalışırsanız her işiniz düzgün gider anlamına gelir. Yan gelip yatarsanız sürekli bir yatma isteği olur, çalışmak istemezseniz, bu da maddi, manevi ve sağlık yönünden bizleri olumsuz etkilemektedir. 

Sürekli çalışmak yorgunluk gibi görünse de aslında bedenin sürekli aktif olması vücudun, beynin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Sadece maddiyat olarak da bakmamak lazım, aktif olarak birilerine yardım ettiğinizi düşünün, bunun sizlere verdiği huzur da sizi dinç tutacaktır. Yuvarlanan taş yosun tutmaz sözü çalışmanın ne kadar değerli olduğunu bizlere anlatır. 

Yuvarlanan
Yuvarlanan taş yosun tutmaz atasözü ne anlama gelir?

Yuvarlanan taş yosun tutmaz atasözüyle ilgili örnekler

Yuvarlanan taş yosun tutmaz sözü aslında içerdiği anlamla da örtüşüyor. Su içinde sabit bir taş düşünün, bir süre sonra yosun tutar. Hareket ettiğinde ise yosunların taşı sarma ihtimali yoktur. Yani hareket eden bir nesneyi istemeyen şeylerin kaplaması zordur. 

İşleyen demir pas tutmaz atasözüyle yuvarlanan taş yosun tutmaz sözü aynı anlamı taşır. Vücudunuzu düzenli olarak hareket ettirirseniz; kireçlenme, bel fıtığı, tutulma gibi rahatsızlıklarınızın olmadığını görebilirsiniz. Beyninizi sürekli aktif şekilde çalıştırırsanız hafızanız, bilginiz her zaman taze kalır. Böylece alzaymır gibi rahatsızlıkların da önüne geçebilirsiniz. 

Yuvarlanan taş yosun tutmaz TDK’de ne demek?

Sürekli olarak iş değiştiren bir kimse başarı kazanamaz anlamında kullanılan bir söz. 

İlginizi Çekebilir;  Vatan Uğrunda Her Fedakarlığı Göstereceğimiz Değerli Bir Varlık Mıdır?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü