1. Anasayfa
 2. Nedir

Yutkunma Sırasında Boğazın Sol Noktasında Ağrı Neden Olur? Nasıl Geçer?


0

Boğaz ağrısı

Boğaz ağrısı, en fazla görülen rahatsızlıklardan biridir. Farklı nedenlerden ortaya çıkar, yutkunma sırasında acı, ağrı yaşanabilir. Boğazdaki enfeksiyon en sol tarafta ağrıya neden olabilir. Boğazdaki ağrı, sadece boğaza bağlı olmayabilir, dişteki sorunlardan da kaynaklanabilir. Bademciklerin şişmesi de olası bir ihtimalidir.

Yutkunma
Yutkunma Sırasında Boğazın Sol Noktasında Ağrı Neden Olur

Genelde sol tarafta gelen ağrılar hafif olur. Hastalığın boyutu biraz ileri seviyeye geldiyse ağrı yoğunlaşabilir. Özellikle sol yanda baskı artar. Eğer kısa sürede geçmezse KBB uzmanına görünmeniz gerekir. Boğazdaki hastalıklar için bitkisel yollara başvurabilirsiniz ama yine de bir hekime görünmek en sağlıklısı olacaktır.

Yutkunurken Boğazımın Sol Tarafı Ağrıyor, Nedenleri Nelerdir?

Reflü Belirtisi Olabilir

Reflü, ülkemizde ve dünyada özellikle pandemi dönemindeki stres nedeniyle artmaya başlamıştır. Mide asidi yukarı doğru çıkar ve yemek borusuna değer. Ses tellerinde bozukluk dahil boğazda yanma, acıma ağrıya ve akıntıya yol açabilir. Özellikle gece uyurken daha kötü bir hal alır ve ağrılar çoğalır.

Şişmiş Lenf Düğümlerine Dikkat!

İnsan anatomisi gerek, bazı bölgelerimizde lenf düğümleri bulunur. Ağız içi, boğaz, burun, kulak gibi bölgelerdeki enfeksiyonlar zaman bu düğümlerin şişmesine neden olur. Boyun bölgesindeki lenfler şiştiği zaman da yutkunma sırasında güçlük ve yoğun ağrı görülebilir.

Larenjit Nedir?

Larenjit, farenjit ismine çok yakın olsa da gırtlak ve ses tellerinin iltihaplanması olarak bilinir. Ses teli iltihaplanması, genelde işi gereği çok cümle sarf etmek zorunda olanlarda görülür. Gırtlağımızın sağında ve solunda bu tellerden vardır. Bazen iltihap kapar ve şişmeye başlar. Bazen sol taraftaki sağa göre daha çok şişer ve bir bölgede ağrı yaşanır.

İlginizi Çekebilir;  Uzay Kirliğinin Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? Uzayda Hangi Çöpler Var?

Bademcik İltihabı Olabilir

Bademcikler, özellikle kış aylarında, bakteri kaynaklı enfeksiyon kapabilir. Hemen her yaşta her sene görülebilir. İltihabın çok ilerlemesi boğazın aşırı derecede ağrımasına neden olabilir. Bademcik sağ ve sol tarafta da vardır, bazen bir tarafın iltihap oranı çok yüksektir ve o zaman sağ veya sol tarafta yoğun ağrılar yaşanır. Özellikle yutkunma çok zorlaşır.

Dişin Apse Yapması

Dişlerimize iyi bakmadığımız zaman; çürük, ağrı, iltihap yani apse görülebilir. Bazen sadece apse yapan diş çevresinde ağrı yaşanırken bazen bütün her yeri sarabilir. Dişin apse yapması da boğazdaki ağrıyı tetikler.

Ender Görülen Ağız Kanseri

Ağız kanseri, çok nadir görülse de dikkatli olmak gerekir. Ağız içinden ziyade; gırtlakta, bademciklerde veya tükürük bezlerinin alt kısmında oluşur. Enfeksiyon ve iltihaplarda olduğu gibi boğazın bir tarafında ağrı semptomlarından biridir. Ağız kanserinin diğer belirtileri arasında; boyunda, kulak arkasında yumrular görülmesidir. Bu durumda acil hekime gidilir.

Boğazın Tek Bir Tarafındaki Ağrının Geçmesi için Doğal Yollar

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu Adaçayı Kürü

Malzemeler

Bir bardak su

2 çay kaşığı ada çayı taze olsun

Hazırlanışı

Standart bir bardak suyu uygun bir kapta kaynatıyoruz. Kaynama işleminin ardından 2 çay kaşığı ada çayını ekliyoruz. Üstünü kapattıktan sonra 8 dk kadar demlenmeye bırakıyoruz. Süzdükten sonra 30 gün boyunca düzenli olarak bir bardak tüketiyoruz. Ayrıca, ada çayını tamamen soğuttuktan sonra gargara yapılması da boğaz ağrısına iyi gelen bir bitkisel yöntemdir.

Zencefil Çayı Hazırlanışı

Malzemeler

 • Bir bardak klorsuz su
 • Taze sıkılmış bir çay kaşığı limon suyu
 • Yarım tatlı kaşığı kadar toz zencefil
 • İnce bir dilim limon
 • 2 çay kaşığı kadar bal
 • Kabuk tarçın

Uygulanışı

Klorsuz suyumuzu kaynatıyoruz ve ateşten alıyoruz. Yukarıda verdiğimiz bütün malzemelerden zencefili, tarçını ve dilimlenmiş olan limonu suya atıyoruz. 5 – 6 dk kadar bekliyoruz. Demlenme zamanı tamamlandıktan sonra süzüyoruz. Acımsı tadını almak için birkaç damla limon ve 2 çay kaşığı balı ekedikten sonra afiyetle içiyoruz. Boğazdaki ağrıları bitkisel yolla geçiren en etkili yöntemlerden biridir. Sadece 4 – 5 gün içmek bile ağrıyı azaltacaktır.

İlginizi Çekebilir;  K İle Başlayan Erkek Bebek İsimleri

Elma Sirkesi ile Gargara Yaparak Boğaz Ağrısına Son

Gargara gibi yöntemler, boğazdaki iltihabı enfeksiyonu yok etmeye yardımcıdır. Elma sirkesi de en etkili olanlarındandır çünkü antibakteriyeldir. Boğazdaki yoğun acıları hafifletir, yutkunmayı rahatlatır. Yarım bardak suya iki çorba kaşığı elma sirkesini ilave ediyoruz. Karıştırdıktan sonra sabah, öğle ve akşam düzenli gargara yapıyoruz.

Elma sirkesi ile boğaz ağrısı tedavisi için başka bir tarif: Bir bardak suya bir çorba kaşığı sirkeyi ekledikten sonra bir tatlı kaşığı bal ekliyoruz. Günde bir veya iki sefer tüketilebilir.

Sarımsak ile Sol Taraftaki Boğaz Ağrısına Çözüm

Sarımsak, düzenli tüketilmesi gereken, doğal bir antibiyotiktir. Pişmişten ziyade çiğ olarak yemek boğaza iyi gelir. Tabii, meyveler gibi rahat yenmez, ağız kokusu yapar, acıdır ama boğaz ağrısı dahil birçok rahatsızlığı geçirir. 4-5 gün boyunca, çiğ sarımsak tüketirseniz boğazın sol tarafındaki ağrının hafiflemeye başladığını göreceksiniz.

Sizlere verdiğimiz bilgiler bitkisel yöntemlerdir. Her şeyden önce bir kulak burun boğaz uzmanına görünmeniz gerekir. Buradaki tariflerden, alerjiniz olan varsa kesinlikle kullanmamanız gerekir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü