1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Yusuf Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada Yer Alır?


0

Yusuf Suresi kaçıncı cüz ve kaçıncı sayfada yer alır, Yusuf suresinin faziletleri nelerdir ve ne zaman nazil olmuştur hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Yusuf Suresi 234.ve 247. Sayfalar arasına bulunan bir suredir. Yusuf suresi Mekke döneminde nâzil olmuş ve 111 âyetten oluşmuştur. 

Yusuf suresinde Hazreti Yûsuf Peygamberin döneminde geçen olaylar ve karşılaştığı sıkıntılar ile bu sıkıntılara sabrederek yaşadığı anlatılmaktadır. Yusuf suresinde iman edenler için faydalı öğütler kıymetli mesajlar verilmektedir. Kur’an’ı Kerim’de baştan sona kadar bir tek konuyu anlatan tek sûre Yusuf Suresidir. 

Yusuf Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada Yer Alır?
Yusuf Suresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada Yer Alır?

Yusuf Suresinin Konusu 

Yusuf Suresinin ilk üç âyetinde  Kur’ân-ı Kerîm’in âyetleri olduğu için Kur’an’ın Arap diliyle indirildiği ve içinde yer alan kıssaların en güzelinin anlatılacağı bildirilmektedir.

Bundan sonra gelen 101. Âyete kadar ise Hz. Yûsuf’un kıssası anlatılmıştır. Hz. Yûsuf’un, kardeşleri tarafından kuyuya atılması, onu kuyudan çıkaran kafile tarafından Mısır’da köle olarak satılması, bir iftira sonucu cezaevine girmesi, Mısır kralının gördüğü rüyayı yorumlaması neticesinde cezaevinden çıkarılıp maliyeden sorumlu yüksek düzeyde yöneticiliğe getirilmesi, uzun süreli bir ayrılıktan sonra babası ve kardeşleriyle tekrar buluşması gibi konular ele alınmıştır. Daha sonraki âyetlerde ise müminlere müjde ve öğütler verilmektedir.

Kur’ân-ı Kerîm’deki kıssalar bazı hikmetlere dayanmaktadır. Özellikle peygamberlerin kıssaları, alınması gereken ibretlerle doludur. Nitekim bu sûrenin son âyetinde yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Andolsun onların kıssalarında akıl sahipleri için ibretler vardır.” Hz. Yûsuf’un kıssası hakkında da şöyle buyurmuştur: “Andolsun ki Yûsuf ve kardeşlerinde, almak isteyenler için ibretler vardır” (Yûsuf 12/7).

Arapça 220 nasıl yazılır : ٢٣٤

Yusuf Suresinin Fazileti Hakkında Hadisi Şerifler

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Mühakkak herhangi bir Müslüman Yusuf suresini okursa yahut evlatlarına, ehline veya hizmetçilerine öğretirse, Allahü Teala sekerat-ı mevtini (ruhunu teslim etme anını) kolaylaştırır ve ona o kadar iman kuvveti verir ki, o kişi hiçbir müslümana karşı haset etmez.”(Kadı Beyzavi, Beyzavi Tefsir (Envarut-Tenzil ve Esrarut-Te’vil

İlginizi Çekebilir;  Ünlem İşareti Hangi Cümlelerde Kullanılır?

Yusuf Suresinin Sırları Hakkında Rivayetler

İzzet ve saadete nail olup, bahtın açılması için okunur.

Hasretini çektiği kimseye kavuşmak için okursa, isteği gerçekleşir.

Her gün okuyan, herkese şirin gözükür; ruhunu kolaylıkla teslim eder.

Herkim Yusuf suresinin tamamını bir kağıda yazar, su dolu kabın içerisinde beklettikten sonra o sudan içmeye devam ederse, dileği kabul olunur ve herkes tarafından sevilip takdir görür.

Her kim eşinin kendisini çok sevmesini ve namusunu koruması niyetiyle Yusuf suresinin tamamını yazar ve eşinin boynuna asarsa, dilediği bi-iznillah gerçekleşir.

Bir kimse bir şey yapmak istediği halde kendisini bezginlik ve uyuşukluktan kurtaramıyorsa, çalıştığı halde işi kötüye gidiyorsa, şu reçeteyi uygular

Kameri ayların ilk Perşembe gününü oruç tutar, gecesinde de Yusuf suresinin tamamını okur ve Cuma gününü de oruçla geçirir ve Cuma namazı ile ikindi namazı arasında Yusuf Suresinin 54-56. Ayeti kerimelerini bir kağıt üzerine yazar, akşamleyin iftar ettikten sonra da Yusuf suresi baştan sona kadar okur, 100 kere “Sünhanellahi vel-hamdü

Lillahi vela ilahe illlahü vallahü ekber” dedikten sonra 100 kere de istiğfar eder ve uykuya yatar, sabah olduğunda hiç kimseyle kötülük yapmayacağına söz verir ve daha önce yazmış olduğu ayet-i kerimeyi iş yerinin ön kapısına asar. Umulur ki işleri açılır.

Suçu olmadığı halde hapse atılan veya zulmeden bir kişiden kurtulmak isteyen kişi, Yusuf suresinin 99-100. Ayetletini yazıp muska şeklinde yaptıktan sonra sağ pazusuna bağlamalı ve bu ayetleri okumaya devam etmelidir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?