1. Anasayfa
 2. Nedir

Yürütecin Çocuklar İçin Zararı Var Mı? Kaç Aylıkken Örümceğe Binebilir?


0

Çocuk Yürüteci

Bebeklerin en tatlı oldukları dönem yavaş yavaş ayaklanmaya başladıkları dönemdir. Bu aşamada hem düşmesini engellemek hem de yürümeye teşvik etmek amacıyla yürüteç kullanımı son derece yaygındır. Yürüteç ile ilgili gelen sorulardan en önemlisi ise bebekler ne zaman yürütece bindirilmelidir şeklindedir. Konuya Ortopedi doktoru Bekir Ergün açıklık getiriyor.

Yürütecin
Yürütecin Çocuklar İçin Zararı Var Mı? Kaç Aylıkken Örümceğe Binebilir?

Operatör doktor Bekir Ergün’e göre yürüteç veya örümcek olarak bilinen araçlar bir bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Zira emekleme evresiyle bebeğin hareketliliği kat ve kat artar. Emekleme evresini geride bırakan bebek akabinde yürüme evresi için hareketlenmeye başlar. Sırasıyla tırmanma ve tutunma gibi becerileri de alarak tam anlamıyla hareket kabiliyetini maksimum noktaya getirir. Yürüme evresiyle beraber anne babanın sorumluluğu da kat ve kat artmaktadır. Her an onu gözetmek, düşmesini önlemek ve kendisine zarar vermesine engel olmak gerekir. Haliyle ebeveynler bunu yürüteçle başarabiliyor.

Yürüteç anne babalara evde rahatça işlerini yapabilme olanağı tanıyor. Aynı zamanda bebeklere de daha özgür bir hareket hacmi sağlıyor. Ancak sürekli olarak yürütece oturtulan bir bebeğin kas gelişiminin ciddi oranda zayıfladığı gerçeğini es geçmemek gerekiyor. Üstelik annenin sırf ev işlerini yapabilmek için çocuğu yürütece oturtup bunu süreklilik haline getirmesi anne bebek arasındaki bağı yıpratabilir. Bu yüzden benim önerim ilk 8 ay boyunca hiçbir şekilde yürütece binmemesi, 8 aydan sonra da yürüteç kullanılacaksa günlük limitinin 1 saatten fazla olmaması yönündedir.

Bebekler İçin Yürüteç Neden Zararlıdır?

Bebeklerin yürütece binmesi zararlı mı sorusu son derece tartışmaya açıktır. Bazı uzmanlar çocuğun motor becerilerinden birisi olan yürümeyi kavraması için yürüteç ya da örümcek gibi araçları pozitif şekilde değerlendiriyor. Bazı uzmanlar içinse yürüteçler bebekler için ciddi problemlerin başlangıcı olabiliyor. Bilhassa yapılmış global araştırmalar yürütecin zararları noktasında düşünmeye sevk ediyor.

 • Küçükken bebeklerin yerçekimine karşı ayakta durabilmesi neredeyse olanaksızdır. Bu yürüteçten destek alırken dahi kambur durmalarına sebep olur. Skolyoz omurga eğrilikleri bu evrede oluşabilir. Yine Kifoz omurga sorunları da gözlemlenebilir.
 • Yürüteçler bebeğin oturması için bir alana sahiptir. Bu alana kalça denk gelir ve çocuk aslında bir noktada ağırlığını oturma yüzeyine vererek rahatça ayaklarını hareket ettirir. Ancak henüz gelişimi tamamlanmadığından dolayı kalçanın anatomik yapısında kalıcı sorunlar gözlemlenebilir.
 • Yürüteç ile belirli bir alanın dışına çıkamayan bebek kendisini hapsedilmiş hissedebilir. Bu psikolojik bir travmaya dönüşebilir.
 • Bebeklerin sürekli olarak yürüteçte kambur durması sırt desteği olmayışındandır. Bu sürekli olarak kambur durması anlamına gelebilir.
 • Bebeklerde ayakların üzerine güç bindirerek basma evresi için 12 ay limittir. 12 aydan önce ayakları üzerine basması erken dönem olarak nitelendirilir. Vücut ağırlığını taşıyamayan ayaklar deformasyona uğrayabilir.
 • Yürüteç kullanılarak büyütülen bebeklerle yürüteç kullanılmadan büyütülen bebekler arasında yapılan bir araştırmada yürüteç kullanılan bebeklerde daha geç emekleme, daha geç yürüme gözlemlendiği ortaya çıkmıştır. Araştırma 1999 yılında Case Western Reserve Üniversitesi Psikoloji bölümünde görevli olan A.C.Siegel tarafından yapılmıştır. Ayrıca yapılan araştırma Gelişimsel ve Davranışsal Pediatri dergisinde makale olarak yayınlanarak pek çok tıp çevresince kabul görmüştür.
 • Yürüme refleksi yürüteç ile tam anlamıyla oturmayabilir. Keza yürüteçte oturma pozisyonunda çoğunlukla bebeğin ayakları yere tam olarak değmez. Temas hep parmak uçlarındadır. Üstelik bebekler bu aşamada da yürümezler. Yürüteci ittirme eğilimi gösterirler. Sonraki yaşlarında da parmak uçlarına basarak yürüme alışkanlığı edinmesi son derece mümkündür.
 • Yürüteç ile bebeğin düşmesi imkânsızdır. Dolayısıyla bir düşme anında nasıl refleks göstereceğini öğrenemez. Dengede kalması sonraki dönemlerde daha da güçleşir.
 • Yapılan araştırmalarda 1 yaşına kadar bebeklerde gözlemlenen kafa travmalarının %90’ı yürüteç ile meydana gelmektedir. Yürüteci bir yere çarpması sonucu yaşanan bu kazaların bebeklerde kafa travması yapması ABD’de ortaya konmuş istatistiksel bir sonuçtur. Yürüteç ebeveynlere özgürlük vermez. Aksine her zaman gözünüzün önünde tutmanızı gerektirir.
İlginizi Çekebilir;  Akıl yaşta değil baştadır atasözü ne anlama gelir?

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü