1. Anasayfa
 2. Nedir

Yumurta Sivilceye Neden Olan Besinlerdendir! Bilimsel Araştırmalar Ne Diyor?


0

Sivilce

Sivilce, bazen genetik olsa da aslında tüketilen besinlerin içeriğiyle de alakalıdır. Kahvaltıların, yemeklerin, hamur işlerinin vazgeçilmezi yumurta, sivilceye neden olan bir besindir. Peki, bilimsel araştırmalar bu konuda ne diyor?

Yumurta Sivilceye Neden Olan Besinlerdendir! Bilimsel Araştırmalar Ne Diyor?
Yumurta Sivilceye Neden Olan Besinlerdendir! Bilimsel Araştırmalar Ne Diyor?

Yumurta Sivilceye Neden Olur mu?

Evet, yumurta sivilce yapar. Haşlamanız, yağda pişirmeniz, yumurtanın ne türde olduğu önemli değildir, akneye neden olur. Tabii, bu durum kişiden kişiye göre değişebilir, yumurtanın sivilce yapma nedenlerini açıklayacağız.

Yumurtanın sivilce yapmasındaki ilk neden aslında doğal olarak beslenmemelerinden kaynaklanır. Tavuk daha çabuk şişsin, fazla yumurta versin diye hormonlu yemlerle beslenirler. Tabii, bu hormonlu gıdalar yumurtalara aktarılır. Biz veya çocuğumuz tükettiğinde de o hormonu bedenimize almış oluruz. Vücudumuzun hormonal dengesi bozulmaya başlayınca de sivilceler ortaya çıkabilir.

Yumurtanın akneye neden olmasındaki diğer neden ise tavuklara ilaç verilmesidir. Tavuklar hasta olduğu zaman hepsine bulaşır ve ölürler. Bunu engellemek için antibiyotik takviyesi yapılır. Tabii, bu kimyasal ilaçlar yumurtalara geçer ve insanlar tükettiğinde de onlara aktarılır. Bu antibiyotikler, bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin azalmasına yol açar, zararlı olanların sayısı da artar. Böylece vücut direncimiz düşer, hastalıklara da açık hale geliriz. Akne oluşumu da tavan yapar.

Yumurta tüketimi bazı kişilerde alerji yapabildiği için sivilceler de çıkabilir. Yumurtanın akı da sarısı da yüksek protein içerir. Bazı vücutlar buna fazla tepki verir ve sivilceler oluşur. Bu kişiler yumurtayı yediğinde, proteinler bizler için yararlı olsa da vücudumunuz bunu zararlı olarak algılar ve kendisini korumak için kimyasallar üretmeye başlar. İşte bu maddeler de vücudun belirli noktalarında akneye neden olur.

Yumurtanın, yüzde veya vücudun herhangi noktasında sivilceye sebep olmasında, hayvansal gıdaların iltihaplanma riskini yükseltmesidir. Vücutta eğer iltihap oluşmaya başarsa yağ bezi üretimi hızlanmaya başlar ve yağ oranı da artar. Bazen sivilceler dokunulduğunda ağrıya neden olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Havarilerin İman Esasları Nelerdir?

Eğer siz de yumurta tükettiğinizde, yukarıdaki gibi durumlarla karşılaşıyorsanız hemen ara verin. Güvendiğiniz bir yerden, köylüden organik üretim olanlardan satın alın ve deneyin.

Sivilcelerin kesin nedenini tespit etmek için tüketilen besinlere ara vermek gerekir. 3-5 ay yumurta yemeyerek bunu anlayabilirsiniz.

Yumurta Dışında Sivilce Yapan Yiyecekler Hangisidir?

Sivilce yapan besinler hakkında, 16 sene önce Ürdün’de bilimsel bir araştırma yapılmıştır. Deneye katılan toplam kişi sayısı ise 166 idi. Denenen yiyecekler arasında yumurta kaçıncı sıradaydı? Akne yapan yiyeceklerden diğerleri ise; kuruyemişler (yüzde 89,2), kadınların çok tükettiği çikolata (yüzde 84,9) oranların bu kadar yüksek olması ilginçti. Hamur işi ve buna yakın gıdalar (yüzde 57,2), diğer yağlı besinler (yüzde 53), yağda kızartılan yiyecekler (yüzde 51,8) ve merak ettiğiniz yumurta ise (yüzde 42,2) olmuştur. Buradaki besinlere ara vererek hangisinin sizde sivilceye neden olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü