1. Anasayfa
 2. Nedir

Yoğurt Neden Sulu Olur? Ekşi Yoğurdun Sebebi?


0

Yoğurt

Yoğurt sağlıklı bir besin olmasının yanı sıra aynı zamanda pastörize yoğurt ve ev yoğurdu olarak çok keskin iki çizgiyle ayrılabilir. Kimisi ev yoğurduna hayran iken kimisi ev yoğurdunun aşırı sulu ya da ekşi bir tada sahip olduğunu savunuyor. Pastörize yoğurtlar nispeten daha bütün bir yapıya sahip ve susuz olduğundan tercih edilebiliyor.

Yoğurt
Yoğurt Neden Sulu Olur? Ekşi Yoğurdun Sebebi?

Ancak uzmanlara göre ev yoğurdu en sağlıklısı ve yoğurt mayalamak son derece basit. Burada yapılan en temel hata evde yoğurt mayalarken marketten pastörize bir yoğurt kullanmaktan geçiyor. Yani mayanın ev yapımı olmaması da yoğurdun sünmesine, sulanarak ekşimesine yol açabiliyor.

Yoğurt mayalamanın püf noktası doğal maya kullanmaktır. Doğal bir yoğurdu maya olarak kullandığınızda ev yapımı yoğurdun sünmesi olanaksızdır. Ki özellikle çocuklar ve gençler ev yapımı yoğurttan sırf bu yüzden nefret edebiliyorlar. Daha lezzetli, daha iyi bir yoğurt deneyimi için ev yapımı doğal yoğurt mayası kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Evde yoğurt mayalamanın püf noktaları arasında kullanılan süte de değinmek gerekiyor. Çünkü burada en önemli kriterlerden birisi sütün niteliğidir. İneğin gebe olması durumunda ondan sağılan süt ile yapılacak yoğurt muhtemelen sünecektir. 

Yoğurt mayalamanın sırrı olarak belirtilebilecek bir diğer etken ise tabii ki ısı derecesidir. Sütü çok yüksek bir sıcaklıkta kaynatmalı ve bu şekilde mayalamalısınız. Aksi takdirde sünen yoğurdun hem lezzeti hem de görüntüsü tatmin edici olmayacaktır. Sıcaklığı iyi ayarlamak lezzetli bir yoğurt mayalamanın en önemli noktası diyebiliriz. 

Sütü güvenilir bir kaynaktan almak ve gerçekten doğal olduğunu bilmek lezzetli yoğurdun bir diğer sırrıdır. Çünkü inekler çeşitli sebeplerden ötürü sağlık sorunu yaşadığında antibiyotik tedavisine başlanır. Antibiyotik verilmiş bir inekten sağılan süt ile yoğurt mayalanmaz. Daha doğrusu mayalansa dahi süneceği için lezzetli bir sonuç alınamaz. Dolayısıyla tıpkı gebe olmadığından emin olmanız gerektiği gibi ineğin sağlıklı olmasından da emin olmanız şart. 

İlginizi Çekebilir;  Yağmur Nasıl Oluşur? Yağmur Döngüsü Hakkında Merak Edilenler

Teknik olarak ev yapımı yoğurt mayalarken dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle sıralanabilir.

 • Ev yapımı yoğurdun içerisine pastörize maya kullanılmamalıdır 
 • Yoğurdun gebe bir inekten sağılan süt ile yapılmaması gerekir
 • Sütün antibiyotik verilmiş bir inekten sağılmaması gerekir 
 • Süt gerekli yüksek ısı derecesinde kaynatılarak mayalanmalıdır 

Tüm bu adımlarla beraber en iyi şekilde ev yapımı yoğurt mayalamayı başaracağınızdan emin olabilirsiniz. Üstelik pastörize yoğurda nazaran daha dolgun, daha lezzetli ve daha sağlıklı olacağı aşikârdır. 

Yoğurt Neden Sulanıyor?

Yoğurt neden sulanır konusunda pek çok farklı görüş var. Ancak teknik açıdan buna neden olan faktörler aslında gayet bellidir. Öncelikle yoğurdun sıcak iken mayalanma süresi ortalama olarak 4-5 saattir. Bu süreyi geçirdikten sonra su salmaya başlar ve dolayısıyla çok daha sıvı bir yoğurt elde edilir. Mayalanma sonrasında yoğurt buzdolabına alınmalı ve aynı zamanda 1 gün boyunca buzdolabında bekletilmelidir.

Eğer buzdolabına aldığınız yoğurdun su salmasını istemiyorsanız yoğurdu mayalama aşamasındayken üstünü kapatmamanız gerekir. Daha doğrusu üstünü kapatsanız dahi tencerenin kapağıyla değil tel süzgeç gibi hava akışının söz konusu olabileceği şekilde kapatmanız şart. Dilerseniz tel süzgecin veya kullandığınız kevgirin üzerine havlu, tülbent veya benzeri bir cisim koyabilirsiniz. Buzdolabında da kapaksız olarak 12 saat beklettikten sonra kapatarak 12 saat bekletip 24 saatlik bekleme süresini doldurabilirsiniz. 

Tüm bu adımlarla yoğurdun su salma oranını minimal seviyeye çekmeniz mümkün. Haliyle daha lezzetli ev yoğurdu tarifi için uygun adımları atmış olabilirsiniz. 

Yoğurdun Ekşimesinin Nedeni 

Yoğurdun sulu olması kadar ekşi olması da ev yoğurdundan soğutan başlıca etkenler arasındadır. Bu nedenle yoğurt neden ekşir konusuna da açıklık getirmek gerekiyor.

 • Bir yoğurt dışarıda ne kadar beklerse o kadar ekşi olacaktır. Mayalanma aşaması bittiğinde direkt olarak 24 saatlik buzdolabı süreci başlatılmalıdır. Buzdolabına koymadığınız her dakika ekşime artacaktır.
 • Mayalarken kullanacağınız yoğurdun ekşi olması direkt olarak yoğurdun ekşiliğini belirler. Ekşi bir maya kullanmanız durumunda elde edeceğiniz yoğurt direkt olarak ekşi olur. 
 • Yoğurt mayalarken yapılan en büyük hata maya miktarıdır. İdeal ev yapımı yoğurdun tarifinde 3 litre süt için çeyrek yemek kaşığı yoğurt mayası kullanılır. Eğer bu oranın üstünde bir yoğurt koyarak mayalıyorsanız yoğurdunuz kesinlikle ekşi olacaktır. 
 • Isının çok önemli bir faktör olduğunu söylemiştik. Eğer yeterli ısıya erişilmezse süt yoğurda dönüşmez. Yani mayalanma gerçekleşmez. Ancak yeterli ısının üzerine çıkılırsa da mayalanma gerçekleşse dahi ekşi bir tat oluşur. Dolayısıyla yoğurt mayalarken ısının optimize edilmesi şart. 
 • Yoğurt mayalanma süresi için 4 saat ile 5 saat arası ideal bir süreç vardır. Bu sürecin öncesinde mayalanma tamamlanmamış olacağından beklenmelidir. Fakat 4-5 saati aşan bir mayalanma sürecini sürdürürseniz elde edeceğiniz yoğurt fazlasıyla ekşi olacaktır. 4-5 saatlik mayalanma biter bitmez yoğurdunuzu buzdolabına almanız gerekir. 24 saat boyunca ve mümkünse ilk 12 saat üzeri açık şekilde buzdolabında bekletmeniz en iyi lezzeti yakalamanız ve yoğurdun hem ekşimemesi hem de sulanmaması için önemlidir. 
İlginizi Çekebilir;  Hazreti Muhammed’in Hicret Yolculuğunu Aldığı Tedbirler Açısından Değerlendirme

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü