1. Anasayfa
 2. Nedir

Yoğurt Neden Maya Tutmaz? Maya Tutmayan Yoğurdu Mayalamak için Öneriler


0

Maya Tutmayan Yoğurdu Mayalamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yoğurt, sağlığa olan faydaları ile düzenli tüketilmesi gereken bir besindir. Özellikle evde doğal olarak yapıldığında yararları artmaktadır. Düzenli yoğurt yiyen kişilerin direnci artar, kolay kolay hasta da olmazlar. Evde yoğurt yapmak iyidir hoştur ama bazen tutmaz. O zaman bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Tutmayan yoğurdu tekrar mayalamak da mümkündür.

Yoğurt
Yoğurt Neden Maya Tutmaz? Maya Tutmayan Yoğurdu Mayalamak için Öneriler

Evde yoğurt yapmak isteyenler eğer ilk defa bir deneme yapacaklarsa anlatacağım teknikleri uygulayarak çok rahat mayalayabilirler. Böylece litrelerce süt de boşa gitmemiş olur.

Mayası Tutmayan Yoğurt ile Neler Yapılır?

Tabii ki mayası tutmaya yoğurt için ilk olarak tekrar mayalamak olacaktır.

Yoğurdu Tekrar Mayalamanın İlk Yolu

Yoğurt mayalama işleminin nasıl yapıldığını birçok kaynaktan incelediniz, denediniz ama bir türlü tutmadı. O anı iyi bilirim, tencereyi açtığınızda resmen hüsrana uğrarsınız, yüzünüz düşer. Eski sütten eser kalmadığı gibi yoğurt da olmamıştır. Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız üzülmeyin! Hemen fırınınızı açtın ve 75 gibi düşük bir derecede çalıştırarak maya tutmayan yoğurdu koyun. 60 dakika ardından fırını kapatın ama almayın, beş saat orada dursun. Bu süre sonunda maya tutmayan yoğurdunuz tekrar maya tutmuş olacaktır.

Tutmayan Yoğurdu Yine Mayalamanın İkinci Yöntemi

Eni geniş bir tencere içine sıcak su ilave edin. Maya tutmayan yoğurt tenceresini bu yeni tencerenin içine koyun. Bir ila iki saat arasında bakın ve yoğurt tutmuş mu bakın. Eğer başarılıysa buzdolabına alın. Birçok kişi işe yaradığını belirtmiştir.

İlginizi Çekebilir;  Salaten Tüncina Duası

Tutmayan Yoğurttan Lor Peyniri Yapmak

Yoğurt tutmadıysa ve tekrar yoğurt yapmak istemiyorsanız kahvaltılar için taze, leziz lor peyniri de yapılır. Tutmayan yoğurdu alın ve ocağa koyun. İsteğe göre çok az tuz atabilirsiniz. Sütün kaynamasını bekleyin, bir süre sonra pelte gibi olacaktır. Kaynama gerçekleştiği andan itibaren sürekli karıştırın. Sütün üst kısmına topak parçalar gelmeye başlayacak, bunu gördükten sonra da kısa bir süre kaynama devam edecek. Katı hale gelme işlemi bittiğinde ocağı kapatın. İnce bir bez yardımı ile sıvı kısmını süzelim. Artık o tutmayan yoğurdunuz çok lezzetli lor peynirine dönüştü bile. İster kahvaltıda tüketin isterseniz misafirleriniz için peynirli börekler hazırlayın.

Yoğurdun Tutmama Nedenleri

Yoğurdun maya tutmama nedenlerinden ilki sütün maya için uygun sıcaklığa erişmemesidir. Ayrıca mayanın yapıldığı mutfaktaki ısı da çok düşük olmamalıdır. Tutmayan maya için yukarıdaki verdiğimiz ilk iki yöntemi deneyebilirsiniz.

Günümüzde günlük sütler bir kenara bırakıldı ve hazır sütler kullanılıyor. Eğer siz de bu tür süt kullanırsanız yoğurt maya tutmaz. Maya tutması için bakteri gerekir, faydalı bakteriler hazır sütlerde ölürler. Bu durumda tutmayan yoğurdunuzdan lezzetli çorba hazırlayabilirsiniz.

Yoğurt Mayalamak için Püf Noktalar

Bakkal, market, AVM gibi yerlerden aldığınız hazır sütlerle maya denemeyin.

Şarküteri gibi yerlerden günlük, doğal süt alın.

Maya için özel olarak ayırdığınız yoğurdun cıvık olmaması gerekir, mayalanma daha sağlıklı olacaktır.

Mayalamanın tamamlanması için tencerenin üstünü kapatmayı unutmayın, soğursa tutmaz.

Maya miktarı azaldıkça tutan yoğur daha tatlımsak olur. Her maya için bir miktar belirleyin, damak tadınıza uygun şekilde mayayı azaltın ya da çoğaltın.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü