1. Anasayfa
 2. Nedir

Yeşil Kusmanın Nedenleri! Yeşil Kusmuk Neyin Belirtisidir?


0

İstifra etmek

İstifra etmek ya da kaba tabirle kusmak insanların pek hoşnut olmadığı durumlar arasındadır. Midede bulunan ve henüz sindirilmemiş ya da sindirilme evresindeki içeriğin ağız yoluyla dışarıya atılmasına verilen isimdir. Buna sebep olan faktörler farklı olabileceği gibi kusmuk içeriği de farklılaşabilir. Örneğin yeşil kusmak pek çok insanı tereddüt ettiren, endişeye sebep olan bir durumdur.

Yeşil
Yeşil Kusmanın Nedenleri! Yeşil Kusmuk Neyin Belirtisidir?

Yeşil kusmanın en önemli sebebi safra karışımı olmasıdır. Safra karaciğerimiz tarafından üretilmiş olan bir enzimdir. Aslında safra pigmentleri ve safra tuzları gibi pek çok bileşenin bir araya gelmesinden oluşur. Dolayısıyla kustuğunuzda dışarıya çıkan içeriğin yeşil olması safra sıvısını kustuğunuz anlamına geliyor olabilir. Tabii ki kustuğunuzun rengi ne olursa olsun daha ciddi bir rahatsızlığın semptomu olabileceği için kontrolü elden bırakmamakta fayda var.

Neden Yeşil Kusuyorum?

Yeşil kusma vakaları incelendiğinde alınan istatistikler aşağı yukarı bunun sebeplerini ortaya koyabiliyor. Örneğin vakaların çok büyük bir çoğunluğunda kusmuk yeşil ise bunun sebebi safra sıvısı oluyor. Yine de arada yeşil kusmaya sebep olan bazı farklı etkenlere rastlamak mümkün olabiliyor.

 • Safra Reflüsü

Safra reflüsü yemek borusuna kadar çıkan safranın ağız yoluyla dışarıya atılması durumudur. Genellikle rengi tamamıyla yeşil tonlarındadır. Safra kesesi alınan kişilerde operasyon sonrasında sıklıkla görülebilir. Zira mide duvarlarında yaşanmış olan deformasyon sonucunda onikiparmak bağırsaklardan geriye çıkarak yemek borusuna tekrar giren ve yukarıya doğru hareket eden mide içeriği ağız yoluyla dışarıya atılır. Gastrit asit sebebiyle mide ile beraber yemek borusu da tahriş olabileceğinden muayene olunması önerilir. Çünkü safra kusmak bir noktada mide kapakçıklarının düzensiz çalışmasından ya da hiç çalışmamasından da kaynaklanıyor olabilir. Genellikle mide kapakçıklarında sorun yaşayanlar yaşlılardır. Fakat mideden ya da bağırsaktan dolayı bir sorun varsa ve bu sorun cerrahi operasyonla çözüldüyse yine mide kapakçıklarının düzenli çalışmaması sonucuyla karşılaşılabilir. Dolayısıyla yeşil kusma kaçınılmaz bir hal alır.

 • Midede ya da Bağırsakta İltihap Olması
İlginizi Çekebilir;  Güzel Ahlaklı İnsanlarda Ne Gibi Özellikler Bulunur?

Genellikle hijyenik olmayan yiyecekler tüketildiğinde, mikrop barındıran sıvılar içildiğinde midenin ve dolayısıyla sonrasında bağırsakların iltihap kapması normaldir. İltihaplanmış olan mide ve bağırsaklardan ötürü de yeşil kusma meydana gelebilir. Dışarıdan yenilen yemeklerde, ev ortamında steril bir şekilde hazırlanmayan yiyeceklerde bu durum sıklıkla gözlemlenebilir. Dolayısıyla yeşil kusma dışında ishal de görülebilir. Hem kusma hem de ishal olması durumunda aşırı sıvı kaybı yaşanması muhtemeldir.

 • İlaç Kullanımı

İlaçların bilinen yan etkileri olduğu için bazı ilaçlarda yeşil kusma görmek normaldir. Özellikle morfin gibi güçlü yatıştırıcılar vücudumuzda bir takım kemoreseptörlerin harekete geçmesini sağlayabiliyor. Kemoreseptörlerin etkileşime girmesiyle beraber yatıştırıcı ilaçların yan etkisi olarak yeşil kusma görülebiliyor.

 • İnce Bağırsakta Tıkanıklık Olması

İnce bağırsağın tıkanması teknik olarak sindirim ve boşaltım aşamasına dair çok ciddi sorunlara yol açabilir. Keza tıkanmış olan bir ince bağırsak sebebiyle mideden atılamayacak olan atıklar onikiparmak bağırsak, kör bağırsak ve tıkalı ince bağırsaktan mideye, mideden yemek borusuna, yemek borusundan ise ağız yoluyla dışarıya atılmak zorunda kalınır. Bu ise yeşil kusma şeklinde görülür.

 • Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesinin sebeplerine bakıldığında hijyenik şartlarda hazırlanmamış yemekler, bakteri içeren içecekler ön plana çıkmaktadır. Hatta gıda zehirlenmesi vakalarında buna sebep olabilecek olan bakteriler vücut tarafından ekarte edilmiş olsa dahi toksinler atılmadığı müddetçe etkiler sürebilir. Üstelik gıda zehirlenmesi kısa vadede iltihaplanmalara yol açabilir. Bu hem mide hem de bağırsak iltihabı ile daha fazla yeşil kusma, ishal ve sıvı kaybı şikâyetlerine yol açar. Mide ağrısı, karna giren kramplar ve halsizlik ise diğer etkilerdir.

Yeşil Kusma Nasıl Geçer?

Öncelikle yeşil kustuysanız bu herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Hemen endişelenmenize gerek yoktur. Fakat düzenli olarak yeşil kusuyorsanız bu noktada bir Dahiliye randevusu almanız gerekecektir. Tedavisi için tabii ki öncelikli olarak altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekir. Ancak bu sayede uygun tedaviye başlanabilir. Teşhis içinse idrar tahlili, dışkı tahlili ve kan tahlili gibi testlere ihtiyaç duyulur. Akabinde doktorunuz size en uygun tedaviyi sunarak bu dertten kurtulmanıza olanak tanır.

İlginizi Çekebilir;  Ulaşım Türleri ve Sınıflara Göre Ulaşım Araçları

Yeşil Kusmayı Geçirmenin Yolları

Evde yeşil kusmayı geçirecek yöntemler içinse doğal seçenekleri bir araya getirebiliriz.

 • Nane Limon Çayı

Nane limon içmek mide hassasiyetlerine de iyi gelmektedir. Bir bardak kadar sıcak suyu iyice kaynattıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı nane ilave edin. Kuru nane iyice demlenene kadar 5 dakika bekleyin. İçmeden evvel içerisine taze sıkılmış limon suyunu ekleyin ve şifa niyetine için. Her gün tüketilmesinde sakınca yoktur.

 • Rezene Çayı

Doğal bitki çaylarında sağlık açısından pek çok pozitiflikle karşılaşabiliriz. Rezene tohumlarında anti-mikrobiyal olan bileşenlerin bulunması sebebiyle mide hassasiyeti, yeşil kusma, ishal gibi durumlar için sıklıkla tavsiye edilir. Bir yemek kaşığı rezene tohumunu güzelce ezdikten sonra kaynatmış olduğunuz bir bardak suyun içerisine atın. 10 dakika beklemeye bıraktıktan sonra demlenme işlemi tamamlanmış olacaktır. Süzdükten sonra afiyetle içebilirsiniz.

 • Sıvı Tüketimi

Sıvı her ne kadar doğal bitki çaylarını ve diğer içecekleri de kapsıyor gibi düşünülse de suyun hayatımız için önemini es geçmemek gerekiyor. Dolayısıyla günde 10-12 bardak su tüketmek her sağlıklı insanın görevidir. Toksinlerin atılması, mikrop ve bakterilerin arınması için bu şarttır.

 • Hareket Edin

Ağır egzersiz programları ya da spor yapmak bir kenarda dursun. Yalnızca günlük 1 saatinizi yürüyüşe ayırmanız bile vücudunuz için gerekli olan hareketliliği sağlayabilir. Tuvalet düzeninden uyku düzenine, sağlıklı bir vücuttan istifra probleminin çözümüne kadar pek çok açıdan önem taşır. Vücudun toksinleri atması ve daha sağlıklı bir yaşam için düğmeye basması için günde bir saat kadar yürüyüş yapın.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü