1. Anasayfa
 2. Nedir

Yazının İcadı İnsanların Yaşamına Hangi Alanlarda Katkı Sağlamıştır 


0

Söz uçar yazı kalır deyiminde de belirtildiği gibi yazının önemi oldukça büyüktür. Günümüze kadar pek çok icat bulunmuş olsa da bunların arasından en önemlisi olan yazı, insanlık tarihinin ilerlemesinde büyük role sahiptir. Yazının ortaya çıkması ile birlikte insanlık kültür, sanat ve tarih gibi alanlarda kısa süre içerisinde büyük yol kat etmeyi başarmıştır.  İnsanlık yazıyı ilk kez Sümerliler tarafından keşfetmiş ve çivi yazısı olarak tanımıştır.

 Yazı ağzımızdan çıkan her sesin bir harfe ya da işarete dönüştüğü  araçtır. Bu iletişim aracı icat edilmemiş ve günümüze kadar gelişerek gelmemiş olsaydı, toplumlar da bugünkü konumunda olmaz, pek çok teknolojik gelişme de gerçekleşmemiş olurdu. Bu yüzden yazının insanlık tarihindeki gelişme sürecinde etkisi oldukça büyüktür. 

Yazının
Yazının İcadı İnsanların Yaşamına Hangi Alanlarda Katkı Sağlamıştır 

Kültürel Alanda Yazının İnsanlığa Katkısı 

Kültürel anlamda yazının ortaya çıkması ile birlikte, artık insanlar tarihsel olaylarını, geleneklerini ve adetlerini, dillerini kağıda dökmeye başlamışlardır. Bu sayede toplumlar kültürel birikimlerini bir sonraki nesille çok daha kolay bir şekilde aktarmayı başarmışlardır.

  Yazı ile birlikte toplumlar kendi alfabelerini oluşturmuşlar ve okuma yazma öğrenmeye başlamışlardır. Harflerin doğuşu ile birlikte kitaplar basılmış, öğrenim çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Yazının icadı sayesinde toplumların kültür seviyesi artmış ve bu günlere kadar kültür miraslarını devam ettirmeyi başarmışlardır. Yazının icadı kültürel anlamda gelişmeyi direk olumlu etkilemiştir. 

Sanatsal Anlamda Yazının İnsanlığa Katkısı 

Sanat alanında da yazının etkileri çok büyüktür. Yazı icat edildikten sonra toplumlar arası etkileşim artmış ve bu da sanatın gelişmesine yardımcı olmuştur. Toplumlar yazı sayesinde daha kolay iletişim kurmaya başlamış, ortak bir alfabe kullanmışlardır. Sanat anlamında da toplumlar arası etkileşim arttığından akımlar meydana gelmiş, insanlar bu akımlardan etkilenerek eserler ortaya koymaya başlamışlardır. 

Şiirler, romanlar insanların kültürlerini yansıtan değerler içerdiğinden, yazı ile birlikte toplumlar bu kültürel farklılıkların daha çok farkına vararak eserlerinde de buna yer vermişlerdir. Sadece kitaplarda değil, resim ve müzik alanında da sanatın yazıdan etkilendiğini görüyoruz. Yazının icadı ile birlikte pek çok sanatsal değere sahip eser günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. 

İlginizi Çekebilir;  Zoom'da Profil Fotoğrafı Nasıl Koyulur?

Tarih Alanında Yazının İnsanlığa Katkısı

Yazının icadı ile birlikte tarih alanında da pek çok değişiklikten bugün haberimiz var. Yazı icat olmasaydı tarihte yapılan anlaşmalar sözlü olurdu ve günümüze kadar tüm detayları ile bu anlaşmaları bilemezdik. Geçmişe dair elimizde yazılı kanıtlar olmadığı için bugün varsayımlara ilerlemek zorunda kalırdık. 

Tarih açısından çok önemli gelişmelere sebep olan yazının icadı, insanlığın geçmişini öğrenmesine yardımcı olmuştur. Yazı sayesinde kayıt tutabilir hale gelen insanoğlu, tarih boyunca yaptığı ticareti, anlaşmaları, yaşam tarzını kayıt altına alarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamıştır. Bugün tarih kitaplarında okuduğumuz tüm kadim bilgiler yazının icadı sayesinde hayatımızda. 

Bilim Alanında Yazının İnsanlığa Katkısı 

Her alanda yazının büyük bir önemi olduğu gibi, bilimin gelişmesinde de oldukça büyük katkısı vardır. Yazı olmasaydı şuan ki bilimsel gelişmelerin çoğuna ulaşamamış olacaktık. Eğitim açısından yazı bilgilerin beynimizde daha kalıcı olmasını sağlayan bir etkisi vardır. Okullarda matematik, biyoloji, fizik gibi bilim dallarını yazılı kitaplar üzerinden genel kurallara uygun bir şekilde öğreniyoruz.

 Bu bilim dallarının genel kurallarını yazı olmadan ezberci bir eğitimle yarım yamalak öğrenecektir. Yazının icadı ile birlikte bilimsel bilgiler toplumlar arasında net bir şekilde yayılmaya başlamış ve gelişim açısından da farklı toplumların farklı görüşleri ile bilim daha hızlı ilerleme göstermeyi başarmıştır. Her alanda etkisi büyük olan yazı, bilimin gelişiminde de çok büyük yere sahiptir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 1
  k_t_
  Kötü